SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Internet Explorer po piatich rokoch znova ožil

Po päťročnej prestávke Microsoft minulý týždeň zverejnil novú verziu internetového prehliadača Internet Explorer. Včera k nemu pribudla aj dlhoočakávaná druhá verzia jeho najväčšieho konkurenta. Čo prinášajú?

Prehliadač Mozilla Firefox stále používa len približne desatina internetistov, mnohí z nich mu však sľubujú vernosť az po hrob. Skupina nadšencov toto leto v americkom Oregone vytvorila na poli takýto kruh v obilí v tvare loga Firefoxu. Google vzápätí zariadil mimoriadny prelet satelitu nad týmto územím, aby sa obrázok dostal aj do jeho databázy satelitných záberov Zeme Google Earth.

FOTO – SITA/AP

Zmeny v Internet Exploreri oproti predchádzajúcej verzii z roku 2001 sú radikálne - Microsoft totiž musel vo viacerých aspektoch konkurenciu technologicky doháňať. Medzi najväčšie zmeny v bežných funkciách patrí možnosť otvárania nových stránok v záložkách („tabbed browsing“), pribudla aj podpora RSS kanálov, políčko pre priame vyhľadávanie na internete a prepracovaná navigácia.

Kritici tvrdia, že mnohé funkcie Microsoft preto iba skopíroval od konkurenice – napríklad záložky, integrované vyhľadávanie, i podporu RSS už dlhšiu dobu ponúkajú konkurenčné prehliadače Mozilla Firefox aj Opera. „Je úžasné vidieť, ako si Internet Explorer privlastňuje funkcie, ktoré sme my spopularizovali,“ komentoval to Christopher Beard, produktový viceprezident Mozilly.

Bezpečnosť prvoradá
Hlavnou novinkou v Internet Exploreri však má byť väčšia orientácia na bezpečnosť. Microsoft do prehliadača pridal funkcie, ktoré budú užívateľov počas surfovania chrániť pred nebezpečnými stránkami. Napríklad takzvané phishing servery, ktoré v minulosti využívali naivitu surfistov, aby od nich vylákali peniaze, sa odteraz vôbec nezobrazia.

Vo verzii pre pripravovaný operačný systém Windows Vista bude existovať špeciálny mód, ktorý stránke pri zobrazení neumožní nijakým spôsobom zasiahnuť do operačného systému. Firma upravila aj možnosti tak­zvaných Active X prvkov, ktoré v minulosti prinášali množstvo bezpečnostných problémov.

Napriek proklamovanej orientácii na bezpečnosť už niekoľko hodín po vydaní Internet Exploreru oznámila dánska firma Secunia, že v ňom objavila prvú bezpečnostnú chybu.

Vinou zlého narábania s presmerovaním vraj môže autor škodlivého kódu disponovať citlivými informáciami, ktoré si na počítač uložila iná stránka. Chybu odborníci považujú za menej kritickú. Microsoft uviedol, že sa netýka Internet Exploreru, ale e-mailového programu Outlook Express.

Firefox 2.0
Novú verziu prehliadača včera zverejnil aj najväčší konkurent Exploreru, Firefox. Prehliadač si odteraz bude pamätať, ktoré okná a v akom poradí ste si prezerali, kým ste ho naposledy zatvorili, a pri vpisovaní textu do formulárov vám ponúkne už aj kontrolu pravopisu. Integrované okno na vyhľadávanie ponúkne najčastejšie hľadané termíny už po zadaní prvých začiatočných písmen.

Anti-phishingová ochrana bude vo Firefoxe 2.0 fungovať inak ako v Internet Exploreri: „čierna listina“ nežiaducich stránok sa bude dopĺňať každú polhodinu priamo do prehliadača. Adresy stránok, po ktorých surfujete, tak nebude treba odosielať cez internet výrobcovi prehliadača.

Nová bitka?
Microsoft po roku 1998 získal na trhu prehliadačov takmer stopercentný podiel, keď vo „vojne prehliadačov“ porazil Netscape. Potom sa jeho vývoj zastavil, čo využil Firefox. Podľa Onestatu používalo Explorer v októbri 86 percent surfistov na svete, pomaly stúpajúci Firefox si znova polepšil na 11,5 percenta.

Colin Teubner, analytik spoločnosti Forrester Research, si myslí, že ľudia používajúci Firefox sa kvôli Internet Exploreru 7 ku Microsoftu nevrátia. „Čiastočne preto, lebo sú nahnevaní na Microsoft, čiastočne preto, že zmeny v Internet Exploreri 7 nie sú dostatočné,“ myslí si Teubner. „Už pred rokom Firefox ponúkal omnoho viac, ako Microsoft ponúka teraz,“ dodáva.

Dvanásť rokov súboja internetových prehliadačov

  • 1994 – Netscape vydáva prvú verziu svojho prehliadača, stojí 49 dolárov. Spoločnosť zaznamená veľký úspech, keď na browseri zarobí 45 miliónov dolárov.
  • 1995 – Microsoft integruje do systému Windows 95 vo forme balíčka „Internet Jumpstart Kit“, predchodcu Internet Explorera. Neuchytí sa.
  • 1996 – Tretia verzia Internet Explorera je úspešná najmä preto, že je bezplatná a bez nutnosti inštalácie ihneď dostupná v operačnom systéme Windows. Netscape kvôli tomu rapídne stráca svoje postavenie. V roku 1996 mal ešte trhový podiel 70 percent, v roku 1998 už iba 40 percent.
  • 1998 – Netscape definitívne prehral vojnu browserov, premenúva sa na Mozillu a vývoj ďalej prebieha s otvoreným zdrojovým kódom. Microsoft kontroluje takmer sto percent trhu.
  • 2004 – Stojaté vody trhu s prehliadačmi rozvíri Mozilla Firefox. Je malý a rýchly a na rozdiel od Internet Explorera obsahuje množstvo vylepšení. Microsoft však stráca náskok len veľmi pomaly.
  • október 2006 – Microsoft aktualizuje svoj prehliadač na verziu 7. V priebehu niekoľkých dní vychádza aj oficiálna druhá verzia Firefoxu.

Kde sa dajú stiahnuť

Nový Internet Explorer si môžu zo stránky http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx stiahnuť všetci majitelia legálnych kópií Windows XP a Windows Server 2003. V novembri Microsoft plánuje Explorer zaradiť do automatických aktualizácií systému.

Firefox možno nájsť na adrese http://www.getfirefox.com, čoskoro by mala byť dostupná aj slovenská verzia na http://www.mozilla.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online