Microsoft Wireless Laser Desktop 6000 - skutočný komfort

Klávesnica a myš sú dvoma najdôležitejšími prvkami na počítači, ktoré sa zasluhujú o ergonómiu. Ich úlohou je nielen zaistiť maximálny komfort pri práci, ale aj napomôcť maximálnej produktivite a znížiť únavu. Ak sa spoja technológie so účelným dizajnom,

+ ergonomické vyhotovenie
+ vysoký používateľský komfort
+ laserové snímanie myši
- komprimovaný navigačný blok

výsledok je prekvapivý.

Microsoft je už dlhšiu dobu jedným z hráčov na trhu, ktorí používateľom ponúkaj klávesnice, myši a stolové sady, určené pre pohodlnú prácu. Jeden z najnovších modelov s označením Microsoft Laser Desktop 6000 neútočí iba na vysokú citlivosť myši, ale aj na maximálne pohodlie pri písaní.

foto - milan gigel

Šedo-striebristý stolový set stavia na úspechu svojich predchodcov a upravuje niektoré vlastnosti tak, aby dokázal ponúknuť čosi navrch. Pre začiatok je dôležité vedieť že ide o bezdrôtové riešenie s digitálnym prenosom signálu, ktoré využíva komunikačnú základňu.

Tá sa k PC pripojí prostredníctvom Jedného USB portu, alebo tradičného tandemu PS/2. To zaručuje kompatibilitu so všetkými systémami na trhu. Komunikačná základňa má oválny tvar, a okrem tlačidla párovania na nej nájdete i tri LED indikátory preraďovačov, ktoré by na klávesnici boli energetickou príťažou.

foto - milan gigel

Základňu môžete umiestniť kdekoľvek na stole. Okrem počiatočného párovania s ňou už manipulovať nebudete potrebovať. Ak ju však pripájate k domácemu MediaCenter počítaču, umiestnite ju tak, aby medzí koncovými bodmi nestáli v ceste žiadne kovové prekážky, ktoré by mohli signál zoslabovať. Typický dosah predstavuje 10 metrový okruh okolo vysielača, železobetónová priečka môže dosah skrátiť.

Klávesnica s označením Wireless Comfort Keyboard je o čosi užšia ako jej predchodcovia. Výrobca to dosiahol jemným prehnutím znakového radu a redukovaním stredného navigačného bloku. Znamená to, že tlačidlá sú rovnako veľké ako v minulosti, pričom niektoré z nich sú dokonca širšie. To sa prejavuje na vyššej presnosti pri písaní. Oceníte i viac priestoru na stole.

foto - milan gigel

Krytky tlačidiel sú vyhotovené z priesvitného plastu, ktorý sa snaží svojimi svetlými tónmi klávesnicu vizuálne zmenšiť. Ich povrch je jemne štruktúrovaný a potlač bez lokalizácie pôsobí trvácnym dojmom. Spínanie je membránové s mäkkým chodom, moment vzopnutia je jasne badateľný. Keďže zdvih dosahuje úroveň až 4 milimetrov a doraz je mäkký, cítite sa pri písaní skutočne pohodlne. Daňou za pohodlie je však vyššia hlučnosť, ktorú je možné v rozumnej miere redukovať jemnejšou prácou prstami.

Zápästia doliehajú vďaka jemnému sklonu na opierku, ktorá je pevne zabudovaná v klávesnici. Nejde však iba o tvrdý kus chladného plastu. Práve naopak – penová výplň a na dotyk pohodlné, teplé pogumovanie vám dodajú pohodlie, na aké ste doposiaľ neboli zvyknutí.

foto - milan gigel

Obzvlášť komfortná je práca s numerickým blokom, kde sa zápästie tradične fixuje na opierke, aby prsty dosiahli pri písaní čísel žiadanú prednosť. Ak nemáte radi vodorovnú polohu klávesnice a uprednostňujete 5° náklon, využiť môžete výklopné nožičky.

Znakový blok je horizontálne i vertikálne prehnutý do tvaru "U", aby pravá ruka pri písaní získala prirodzenejší sklon v zápästí. Stredné tlačidlá boli rozšírené, medzerník a preraďovače majú pohodlný sklon a šírku, čo sa prejavuje nielen na dosiahnutom relaxe, ale i presnosti ovládania. Tak ako sa po prvých sekundách budete cítiť trochu nesvoji, tak Až po niekoľkých minútach zistíte že nová klávesnica nie je nepriateľ ale podpora.

Znaková časť má štandardizované US rozloženie s dlhými shiftami a tlačidlom bacskpace, enter je rovný jednoriadkový, tlačidlá pre Windows boli redukované na úspornú notebookovú dvojicu bez duplikácie v pravej časti.

foto - milan gigel

Ak píšete všetkými desiatimi, začnete uvažovať nad tým, prečo Microsoft už v minulosti neprehol klávesnicu bez toho, aby vytvoril v strednej časti vypuklinu, ktorá dokázala mnohých používateľov odradiť.

Navigačný blok má upravené dvojstĺpcové rozloženie, takže ak ste zvyknutí na tradičnú IBM šesticu v strednej časti, budete sa chvíľu mýliť. Delete získal dominantné postavenie, insert ktorý často spôsoboval problémy bol odsunutý nahor. Potlačený bol i Scroll Lock, takže zostalo iba to, čo skutočne používate. Šípkovy blok bol jemne zatlačený do znakovej časti, takže ukazovák môže chvíľami narážať na neznámu prekážku.


Numerický blok má štandardné rozlíšenie a tak sa nemusíte báť žiadnych experimentov. Čo je však praktické je tlačidlo pre rýchle spustenie kalkulačky operačného systému, ktoré nebude kalkulačku spúšťať duplicitne. Ak je jej okno v pozadí, zobrazí sa vpredu. V tejto relaxačnej zóne nájdete i tlačidlá pre odhlásenie a vynútenie spánku, takže do hry vstupuje i bezpečnosť a úspora energie.

Funkčné tlačidlá sú tradične pomocou F-Lock preraďovača kombinované s funkciami kancelárskeho balíka Microsoft Office. Ak "efká" nepoužívate, nie je na škodu preškoliť sa na ich používanie. Posledný stav F-locku sa vždy po štarte systému obnoví, takže táto funkcia nie je príťažou ale pomocníkom.

foto - milan gigel

V ľavej časti nájdete päticu tlačidiel pre rýchly prístup k štandardizovaným funkciám. Dostupný je prehliadač, kalendár, poštový klient, komunikačný IM klient a priečinok s dokumentami. Funkcie sa dajú preprogramovať, pôvodný zámer je však praktický.

Čo je však novinkou je posuvný ovládač funkcie zoom. Namiesto rotovania kolieska myši pri zatlačenom tlačidle Ctrl môžete pracovať s intuitívnym ovládacím prvkom. Vďaka jednoduchosti ho začnú používať i tí, čo doposiaľ čaru lupy nepodľahli.

Nad funkčným radom sa nachádza kombinovaný blok pre ovládanie multimediálneho prehrávača a hlasitosti, ktorý je doplnený o programovateľný spúšťač najpoužívanejších aplikácií.

foto - milan gigel

Pre priradenie funkcie stačí kliknúť na tlačidlo s hviezdou, ak zatlačíte tlačidlo bez definície, otvorí sa sprievodca pre jeho nastavenie. Rovnaký prvok ponúkal Microsoft i pri predchádzajúcich modeloch.

Za všetkým stojí softvér IntelliType, ktorý nielenže monitoruje komunikáciu a napájanie, ale umožňuje jednoduché programovanie všetkých tlačidiel klávesnice a zobrazuje OSD informácie. Napájanie zabezpečuje dvojica alkalických monočlánkov formátu AA, ktoré vydržia v prevádzke viac ako 6 mesiacov.

Ďalším z prvkom výbavy je myš Wireless Laser Mouse 6000, ktorá je vybavená citlivým optickým snímačom s laserovou technológiou. Nasvietenie podkladu zaisťuje laser v spektre 850 nm, ktorý zaisťuje rozlíšenie s hustotou 1000 DPI.

foto - milan gigel

Myš pracuje s vysokou citlivosťou i na extrémne štruktúrovaných povrchoch a na sklenej podložke, kde LED technológia zlyháva. Výhodou je nielen vyššie rozlíšenie, ale vyššia presnosť pri práci.

Optický snímač technológie High Definiton Laser zosníma za jedinú sekundu až 6000 statických snímok podkladu. Vďaka vysokej frekvencii snímania je odozva extrémne rýchla a presnosť polohovania je vysoká i pri rýchlych pohyboch myšou. Aby sa však kurzor "netriasol" a pohyby boli skutočne priamočiare, technológia Intelligent Tracking System dohliada nad reportovaním pohybu.

foto - milan gigel

Myš je vybavená rolovacím kolieskom s bočným náklonom, takže v dokumentoch sa môžete pohybovať štvorsmerne. Dvojica hlavných tlačidiel bola scelená s chrbtom do jedného dielca, bočné tlačidlá nad palcovou priehlbinou dostali doplnkovú funkciu – vizuálnu lupu. Kým dlhšie tlačidlo má tradičnú funkciu "Späť" v internetovom prehliadači, čelné menšie aktivuje pri kliknutí plávajúcu lupu.

Pri zatlačenom tlačidle môžete meniť jej veľkosť a úroveň zväčšenia. Ide o praktický doplnok pri prezeraní detailov obrázkov na webstránkach, či porovnávaní grafových stĺpcov. Všetky tlačidlá sú samozrejme programovateľné.

Tvarové vyhotovenie korešponduje s niektorými staršími modelmi, ktoré sú dodnes na trhu – napr. Intellimouse Explorer for Bluetooth a podobne. Znamená to, že pre palec bol vytvorený priehlbinou pohodlný portál, úchop je najdominantnejší v dlaňovej časti ktorá obopína chrbát myši, prstenník a malíček sa nešúchajú po podložke. Pohodlný úchop dosiahnete s malou i veľkou dlaňou, dlhé prsty sú pri ovládaní doplnkovým bonusom.

Technické parametre: Rozhranie: 2xPS/2, USB 1.1 * Bezdrôtová komunikácia: digitálna s identifikátormi, dosah 10 metrov * Klávesnica: posuvník zoomu, kancelárske tlačidlá, multimediálny blok, programovateľné obľúbené tlačidlá, penová opierka zápästí, Win XP ovládanie, Myš: 5 programovateľných tlačidiel, štvorsmerné rolovacie koliesko, laserový snímač Microsoft High Precission * Softvér: MS IntelliMouse, IntelliPoint

Dostupnost: www.microsoft.sk
Orientacná cena: 3440 Sk

Vďaka ergonomickému vyhotoveniu a prepracovanému softvérovému zázemiu je desktopový set ideálny pre každého, kto používa intenzívne klávesnicu pre písanie avšak precíznosť myši je pre neho rovnako dôležitá. Klávesnica obsahuje prvky pre vysokú produktivitu v kancelárii, nechýbajú však ani doplnky pre multimédiá. Používateľ si v extrémne krátkom čase zvykne na ergonomické prehnutie textového bloku a ocení praktické tlačidlá rýchleho prístupu k funkciám.

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

Neprehliadnite tiež

Samsung predstavil nástupcu Galaxy Note 7

Nový Galaxy Note 8 sa začne predávať 15. septembra.

Problém s nimi mali aj superpočítače. Odhalili tajomstvá turbulencií

Španielski inžinieri potvrdili teóriu ruského matematika zo 40. rokov minulého storočia.

Čísla môžeme mať vrodené. Aj dvojdňové bábätká cítia ako fungujú

V Izraelskej nemocnici by výskum mohol dopadnúť inak.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 3. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 5. Od septembra opäť po starom
 6. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 7. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 8. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 9. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 10. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 992
 2. Od septembra opäť po starom 5 933
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 701
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 3 117
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 839
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 732
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 202
 8. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš? 1 121
 9. Ako sme jazdili v socializme 1 091
 10. Leto nekončí! 1 033