SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Pripravte sa na január 2038 - čas bude v mínuse

Ak vám chýba vzrušenie, ktoré svet zažil pri príchode roku 2000 v obave, či ho počítačové systémy zvládnu, nemusíte na ďalšiu podobnú udalosť čakať až do roku 10 000. Odborníci upozorňujú, že ďalším a zrejme ešte nebezpečnejším kritickým dátumom bude rok

Ako budú vyzerať počítače o 30 rokov? Zatiaľ nevieme, údajne však práve v tom čase budeme s nostalgiou spomínať na riešenie problému roku 2000. Na ilustračnej snímke je prototyp prvého displeja na svete umožňujúceho sledovať obraz v 360-stupňovom uhle – verejnosti ho minulý týždeň predstavila Toshiba. Displej váži tri kilogramy a pohyb hlavy používateľa monitorujú infračervené senzory. Displej chce Toshiba začať predávať o dva až tri roky.

ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK/AP

2038.

Keď je čas v mínuse
Takzvaný „problém roku Y2K38“ súvisí so spôsobom, ako väčšina starších počítačových systémov počíta čas. Ten pre nich vyjadruje absolútna hodnota poč­tu sekúnd, ktoré uplynuli od 1. januára 1970. Takto definovaný protokol však pri 32-bitových systémoch dosiahne maximum 19. januára 2038. Po tomto dátume sa čas v nich zrazu začne javiť ako negatívne číslo a systémy môžu skolabovať.

Väčšina moderných počítačov už v tom čase bude pracovať so 64-bitovou architektúrou a problém sa ich nedotkne. Zasiahne však množstvo menej inteligentných zariadení, ktoré sa nezriedka používajú v nezmenenej podobe aj desaťročia: problémy môžu mať napríklad mikrovlnné rúry, náramkové digitálne hodinky, výťahy, terminály na čerpacích staniciach, počítače riadiace motory áut, moderné rádiá, ale aj systémy riadiace bankomaty či letovú prevádzku.

Tridsaťdvabitový čas sa používa aj pri množstve súborových formátov, napríklad populárnom formáte zip – tu môžu nastať problémy pri čítaní starších súborov.

Problém pri hypotékach
Podľa časopisu Global Technology Forum problém roku 2038 už dnes pre niektoré firmy nie je len akademickým: programátori sa ním začali zaoberať po tom, ako sa objavilo niekoľko prípadov zlyhania systémov pracujúcich s dátumami ďaleko v budúcnosti – ide napríklad o bankové systémy počítajúce údaje k dlhodobým hypotekárnym pôžičkám. Pred niekoľkými mesiacmi kvôli tomuto problému zlyhala napríklad aj časť softvéru najväčšieho amerického internetového poskytovateľa AOL.

Keďže do dňa D ešte zostáva viac než 30 rokov, bežní spotrebitelia nemajú žiaden dôvod na znepokojenie.

Podľa autora stránky venovanej problému roku 2038 (www.2038bug.com) Paula Shee­ra by však naň už dnes mali myslieť programátori a vývojári nových počítačových systémov. Firmy, zadávajúce veľké zákazky, by mali od dodávateľov požadovať, aby boli nové systémy už na rok 2038 pripravené. Času je síce ešte dosť, ale „poznali ste už niekedy programátora, ktorý si niečo nenechal na poslednú chvíľu?“ pýta sa Sheer. „Preto treba plánovať už dnes a ušetriť tak peniaze v budúcnosti.“

Vývojári majú k dispozícii viacero možností riešenia problému, jedna z nich umožňuje „predĺženie času“ v 32-bitových systémoch aspoň do roku 2106, 64-bitový systém Unununium ponúka ešte oveľa veľkorysejší prístup a systém pre počítanie času na ďalších 300 tisícročí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.

Eskorta priváža obžalovanú bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR Jarmilu Urbancovú.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.