EXKLUZÍVNE NA MOBIL.SME.SK

LG KG320s Aegis: pekný a šikovný telefón v luxusnom koženom puzdre

Redakcia MOBIL.SME.SK dostala opäť možnosť zoznámiť vás exkluzívne s novým telefónom. Tentoraz to je ďalšia čokoláda od LG, model KG320s.

Po úspechu vysúvacej čokolády prišiel LG s celým radom Chocolate, v ktorom sa objavilo aj véčko. Model KG320s má klasickú konštrukciu o po bohatej sérii ženských mobilov, ktoré na trh uvádza väčšina výrobcov v posledných dvoch rokoch prišla spoločnosť LG s plnohodnotným módnym telefónom pre pánov.

Dizajn a klávesnica
LG však predbehol tradičný rival – spoločnosť Samsung, keď tento rok predstavil najprv model P300 v štýle kalkulačky a pred niekoľkými týždňami aj model P310 s inovovaným dizajnom a bohatšími funkciami. Samsung je tiež prvý výrobca, ktorý k telefónu dodáva originálne kožené puzdro, dokonca s integrovanou záložnou batériou.
Telefón KG320s prevzal niekoľko nápadov: okrem konceptu pekného módneho telefónu pre mužov sa inšpiroval predovšetkým v koženom puzdre. V KG320s však plní len úlohu módneho doplnku, ktorý chráni telefón pre poškriabaním, zabudovaná batéria v ňom nie je.
LG KG320s patrí medzi veľmi malé telefóny. Je len o niečo dlhší ako kreditná karta, no na druhej strane je o kus užší. Celkové rozmery telefónu sú 45,5 x 96 x 9,9 mm a váži príjemných 74 gramov.
Ako iné čokolády, aj KG320s má kryt v elegantnej čiernej úprave s bielymi popismi klávesnice. Dopĺňa ich jemný strieborný rámček okolo celého obvodu telefónu. Na boku telefónu je vytvarovaná jemná drážka, ktorou sa telefón uzamyká v rámčeku koženého krytu. Jednoduchý systém funguje – telefón z krytu nevypadáva.
Dizajn telefónu odkazuje na to najlepšie zo strohého, no elegantného industriálneho dizajnu. Telefón dômyselne kombinuje ostré linky s oblinami, prevládajú však tie ostré. Klávesnicu pod displejom tvorí blok obdĺžnikových kláves, ktorého súmernosť účelne narúša päťsmerové tlačidlo s kruhovým potvrdzovacím tlačidlom v strede. Na pravom boku telefónu je len tlačidlo spúšte fotoaparátu. Na ľavom boku je pod plastovou krytkou schovaný systémový konektor a otvory pre reproduktor. Na vrchnej a spodnej hrane nie je umiestnený žiadny prvok.
Zaujímavo vyzerá zadná strana telefónu: je na nej umiestnená vystúpená krytka fotoaparátu, ktorá sa odsúva pomocou pružiny do strany a odkrýva tak objektív s bleskom. Krytka po odsunutí prekrýva reproduktor, ale aj s tým si dizajnéri poradili – na krytke sú otvory, ktoré sa po jej odsunutí dostanú priamo nad zakryté otvory v tele prístroja.
Klávesnicu tvorí jeden blok, klávesy sú zapustené do povrchu krytu a oddeľuje ich len štrbina. Päťsmerové tlačidlo tvorí hranatý blok s kruhovým potvrdzovacím tlačidlom v strede.
Klávesy sú podsvietené ľadovobielym svetlom. Samotná klávesnica má napriek malým rozmerom telefónu pomerne veľkorysé klávesy, no nedá sa to už povedať o ovládacom päťsmerovom tlačidle.

Displej
Displej telefónu s rozlíšením 176 x 220 bodov zobrazuje 262144 farieb. Skutočná veľkosť displeja 2,8 x 3,5 cm patrí skôr k podpriemeru, no vysoké rozlíšenie na malej ploche poskytuje komfort v podobe jemnej kresby a rastra. Displej patrí ku kvalitnejším: farby zobrazuje s dostatočným kontrastom a nemá problém ani s bielou.

Ovládanie
Telefóny LG neexperimentujú s novými spôsobmi ovládania, výrobca sa skôr spolieha na osvedčené kvarteto dvoch funkčných tlačidiel a červeného/zeleného tlačidla na ovládanie hovoru. Dopĺňa ho päťsmerové tlačidlo, ktoré je na malom priestore učupené v strede. Asi to bude príčina toho, že sa neovláda príliš komfortne a na presné stlačenie sa musí používateľ s väčšími prstami doslova sústrediť. Rovnaký problém má aj pri stláčaní jemne vystúpeného potvrdzovacieho tlačidla v strede – často krát stlačí namiesto neho smerové tlačidlo.
Je to daň za úzke telo telefónu a používateľovi neostane nič iné, ako si na obmedzenia pri ovládaní zvyknúť.

Menu a operačný systém
Už sme to ocenili pri telefónoch Samsung a páči sa nám to aj v mobiloch od LG: výrobcovia začali aktívne upravovať menu podľa dizajnu a farby samotného telefónu. Menu v LG KG320s má čierne pozadie a tvorí ho 12 farebných ikon. Namiesto animácie sa aktívna ikona pri pohybe kurzorom len mierne nafúkne.
V telefóne sme našli milé skratky – každá položka menu má svoje číslo a ak si ho zapamätáte, nemusíte v menu listovať, stačí rovno stlačiť číslo na klávesnici. Po vstupe do submenu sa zároveň zobrazí stupnica, na ktorej sa vyznačí poradie položky v menu – v hlavných položkách tak možno listovať aj v submenu pohybom kurzora vpravo alebo vľavo a podľa stupnice jednoducho zistíte, kde sa práve nachádzate. Aj v submenu sa môžete pohybovať zrýchlene stlačením čísla položky. Submenu je len textové. Ak má submenu viac ako 8 položiek, ktoré sa zmestia na displej, automaticky sa zobrazí posuvná lišta.
Ovládanie LG KG320s sa nám veľmi páčilo, je jednoduché a prehľadné.
Na úvodnej stránke si možno zapnúť aj praktické malé menu s rýchlym prístupom k štyrom funkciám.
Operačný systém telefónu je uzatvorený, nemôžete si ho teda nijak upravovať.

Funkcie
LG KG320s je luxusný pánsky telefón, v ktorom výrobca uprednostnil štýl a malé rozmery pred výnimočnou manažérskou výbavou. Napriek tomu by mal väčšine používateľov vyhovovať – vo výbave má všetko, čo pri každodennom používaní potrebujete.

Adresár
Telefón dokáže pracovať s kontaktmi v internej pamäti, ale aj na SIM karte. Rozlišuje ich len podľa nenápadnej ikonky. Do pamäte vojde 1000 viacpoložkových kontaktov. Ku každému kontaktu možno uložiť meno, tri telefónne čísla, jedno faxové a e-mail. Kontakty možno zaradiť do skupiny volajúcich. K dispozícii je aj vlastná vizitka. Každý kontakt sa dá použiť na odoslanie správy, odoslať cez Bluetooth a kopírovať medzi internou pamäťou a SIM kartou. K vybraným kontaktom možno priradiť aj tlačidlo rýchlej voľby a obrázok volajúceho.

Správy
Z LG KG320s môžete odoslať SMS, MMS a e-mailové správy. Pri písaní správy sa na displeji odrátavajú znaky správy a zároveň používateľ vždy vidí, koľko spojených SMS odošle (maximum je 10). Pri písaní textu možno použiť slovník T9, ktorý má zaujímavú funkciu: počas písania zobrazuje slová s diakritikou, no správy neskracuje. Príjemca dostane SMS automaticky očistenú od diakritických znamienok. Je to ojedinelý prístup k riešeniu problémov s diakritikou a možno by si z neho mohli vziať inšpiráciu aj iní výrobcovia (napríklad Nokia). S vytvorením MMS nebude mať problém ani začiatočník.
E-mailový klient sa veľmi jednoducho konfiguruje, menej prívetivé je už potom prostredie na písanie správy. Najprv treba zadať adresu – spolu ich možno zadať šesť. Potom nasleduje predmet správy a až potom sa dostanete k samotnému telu e-mailu. Vpísať doň možno len 2000 znakov – na bežnú správu to však stačí. Podobne ako do MMS možno aj do e-mailu vložiť fotografie, obrázky, zvuky a iné súbory, pričom priamo v ponuke je aj odkaz na vytvorenie nových súborov. Dodatočne sa dá pred odoslaním vrátiť k editácii adries a predmetu správy.

Manažérske funkcie
Podobne ako v čokoláde KG800 ani v modeli KG320s nenájdete veľa manažérskych funkcií, vystačiť si budete musieť s kalendárom a poznámkami. Kalendár má pekné a prehľadné grafické prostredie, zobrazuje sa len v mesačnom režime. Vo vybranom dni sa dá pridať poznámka s možnosťou nastavenia času a dĺžky platnosti. Výrobca umožňuje aj nastavenie tónu pripomienkovača a do kalendára pridal praktickú funkciu, ktorá po nastavenom termíne automaticky zmaže všetky pripomienky. Aplikácia poznámky je len jednoduchý zápisník.
Kalkulačka ponúka jednoduché funkcie v príjemnom a ľahko ovľádateľnom grafickom prostredí. Budík má päť rôznych režimov, v ktorých možno nastaviť samostatne čas, dni opakovania a tón budenia. V aplikácii Svetový čas si môžete na mape sveta vybrať duálne časové pásmo. Telefón potom zobrazuje domáci a svetový čas. Pribudol aj praktický prevodník jednotiek (kto ho však v praxi používa?).

Multimédiá
Zabudovaný MP3 prehrávač má efektný grafický ekvalizér a na obrazovke sa zobrazuje aj názov skladby, ovládacie prvky a minutáž.
Nastavení nie je veľa – upraviť si môžete vlastné alebo automatické úrovne ekvalizéra, opakovanie skladieb, náhodné prehrávania a grafický motív grafického ekvalizéra. Rovnako ako v KG800 aj v KG320s MP3 prehrávač nepodporuje multitasking. MP3 tak nemôžete počúvať napríklad počas písania esemesky.
Hlasový záznamník nepochopiteľne umožňuje nahrať len 20 sekúnd.
Ako zvonenie možno použiť MP3 skladbu, no vybrať si možno aj z viacerých prenikavo znejúcich 64-tónových polyfonických zvukov.

Personalizácia
LG KG320s si možno personalizovať štandardným spôsobom cez výber zvonenia, grafickej témy a pozadia na hlavnej obrazovke. Pribudli farebné efekty číslic pri vytáčaní a možnosť zmeniť farbu menu z čiernej na striebornú.

Java hry
V telefóne sú dve hry – Sudoku a Space Ball. Sudoku asi poznáte – je to logická matematická hra. Space Ball je obdoba obľúbenej hry had, ktorú poznáme z telefónov Nokia. Ďalšie Java hry si možno do telefónu dodatočne stiahnuť.

Súborový manažér
Súborový manažér je veľmi jednoduchý, obsahuje 8 základných adresárov: hry a aplikácie, fotografie, hudba, text, obrázky, zvuky a ostatné. Zaradené súbory možno premenovať, odoslať cez Bluetooth a zmazať. Kopírovanie do adresárov nie je možné.

Dáta
Vo výbave telefónu je Bluetooth a GPRS triedy 10. Bluetooth funguje bez akýchkoľvek zádrhelov, cez GPRS si možno stiahnuť hry a zvonenia, prípadne si prezrieť internetové stránky cez WAP prehliadač.

Pamäť telefónu
V telefóne je rozdelená interná pamäť s kapacitou 128 MB. Do pracovnej časti pamäte sa zmestí 150 SMS správ, 100 MMS a 110 e-mailov, ostávajúca vyhradená kapacita z 3268 kB patrí zvukom a obrázkom. Zostatok pamäte je vyhradený pre videá a hudbu.
Telefónu výrazne chýba podpora pamäťových karier, minimálne microSD by sa do neho podľa nášho názoru zmestila.

Fotoaparát
LG KG320s má rovnako ako Chocolate vo výbave 1,3-megapixelový fotoaparát s „bleskom“ v podobe LED diódy. Ponúka vcelku slušnú paletu funkcií. Nastaviť si možno vyváženie bielej, samospúšť, farebné efekty, jas, tri módy kvality fotografie a päť veľkostí fotených snímok. Kvalita fotografií zodpovedá priemeru.
Pri nakrúcaní videa možno použiť väčšinu funkcií fotoaparátu, záznam sa nakrúca v rozlíšení 176 x 144 bodov.

Výbava
Telefón má dobrú výbavu doplnkov. V škatuli nájdete softvér na prácu s počítačom, prepájací USB kábel, ale aj kábel na slúchadlá. Keďže telefón má konektor vlastnej konštrukcie, hrozilo, že výrobca obmedzí ponuku slúchadiel na vlastné produkty. LG však naopak vyšiel v ústrety aj tým, ktorí si chcú k telefónu pripojiť vlastné slúchadlá a pribalil do neho prepájací konektor na 3,5-mm jack.

Batéria
Zatiaľ čo batéria v Chocolate KG800 patrila k slabinám telefónu, nový model KG320 má podstatne nižšiu spotrebu. V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 600 mAh a podľa výrobcu vydrží...
V praxi sme boli príjemne prekvapení – pri niekoľkých telefonátoch a esemeskách denne zvládla na jedno nabitie štyri dni a noci.

Celkové hodnotenie
LG KG320 sa nám páčil. Je to módny telefón, ktorý nesplní očakávania na kvalitný fotomobil, či manažérskeho pomocníka. No pre tých, ktorí chcú pekný telefón v luxusnom koženom obale s funkciami, ktoré postačia na volania a esemeskovanie s niektorými doplnkovými funkciami je úplne ideálny. Je tenký a ľahký, preto sa dokonale zmestí do vrecka saka, batéria má dostatočnú výdrž a ovládania používateľa nezaťažuje žiadnymi zbytočnými vychytávkami. Čo viac už len treba?

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

DOMOV

Policajti bili obuškami Rómov, Gašpar vidí neprimerané zákroky

Policajti zasahovali v Zborove pre šarvátku medzi Rómami.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

Neprehliadnite tiež

Zdá sa, že vesmírny lúč sa pohybuje päťkrát rýchlejšie ako svetlo

Kozmická ilúzia môže odhaliť tajomstvo štartu či zastavenia vzniku nových hviezd.

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 343
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 954
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 737
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 801
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 509
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 307
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 257
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 823
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 493
 10. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 348