SME

Príbeh prvého počítača Apple: mlčanlivý zakladateľ prehovoril

Na stretnutí miestneho počítačového klubu v garáži v kalifornskom meste Menlo Park 5. marca 1975 nechýbalo vzrušenie a nadšená vrava. To, ako jeho účastníci zmenia svet, si vtedy predstavoval málokto. Do roka a do dňa sa však tu vymyslený počítač ocitol v

rukách prvých zákazníkov. Počítačová revolúcia bola odštartovaná.

Ten druhý Steve

Steve Wozniak hovorí, že práve stretnutie ho inšpirovalo, aby navrhol prvý počítač Apple, nechýbalo však veľa, a vôbec by sa na ňom neukázal. „Bol som plachý a mal som pocit, že viem o najnovšom vývoji v oblasti počítačov veľmi málo,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plachosť je slovo, ktoré Wozniaka popisuje najlepšie. Práve on je „ten druhý Steve“ z dvojice, ktorá stojí za firmou Apple. Na rozdiel od celosvetovo presláveného marketingového gurua Steva Jobsa až doteraz stál ďaleko od svetiel reflektorov. Čiastočne to mení nová kniha nazvaná iWoz, v ktorej sa Wozniak snaží podať príbeh firmy z pohľadu inžiniera a uviesť niektoré veci na pravú mieru.

SkryťVypnúť reklamu

Dňom, ktorý definoval osobný počítač, je pre neho 29. jún 1975 – vtedy prvýkrát stlačil písmeno na klávesnici a videl, ako sa ihneď zobrazilo pred ním na obrazovke. „Každý počítač do príchodu Apple I mal čelný panel plný prepínačov a kontroliek. Každý počítač po ňom mal už klávesnicu a obrazovku,“ píše Wozniak.

Povedať svoj príbeh

Steve Wozniak, známy pod prezývkami Woz alebo Čarodejník z Woz, dal dohromady integrované obvody pre prístroj, ktorý neskôr dostal meno Apple I. Steve Jobs ich po 500 dolárov za kus predával novému obchodu s počítačmi v kalifornskom Mountain View. „Občas sa hovorí, že Steve (Jobs) a ja sme prvé počítače navrhli sami,“ píše Wozniak. „V skutočnosti som ich vytvoril sám.“

V roku 1977 dvojica predstavila Apple II, ktorý sa už podobá dnešným počítačom. Predala dva milióny týchto prístrojov, kým ich nahradila ďalšia verzia – legendárny Macintosh.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa z Apple postupne stával počítačový gigant, Wozniak sa systematicky vyhýbal manažérskym úlohám a pracoval ďalej v kancelárii spolu s ostatnými technikmi, hoci bol spoluzakladateľom firmy. Médiám dodnes nevie zabudnúť, ako informovali o jeho odchode z Apple v roku 1985. Jeho nespokojnosť so smerovaním firmy podľa neho nehrala úlohu – príčinou odchodu bolo len to, že chcel vlastnú firmu. Na výplatných páskach Apple je dodnes a občas firmu zastupuje na rôznych akciách.

Stále tiež považuje Steva Jobsa za priateľa a v rozhovore s novinármi uviedol, že nezhody medzi nimi boli malé a „trochu zle interpretované“. V kni­he sa však uvádza viacero príkladov ich konfliktov vrátane prípadu, keď Jobs zabránil dizajnérskej firme v tom, aby mohla pracovať aj pre Wozniaka. Wozniak tiež povedal, že Jobs odmietol napísať k jeho knihe predhovor.

SkryťVypnúť reklamu

Podeliť sa o bohatstvo

Názov knihy iWoz inšpiruje prirovnania k „iRiaditeľovi“ (iCEO), ako sa necháva od návratu do Apple v roku 1997 titulovať samotný Steve Jobs. Bradatý 55-ročný Wozniak si naproti tomu zachováva nevinnosť počítačového čudáka, ktorý bol v roku 1975 príliš plachý na to, aby vystúpil na stretnutí počítačového klubu, a ktorý sa s jeho členmi kedykoľvek rád podelil o tajomstvá dizajnu svojho počítača.

Zdá sa, že nikdy netúžil ani po veľkom bohatstve. Počas uplynu­lých dekád vyučoval na amerických štátnych školách a minul milióny dolárov na sponzorovanie rockových koncertov. Časť svojich akcií lacno predal ostatným inžinierom Apple tesne pred tým, ako firma vstúpila v roku 1980 na burzu, aby sa aj s nimi rozdelil o bohatstvo.

Na základe svojich skúseností dnes radí nádejným vynálezcom, aby sa vyhýbali veľkým, štruktúrovaným firmám, ktoré im dajú menšiu možnosť pretvoriť brilantné nápady na skutočné revolučné nové produkty.

SkryťVypnúť reklamu

„Ale áno, aj človek, ktorý je technicky zameraný, trochu čudák, nie veľmi spoločenský, sa môže jednoducho riadiť zdravým ro­zumom a môže to skvele vypáliť,“ hovorí Wozniak.

Autor: EDDIE EVANS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu