
Japonský Najvyšší súd pritom minulý týždeň vydal v podobnom spore prelomové rozhodnutie, ktorým práva vynálezcov podporil.
Okamoto sa obrátil so sťažnosťou na tokijský okresný súd. Hovorkyňa súdu to potvrdila, odmietla ale oznámiť podrobnosti. Sama firma nechcela vec komentovať s tým, že jej ľudia zatiaľ dokumenty nevideli.
Technológia, o ktorej výnosy ide, rieši kopírovanie predlôh v integrovaných obvodoch čipov v masovej výrobe, dodal Okamotov právnik. Hitachi patentovala technológiu v roku 1988, kedy bol Okamoto jej zamestnancom, napísal denník Nihon Keizai Šimbun.
Okamoto vtedy dostal za patent od Hitachi viac ako 20 miliónov jenov (skoro 4,9 milióna Sk). Teraz žiada zvyšok odmeny, pretože firma na licencovaní patentu zarobila najmenej osem miliárd jenov, uvádza denník.
Okamotov právnik Hidetoši Masunaga dodal, že sa tento spor priamo neviaže k súdnemu rozhodnutiu z minulého týždňa. Najvyšší súd vtedy autorské práva uznal a nariadil Hitachi, aby inému bývalému zamestnancovi vyplatila 163 miliónov jenov za technológiu používanú pri čítaní kompaktných diskov.
Vtedy Masunaga tiež zastupoval bývalého zamestnanca firmy. "Šance na víťazstvo sa rozhodnutím Najvyššieho súdu zvyšujú," povedal teraz právnik.
V Japonsku je silná tradícia lojality k firme, kde má zamestnanec zaručenú celoživotnú prácu, ale teraz je odmeňovaný podľa výkonu. V posledných rokoch sa ale vyrojili súdne spory zamestnancov voči firmám kvôli odmenám za autorské práva, napísala agentúra AP.