SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

HP Photosmart C6180: rýchla multifunkcia, ktorá má rada sieť

Vybrať multifunkčné zariadenie nie je jednoduché. Obzvlášť ak to s tlačou fotografií myslíte vážne, prevádzkujete viacero počítačov, máte radi bezdrôtovú komunikáciu a tlač dokumentov s kopírovaním vám nie sú cudzie. Ak je potrebný i fax, ponuka sa zužuje

+ všestranné nasadenie v malom formáte
+ ekonomická kvalitná tlač
+ integrovaný fax a WiFi
+ podpora fotografických funkcií

.

HP PhotoSmart C6180 je zariadením, ktoré je také všestranné, ako si len dokážete predstaviť. Výrobca sa snažil zaujať nielen inovovaným štýlovým vyhotovením, ale i ekonomickou prevádzkou, množstvom funkcií a zameraním na vašu produktivitu.

FOTO - MILAN GIGEL

6180ka je multifunkcia, ktorá myslí na všetko. Svoje miesto nájde v náročnejšej "rušnej" domácnosti i v malej pracovnej skupine či kancelárii.

S výnimkou vyčnievajúceho ovládacieho panelu a podávača papierov zaberie multifunkcia na stole iba toľko priestoru, koľko zaberú dva kancelárske papiere formátu A4 umiestnené vedľa seba. Všetky aktívne prvky sú usporiadané tak, aby ste vystačili s prístupom z čela.

Znamená to, že obe bočnice i zadná časť sa môžu opierať o stenu, pri výbere je potrebné myslieť iba na priestor, ktorý vyžaduje odklápacie veko skenera. Možno ho však nikdy nebudete musieť nadvihnúť i napriek tomu, že skener a kopírku budete intenzívne používať...

FOTO - MILAN GIGEL

HP zúročilo v tomto modeli svoje skúsenosti získané v predchádzajúcich zariadeniach a snažilo sa vyhotoviť multifunkciu tak, aby vybočovala dizajnom zo šedej hranatej uniformity. Namiesto toho dizajnéri skombinovali zaoblenia s lesklým bielym plastom v štýle Apple/Samsung, prevzali niekoľko mechanických detailov z vyšších podnikových radov produktov a doplnili to mohotlačidlovou klávesnicou pre rýchly prístup k funkciám.

Používateľovi je už na prvý pohľad zrejmé že ide o zariadenie pre náročnejších, ktorí nemajú radi preslabené, kývajúce sa plasty a "lacnú" vizáž.

Vstupný zásobník na papiere je iba jeden, takže sa budete musieť uspokojiť s vymieňaním kancelárskeho papiera za fotografické médiá vždy, keď sa rozhodnete zmeniť svoju činnosť. Dvojica posuvných líšt s eleganciou vymedzuje formát pre rovné zavádzanie médií, priezor v kryte informuje o zostávajúcej kapacite zásobníka a vysúvateľné vyhotovenie robí manipuláciu extrémne jednoduchou.

Keďže kryt zásobníka ktorý súčasne slúži na zachytávanie výtlačkov je výklopný, pohodlne môžete pracovať i s extrémne malými formátmi. Kým na vstupe môžete počítať so 100 hárkami papiera, na výstupe ich zachytíte i viac.

FOTO - MILAN GIGEL

Zariadenie využíva tlačovú technológiu HP Photoret IV s použitím šiestich základných sútlačových farieb. Atramenty Vivera sú do tela tlačiarne vkladané v samostatných atramentových kazetách, pričom čierna je vysokokapacitná. Keďže zásobníky atramentu sú oddelené, používateľ neplytvá atramentom – každý odtieň je možné meniť samostatne. Tvarové vyhotovenie umožňuje pohodlnú manipuláciu, ak však kazety vidíte po prvý krát, môžete hádať, o čo ide.

Tlačová hlava je pre rýchlosť tlače oddelená od zásobníkov a je vybavená 3900 tryskami, takže na papier dopadne za jedinú sekundu až 36000 kvapôčiek atramentu. Fotografické výstupy majú rozlíšenie 4800x1200 DPI, čiernobiela tlač je redukovaná na 1200x1200 DPI. Kým fotografie ponúkajú sýte, živé farby s precíznou detailnou kresbou, texty dosahujú "laserovú" kvalitu.

Tlač je vzhľadom na širokú tlačovú hlavu svižná a rýchla. V konceptovej kvalite môžete očakávať 32 čiernobielych alebo 31 farebných výtlačkov za minútu. V maximálnej kvalite vytlačíte za minútu 2,5 stránky.

FOTO - MILAN GIGEL

Rýchla je i tlač fotografií. Pohľadnicový formát 10x15 cm máte pripravený v konzumnej kvalite na fotopapieri za 12 sekúnd, ak tlačíte finálnu fotografiu v plnej kvalite, fotografia je hotová za 87 sekúnd. Ide o jedno z najrýchlejších zariadení na trhu, preto neočakávajte žiadne kompromisy ale výkon.

K modernému tlačovému mechanizmu patrí i skener, ktorý je vhodný na intenzívnejšie používanie. Vzhľadom na premyslenú konštrukciu ho môžete použiť na tradičné snímanie "zo skla" ale i pri použití automatického podávača papierov, ktorý pojme až 50 listov. Podobne ako pri zariadeniach z podnikovej triedy i tu je využitý princíp.

Pri snímaní zo skla sníma riadková hlava svojim pohybom vždy inú linajku z predlohy, pri použití podávača sa odparkuje k ľavému dorazu a pred hlavou sa pohybuje okolo valca s prítlakom papier.

FOTO - MILAN GIGEL

Ak sa však rozhodnete pre kopírovanie kníh a hrubších spisov, veko skenera budete musieť vysunúť a odložiť bokom. Hardvérové rozlíšenie je 4800 DPI, 48 bitová hĺbka farieb umožňuje v čiernobielom režime reprodukovať 256 odtieňov šedi.

FOTO - MILAN GIGEL

Nastavovať môžete počet kópií, dostupná je i funkcia zoom v rozsahu 50-400 percent, využiť môžete i doplnkové funkcie ktoré ponúka väčšina digitálnych kopírovacích strojov. Oceníte vysokú rýchlosť kopírovania so stropom 32 kópií za minútu, zaujme vás i precízna reprodukcia detailov pri digitalizovaní fotografií. Ak zosnímate predlohu, nie je nutné aby ste ju replikovali na papier. Odoslať ju môžete v digitálnej forme nielen do PD, ale i na pamäťovú kartu.

Zabudovaná čítačka pracuje s formátmi Compact Flash, xD Picture, Memory Stick, Secure Digital a MultiMedia Card, staršie karty SmartMedia už podporované niesú.

FOTO - MILAN GIGEL

Čítačka slúži nielen ako výstup pre digitalizáciu skenerom, ale i ako vstup pre tlač fotografií, či už priamo určených alebo pomocou náhľadových hárkov. Vychutnať si môžete tradičný HP komfort doplnený o grafické funkcie známe z digitálnych fotoaparátov. Rozhranie PictBridge je samozrejmosťou.

Zabudnúť však nemožno ani na integrovaný fax, ktorý komunikuje prostredníctvom vstavaného modemu s konektivitou 33,6 Kbps. Pri odosielaní spracujete čiernobielu stránku formátu A4 približne za 3 sekundy, faxovať však môžete i farebne. Pre lepšie využitie taríf si môžete nastaviť oneskorené odosielanie, pracovať môžete so 48 cieľovými kontaktmi, inteligencia si poradí s opätovným pokusom pri obsadenej cieľovej linke. Pri prijímaní je možné faxové správy automaticky tlačiť, alebo uchovávať pre ďalšie spracovanie či prenos do PC v pamäti zariadenia. Tá vystačí v priemere na 90 čiernobielych stránok.

Zaujímavo je riešená i konektivita s okolitým prostredím. Využiť môžete vysokopriepustné rozhranie USB 2.0, avšak v sieťovom prostredí oceníte zabudovaný ethernet a WiFi modul štandardu IEEE 802.11g. Znamená to že zabudovaný tlačový server obslúži nielen stolové počítače, ale i váš notebook, s ktorým sa pohybujete po miestnosti.

I keď je súčasťou dodávky množstvo softvéru pre zabezpečenie produktivity, I tak je zrejmé že budete v bohatej miere využívať zabudované funkcie dostupné ovládacím panelom. Novinkou je zobrazovanie aktuálneho času a dátumu ktorý umožňuje registrovať časovú líniu prichádzajúcich faxov, ale i klávesnica so 41 tlačidlami, takže obsluhu vďaka lokalizovanému firmvéru a prehľadným popiskám s tlačidlami zvládne i začiatočník.

Integrovaný je textový pomocník, omnoho dôležitejšie však je, že nemusíte vstupovať do menu ak chcete niečo meniť, ale menu vám takmer vždy ponúka na naklápateľnom displeji to, čo by ste v danom momente meniť mohli. Pri funkciách komunikujúcich s PC volíte cieľový počítač z LAN, pri samostatných operáciách získavate komfort, ktorý u vás vyvoláva prirodzený návyk pre používanie tlačidiel namiesto obslužného softvéru v PC. Zaujímavosťou i zvukový modulátor, ktorý používateľské prostredie ozvučuje.

Ak sa vám zdá, že by sa vám predsa len hodila bluetooth konektivita alebo vám chýba duplexor, oba doplnky je možné zakúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Zdá sa vám, že výrobca na čosi zabudol? S najväčšou pravdepodobnosťou odpoviete že nie. Možno i preto sme sa v redakcii s týmto zariadením lúčili ťažšie ako s ostatnými, ktoré sa tu objavili v testoch.

Technické parametre: Tlačová technológia: HP PhotoRet IV * Rozlíšenie: 1200x1200 DPI čiernobielo, 4800x1200 DPI farebne * Rýchlosť 32/31 ppm, 12s fotografia 10x15cm * Pamäť 64MB * zásobník 100 listov * zaťažiteľnosť 3000 strán mesačne * Skener: 4800 DPI, ADF * Fax: 2400-33600 bps, Class 3 * Náplne: Čierna: C8719EE (17 ml), C8721EE (6 ml), Azúrová: C8771EE (4 ml), Purpurová: C8772EE (3,5 ml), Žltá: C8773EE (6 ml), Svetloazúrová: C8774EE (5,5 ml), Svetlopurpurová: C8775EE (5,5 ml) * Rozmery: 450 x 385 x 247 mm * Hmotnost: 10,6 kg

Dostupnost: www.hp.sk
Orientacná cena: (bude doplnená)

HP Photosmart C6180 All-in-one je multifunkčné zariadenie, ktoré ocení náročný používateľ v domácnosti či domácej kancelárii, ale i profesionál v malej pracovnej skupine, ktorá sídli v jednom spoločnom priestore. Multifunkcia samostatne ponúka tlač, kopírovanie, skenovanie, faxovanie a fotografické funkcie, elegantne však zvláda komunikáciu s počítačmi, kde si môžete vybrať zo štvorice rôznych spôsobov pripojenia. Výrobca sa zameral nielen na jednoduchú obsluhu, ale i na dizajn lahodiaci oku a použitie vyspelých technológií tlače, snímania a komunikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Zoom

Zoom: Ukázali, aké dlhodobé problémy spôsobí Covid-19

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vedátorský podcast

Prečo sa magnetické pole Zeme hýbe a ako sa udrží mucha na stene?

Od muchy na stene až po kvantovú nadvládu a gravitačné vlny, Vedátorský podcast odpovedal na otázky poslucháčov.

Ilustračná foto