SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Wacom Intuos3 A6 Wide – vymeňte myš za pero

Ak pracujete s grafikou a klávesnica je iba menej dôležitým doplnkom vášho pracoviska, nastal správny čas vymeniť myš za grafický tablet. Nielenže budete robiť ťahy kurzorom prirodzenejšie, ale získate i rýchlosť, dynamiku, snímanie prítlaku a ušetríte ča

+ praktické účelné vyhotovenie
+ vysoké rozlíšenie a snímanie prítlaku
+ skvelá konfigurovateľnosť
- obmedzenia pre ľavákov

s.

Nie vždy platí, že čím väčšiu pracovnú plochu obsluhujete, tým väčší komfort dosiahnete. Pri tablete je potrebné uvedomiť si, že jeho rohy kopírujú rohy obrazovky. Ak potrebujete odbiehať do panela nástrojov a opäť sa vracať do grafického rámca, "nalietali" by ste na veľkej ploche omnoho viac "kilometrov" ako na malej. Rozhodujúci je teda pomer medzi citlivosťou snímania, pracovnou plochou a presnosťou vašich rúk.

FOTO - MILAN GIGEL

Wacom má vo svojej ponuke tablet nesúci označenie Intuos A6 Wide, ktorý je skvelým odrazovým mostíkom pre každého, kto to s grafikou a spracovaním fotografií myslí vážne. Ide o najmenší zo širokouhlých modelov, ktorý je distribuovaný i s potrebnou softvérovou výbavou. Záleží iba na vás, ako rýchlo si na nového pomocníka zvyknete.

Digitizér má oku lahodiace dizajnové vyhotovenie, ktoré myslí hlavne na ergonómiu a pohodlie pri práci. Čelná nábehová plocha má zaoblené skosenie, základňa je dostatočne ťažká na to, aby nekĺzala po pracovnej doske stola. Digitalizačná plocha je doplnená o tlačidlový panel a dotykový rolovací blok, ktoré udržia vaše ruky na tablete bez toho, aby ste museli odbiehať na klávesnicu.

FOTO - MILAN GIGEL

Ani v chladnejšej miestnosti nepôsobí akrylátový povrch chladivým dojmom a oko rozoznáva hranice snímacej plochy i pri slabom osvetlení. Jemné podsvietenie ovládacích tlačidiel by však na škodu nebolo. Pracovné prostredie je optimalizované hlavne pre pravákov. Ľaváci sa dokážu na používanie adaptovať, daňou je však nižšie pohodlie pri práci.

Snímacia plocha má formát 157,5×98,4 mm, pričom rozlíšenie dosahuje 5080 DPI. To je dostatočné pre precízne polohovanie na obrazovkách s rozlíšením do 1600x1200 bodov s precíznosťou, ktorú vyžaduje retuš fotografií či úprava alebo tvorba vektorovej grafiky. Povrch je extrémne odolný voči mechanickému opotrebovaniu a o aktivite vás informuje LEDka umiestnená vo vrchnej časti zariadenia. Kým v kľudovom stave svieti jemnou decentnou modrou ktorá neoslňuje pracovisko, pri dotyku pera sa rozžiari na zeleno.

FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane sa nachádza štvorica tlačidiel ExpressKeys a dotykový snímač TouchStrip. Ich úlohou je odsunúť klávesnicu bokom a zaistiť produktivitu umiestnením tabletu do stredu pred obrazovku. Tlačidlá sú programovateľné a ich úlohou je hlavne zastúpiť preraďovače Ctrl, Alt, Shift a podobne, aby ste mohli využiť grafické nástroje naplno. Tieto modifikátory volia špecifické funkcie nástrojov. Používať ich môžete v kombinácii, kľúčový z nich je vybavený hmatovým znakom. TouchStrip nahrádza rolovacie koliesko myši. Pri práci s dokumentami vám umožní pohodlne prehliadať tisíce stránok, v grafickom softvéri môže zastúpiť lupu. Na pohodlie si zvyknete viac ako rýchlo.

I keď je možné k tabletu priradiť niekoľko nástrojov súčasne, v základnej dodávke nájdete iba pero Grip Pen, ktoré je pre začiatok raketovým štartom do sveta tabletov. Výrobca ho vybavil 1024 úrovňami prítlaku a osadil na oba jeho konce snímacie nástroje. Kým guma je fixná, hrot je výmenný a voliť môžete medzi viacerými alternatívami, ktoré simulujú "feeling" rôznych nástrojov – štetca, fixky a ceruze.

FOTO - MILAN GIGEL

Citlivosť prítlaku a priebehová krivka tejto funkcie sú nastaviteľné, takže môžete robiť pokojne jemnú prácu i tvrdé skice. Dĺžka pera presahuje 17 centimetrov a vďaka skvelému tvarovaniu a pogumovaniu úchopnej plochy sa s ním pohodlne pracuje i pri časovo náročnejších úlohách. Samozrejmosťou je i dvojpolohové tlačidlo. Postupne si môžete podľa charakteru vašej práce prikúpiť Art Maker, ktorý reaguje i na rotáciu snímacej špičky čim umožňuje meniť šírku stopy v druhej rovine, alebo Airbrush so skvelou ergonómiou a ovládacím kolieskom.

Aby sa pero nestrácalo a jeho držiak neprekážal pri práci, v dodávke je i separátny podstavec, ktorý umožňuje dve alternatívne uchopenia pera. Najdôležitejšie je, že v plnej miere eliminuje tlak hrotu na snímač, takže sa nemusíte obávať o postupnú stratu citlivosti.

FOTO - MILAN GIGEL

Ani najdokonalejší a najprepracovanejší hardvér však nie je praktický a použiteľný bez toho, aby mal kvalitné softvérové zázemie. V tomto prípade ide o ovládač s modulmi ktoré integrujú tablet do existujúcej softvérovej výbavy a grafický balík Painter Essentials 3, ktorý môžete použiť ak ste si doposiaľ nezaobstarali lepší softvér pre prácu s grafikou.

Ovládače sa vďaka USB PnP technológii inštalujú bezproblémovo, takže už po niekoľkých sekundách je tablet pripravený na používanie. Prvé, čo by ste však mali spraviť je jeho nakonfigurovanie tak, aby čo najlepšie vyhovoval vašim návykom a požiadavkám. V ovládacom paneli pre tento účel pripravený nástroj s grafickým rozhraním, ktorý pre vás vygeneruje optimálny profil. Ten si následne môžete zálohovať, aby ste všetky nastavenia obnovili pri najbližšej reinštalácii operačného systému, alebo aby ste si ho mohli zduplikovať i na ďalšie počítače, za ktorými pracujete.

FOTO - MILAN GIGEL

Konfigurovanie je trojvrstvové – určujete vlastnosti snímacieho panelu, konkrétneho nástroja a aplikácie. Kým niektoré z nastavení sú špecifické iné sú globálne.

Tablet v závislosti na poslaní slúži na polohovanie kurzora, alebo na rozoznávanie písma. Ak ste siahli po doplnkovom softvéri pre integráciu s balíkom MS Office, možné je do dokumentov vkladať ručne písané poznámky a rozoznávať písmo. V grafickom móde môžete vyčleniť aktívnu oblasť snímača a obrazovky, čim dokážete časťou tabletu ovládať celý displej alebo celým tabletom iba jeho časť. Plne môžete nastaviť funkcie jednotlivých tlačidiel a citlivosť rolovacieho bloku.

Pozornosť je potrebné venovať i konfigurácii samotného pera. Nielenže sile svojej ruky prispôsobíte citlivosť hrotu, ale určíte i to, ako bude pero "klikať" za myš, aby ste ju mohli pokojne odložiť zo stola. Vo finále si môžete následne vytvoriť profily pre jednotlivé aplikácie.

Ak používate viacero softvérov, tablet a pero sa v nich môžu správať úplne odlišne. Výhodou je i to, že ak z počítačom pracuje vo svojich profilov viacero ľudí, každý z nich môže mať svoje nastavenia.

Integrácia v bežných softvérových tituloch je vzhľadom na dlhoročné pôsobenie Wacomu na trhu viac ako dobrá. Guma dokáže v ľubovoľnom dokumente mazať texty, ovládanie prostredia OS je hračkou a grafické softvéry (ako napr. Photoshop, Paint Shop Pro X a pod.) dokážu využiť tablet i s detekciou prítlaku bez toho, aby ste ich to museli učiť. O všetko sa postará ovládač s doplnkovými modulmi. Vďaka tomu môžete okamžite začať retušovať fotografie, načrtávať a kresliť grafiku, alebo už existujúce projekty upravovať. Po desiatkach minúť si na nové ovládanie zvyknete, po niekoľkých hodinách sa budete cítiť úplne pohodlne a po pár dňoch už nedáte na tablet dopustiť. Iba s odstupom času si uvedomíte, že myš ktorej ste dlhé roky dôverovali bola vlastne neprirodzenou príťažou.

V základnej dodávke nájdete i softvérový balík Corel Painter Essentials 3, ktorý bude pre vás dobrým odrazovým mostíkom. Ak zatúžite po hĺbkovej integrácii do kancelárskeho balíka, rozhliadnuť sa môžete po titule JustWrite. Na webe Wacomu nájdete 30 dňové demo.

Technické parametre: Rozlíšenie: 200 liniek/mm (5080 DPI) * citlivosť prítlaku: 1024 úrovní * Presnosť pera +/- 0.25 mm * Rýchlosť snímania 200 bodov/s * Aktívna plocha: 157,5 x 98,4 mm * Doplnkové ovládanie: 4 tlačidlá, dotykový panel * Konektivita: USB * Rozmery: 270 x 216 x 13 mm * Hmotnosť: 600g

Dostupnost: www.umax.cz
Orientacná cena: 8318 Kč

Wacom Intus 3 je ideálnym pomocníkom pre každého, kto pracuje s fotografiami a grafikou, alebo pri práci na stolovom PC postráda možnosti, ktoré mu poskytuje jeho mobilný tabletový laptop. Vysoké rozlíšenie snímacej plochy, integrovaný tlačidlový blok a 1024 úrovní prítlaku nielenže podstatne zvýšia vašu produktivitu, ale dodajú vám vysoký komroft i pri spracovaní tých najjemnejších detailov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Raketa spoločnosti Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.
Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.