EXKLUZÍVNE NA MOBIL.SME.SK

Alcatel OT-E801: hudobný telefón pre nenáročných

Alcatel sa vracia aj do ponuky dotovaných telefónov na Slovensku a to hudobným modelom OT-801. S týmto telefónom vás zoznámime v exkluzívnej recenzii.

Spoločnosť Alcatel TCL, ktorá vznikla spojením tradičného francúzskeho výrobcu mobilných telefónov a veľkého čínskeho producenta elektroniky sa v posledných mesiacoch svojou ponukou telefónov orientuje na veľmi lacné, no pekné mobilné telefóny (viac o nich nájdete na http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=2640319).  

Dizajn a klávesnica
Alcatel mal vždy zaujímavý dizajn, spomeňte si napríklad na OT-715 (viac na http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=825515), ktorý vyzerá výborne ešte aj dnes. Spojením s čínskym partnerom sa nič nezmenilo – aj nový vývojový tím kladie na podarený dizajn veľký dôraz. Alcatel OT801 sme testovali v zaujímavej bielej farbe so strieborným pásom na boku telefónu. Z niekoľkodňového testovania nie je možné s určitosťou povedať, ako sa bude správať biela farba plastového krytu aj po ročnom intenzívnom používaní. Možno však povedať, že čierna farba by telefónu možno prospela viac.
Telefón je malý – má len 96.5 x 45 x 17.5 mm a váži 76 gramov. Nečakajte preto ani veľký displej, má 2,8 x 3 cm. Na prednom paneli najviac upúta klávesnica – má príjemne uhladený dizajn. Tvorí ju obdĺžnik, pričom všetky klávesy majú rovnakú veľkosť, oddeľuje ich úzka štrbina. Pod displejom sú umiestnené tri funkčné klávesy, pod nimi dve na prijatie a odmietnutie hovoru s dodatkovou klávesou rýchleho vstupu do adresára.
Na pravom boku nie je žiaden funkčný prvok, vľavo však nájdete tri veľké tlačidlá určené na ovládanie MP3 prehrávača. Navrchu telefónu nič nie je, v spodnej časti čaká prekvapenie v podobe USB konektora. Cez ten sa používatelia pripoja k počítaču a zároveň aj nabijú batériu telefónu. Na zadnom kryte je len veľké štýlové logo výrobcu a fotoaparát budete hľadať márne.
Klávesnica je podsvietená efektným oranžovo-červeným svetlom, ktoré na bielom kryte perfektne vynikne. Uzučké klávesy môžu robiť pri písaní SMS problémy používateľom s veľkými prstami, inak je klávesnica dobre ovládateľná a na stlačenia reaguje presne a pružne.

Displej
Alcatel OT-801 má cSTN displej s rozlíšením 128 x 128 bodov, ktorý zobrazuje 65536 farieb.
Pravdupovediac, je to veľmi podpriemerný displej, ktorý z prezerania obrázkov či animácií príliš efektné potešenie neprinesie, no pri hodnotení nesmieme zabúdať na to, že OT-801 je lacný hudobný telefón. V tejto triede ešte výrobcovia k menej kvalitným cSTN displejom ešte stále siahajú, aj keď majú k dispozícii kvalitnejšie TFT displeje.
Ani rozlíšenie 128 x 128 bodov neoslní, no na druhej strane, ani displej s týmito parametrami nie je žiadnou prekážkou na plnohodnotné používanie telefónu ako takého.

Ovládanie
Telefóny Alcatel boli v minulosti medzi prvými, v ktorých používatelia mohli nájsť jednotlačidlové ovládanie prijatia a ukončenia hovoru. Nová divízia výrobcu, zdá sa, nechce experimentovať a vrátila sa späť k tradičnému ovládaniu hovorov dvomi tlačidlami, zeleným a červeným. Okrem toho sa v menu pohybujete prostredníctvom dvoch funkčných tlačidiel. Kurzor smerom hore a dole nahradia pri pohybu v menu pod sebou umiestnené tlačidlá na rýchly vstup do správ a adresára. Napriek tomu, že prvý dojem z takého ovládania je skôr rozpačitý, má svoju logiku a nemali sme s ním počas používania telefónu žiadny problém.
Tromi tlačidlami vyhradenými pre MP3 prehrávač ovládate pohyb v playliste smerom hore i dole spolu s funkciou PLAY a PAUSE. Prehrávač spustíte stlačením tlačidla PLAY.

Ovládací softvér
Pri prvom zoznámení s OT-801 nás prekvapilo, že výrobca ešte stále neopustil softvérovú platformu, ktorú si pamätáme zo skutočne veľmi starých modelov Alcatelu. Charakteristický typ písma a spôsob ovládania v menu v nás vzbudil nostalgické spomienky na model OT-320.
V modeli OT-801 je menu v riadkoch pod sebou, výrobca už nepoužíva legendárne horizontálne usporiadanie ikoniek. V tomto modeli to je dané spôsobom ovládania.
Menu tvorí 10 položiek s „nekonečným listovaním“ v poradí: adresár, správy, hudobný prehrávač, zvuky, displej, nastavenia, služby siete, hry, nástroje a služby operátora na SIM karte. Položky hlavného menu sú označené ikonkou, submenu je textové v riadkoch pod sebou. V základnom režime má ovládací softvér prijateľné odozvy, no počas prehrávania MP3 na pozadí sa ovládanie telefónu mení na nočnú moru – je skutočne veľmi pomalé. Telefón ešte viac spomalíte, ak netrpezlivo opakovanie klikáte na tlačidlo so zvolenou funkciou. Operácie vykonávané na pozadí sa zacyklia a používateľ čaká, kým si s nimi pomalý procesor telefónu poradí.

Funkcie
Alcatel OT-801 má na dnešné pomery sparťanskú výbavu.

Telefónny adresár
Do telefónneho adresára sa zmestí 255 telefónnych kontaktov uložených v pamäti telefónu a ďalších 250 kontaktov na SIM karte. Kontakty sa zobrazujú v jednej skupine, miesto uloženia signalizuje prehľadná ikona a nápis. V pamäti telefónu je možné uložiť len meno a číslo, na viac položiek zabudnite. Kontakty možno kopírovať alebo upravovať a telefón si pamätá aj vlastné číslo.

Správy
Z telefónu je možné odoslať a prijať len SMS správy, ostatné formy komunikácie, ako je MMS či e-mail nepodporuje. Do pamäte sa zmestí 250 SMS správ, ktoré možno kopírovať do adresárov. Použiť možno aj preddefinované správy. Telefón podporuje aj doručenky.

Manažérske funkcie
Výbava telefónu je skutočne len sparťanská – dovoláte sa s ním a zároveň ho môžete použiť ako MP3 prehrávač. Z manažérskej výbavy v ňom nájdete len budík a kalkulačku. Budík má štyri rôzne nastavenia času zvonenia. Kalkulačka ponúka len základné funkcie.

Multimédiá
Alcatel OT-801 je vyslovene hudobný telefón. Hudobné súbory možno ukladať na pamäťovú kartu microSD s kapacitou do 512 MB. Netreba na to žiaden špeciálny softvér – na pamäťovej karte stačí vytvoriť adresár Music a do neho nakopírovať ľubovoľné MP3 skladby.
Pripojenie telefónu k počítaču cez USB kábel má niekoľko háčikov. Ak len pripojíte USB do telefónu, zapne sa nabíjanie. Ak chcete sprístupniť priamo obsah telefónu, musí v ňom byť zasunutá karta a zároveň musíte v menu aktivovať funkciu USB spojenie. Telefón nepodporuje USB Mass Storage, teda zariadenie, ktoré sa okamžite správa ako disk a do počítača treba nainštalovať ovládač. Ten sme k testovanému telefónu nedostali a nemohli sme tak pripojenie úspešne otestovať. Jednoduchšie bude pravdepodobne vybrať microSD kartu a prostredníctvom SD adaptéra a čítačky na ňu nakopírovať, čo treba.
Obmedzenie na pamäťovú kartu s kapacitou 512 MB by nemalo prekážať, zmestí sa na ňu dostatok pesničiek.
V MP3 prehrávači v telefóne možno nastaviť hlasitosť, opakovanie skladieb, náhodné prehrávanie a prekvapujúco nechýba ani jednoduchý ekvalizér. V ponuke nájdete aj farebné skiny, ktoré sa dizajnérom celkom vydarili.
Počas prehrávania skladby sa na obrazovke zobrazuje názov interpreta a pesničky, poradie v zozname skladieb na karte, názov voľby ekvalizéra a prehrávaný čas. Hudbu možno počúvať aj na pozadí, pričom na displeji sa zobrazuje meno interpreta a názov pesničky. Ako sme však spomenuli, počas prehrávania hudby je telefón pomalý.
Nielen nám, ale aj iným používateľom bude prekážať absencia hlasnej reprodukcie hudby – počúvať ju môžete len s pripojenými slúchadlami (ktoré majú, mimochodom, USB konektor). Po pripojení slúchadiel sme pochopili, prečo telefón nemá tlačidlá na ovládanie hlasitosti – nájdete ich priamo na ovládači slúchadiel. Slúchadlá fungujú aj ako handsfree – na ovládači je aj tlačidlo na prijatie hovoru a mikrofón.
Kvalitu reprodukovanej hudby nemožno zrovnávať so špičkovými prístrojmi – zvuk je trochu zašumený a chýba mu akákoľvek hĺbka tónov, či už vo výškach alebo v basoch. Veľký podiel na tom majú aj obyčajné slúchadlá do uší. Na druhej strane, v korunovom telefóne MP3 prehrávač tak často nenájdete a to môže u niekoho zníženú kvalitu posluchu dostatočne kompenzovať.
Napriek tomu, že telefón podporuje prehrávanie MP3, ako zvonenie môžete použiť jeden z predvolených tónov. Nemožno im uprieť, že sú celkom podarené a originálne, ale predsa len by sme uprednostnili vlastné MP3 zvonenie. V telefóne nájdete aj podporu vibračného zvonenia v rôznych režimoch.

Personalizácia
Na displeji si môžete nastaviť vlastnú tapetu, farby pozadia menu, šetrič obrazovky i obrázok pri spustení a vypnutí telefónu. Nastaviť sa dá aj zvuk budíka.

Batéria
Batéria podľa výrobcu vydrží 10 hodín počas hovoru a 250 hodín v pohotovostnom režime. Testovali sme predsériový kus telefónu a v takom prípade redakcia výdrž batérie netestuje ani nehodnotí.

Celkové hodnotenie
Alcatel OT-801 je jednoduchý telefón, od ktorého nemôžete veľa chcieť. Ponúka vám telefonovanie a esemesky a príjemným bonusom je zabudovaný MP3 prehrávač s pamäťovou kartou, ktorý tento telefón mení na príjemného spoločníka pri ceste do práce. Zároveň si ho dokážeme predstaviť aj ako vhodný darček pre dieťa – je lacný, malý a pre komunikačné potreby dieťaťa bohato stačí. Škoda len, že výrobca nemyslel na rádio. Je to mimoriadne lacný a nenáročný doplnok, ktorý by hodnotu telefónu o čosi zvýšil. Aj keď, korunový Alcatel OT-801 to vlastne asi ani nepotrebuje.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

Neprehliadnite tiež

Aj Dell vie vyrobiť monitor pre náročného hráča (test Dell S2716DG)

Má maximálne plynulý obraz v hrách, no využijete ho jedine s výkonnými grafickými kartami od Nvidie.

Štyri hry, ktoré vám spríjemnia víkend

Od plánovania hromadnej dopravy cez magické dobrodružstvo, ničenie áut, až po krvavú akciu.

Je kráľ YouTubu fašista, alebo mu médiá nerozumejú?

Felixa Kjellberga sleduje viac ako 50 miliónov ľudí. Teraz ho obvinili, že šíri nenávisť.

Biológovia objavili v mexickej jaskyni mikróby staré 50-tisíc rokov

Podľa vedkyne sú dané mikróby ako stroje času.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 701
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 509
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 921
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 174
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 766
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 149
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 032
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 936
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 731
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 416

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop