SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Kradnúť Windows bude zložitejšie

Windows skopírované od kamaráta? Microsoft to chce definitívne zaraziť. Pirátska kópia Windows 98 bola od tej legálnej na nerozoznanie. XP pýta registráciu, Vista vám razantne obmedzí použiteľnosť.

Windows skopírované od kamaráta? Microsoft to chce definitívne zaraziť. Pirátska kópia Windows 98 bola od tej legálnej na nerozoznanie. Dnešné nelegálne Windows XP obťažujú majiteľa výzvami na zaplatenie, ale inak fungujú. Pri Windows Vista chce už Microsoft výrazne pritvrdiť: ak ich získate bez platenia, nebudete môcť už bez problémov spúšťať ani programy a zasurfujete si maximálne hodinu bez prerušenia.

Len hodina surfovania
Microsoft s príchodom nového operačného systému príde aj s novou verziou technológie na ochranu programov proti nelegálnemu kopírovaniu. Čerstvo nainštalovaná Vista dá majiteľovi 30 dní na to, aby overil legálnosť systému cez internet alebo telefonicky. Kým tak neurobí, bude mať zablokované niektoré najatraktívnejšie funkcie, napríklad grafické rozhranie Aero alebo program na ochranu pred spyware Windows Defender.

Ak však ani po mesiaci pravosť Windows nebude overená, Windows sa prepnú do obmedzeného režimu: zmizne štartovacie menu aj ikony z plochy, pozadie sa zmení na čierne, dokumenty sa už nebudú dať otvárať jednoduchým kliknutím a fungovať nebudú ani programy ako Outlook.

Majiteľ počítača bude môcť naďalej surfovať, ale po hodine ho systém bez varovania preruší a odhlási. Pokračovať v práci bude môcť až po ďalšom prihlásení.

Zakladateľ Microsoftu Bill Gates predvádza nové atraktívne rozhranie Windows Vista – mnohí majitelia pirátskych verzií Windows si ho však neužijú.

FOTO – REUTERS

Problém pre laikov
Doteraz najjednoduchším spôsobom, ako získať nelegálne Windows, bolo použiť inštalačné CD a registračné číslo pridelené niektorej z veľkých firiem – jeden kľúč totiž umožňoval stovky inštalácií. S týmto Microsoft od budúceho roka takisto skoncuje: firmám namiesto jediného kľúča ponúkne dve možnosti, ako Windows aktivovať, obe však budú od technikov vyžadovať o niečo viac práce, než doteraz.

Všetky tieto opatrenia, ktoré sa po Viste začnú objavovať aj v ďalších nových programoch Microsoftu, určite nedokážu úplne zabrániť nelegálnemu kopírovaniu softvéru. Pravdepodobne sa už krátko po začatí predaja Visty objaví návod, ako aj novú generáciu ochrany obísť. Hlásenia o nelegálnosti Windows XP sa napríklad dnes dá zbaviť len jednoduchým nainštalovaním hackerského nástroja dostupného bežne na internete.

Nové protipirátske opatrenia však výrazne skomplikujú život laikom, ktorí nie sú počítačovými odborníkmi, ale doteraz používali kradnuté Windows, ktoré si priniesli z práce alebo požičali od známeho. Analytik Endpoint Technologies preto predpovedá, že niektorých ľudí nová technológia odradí od prechodu na Vistu a zostanú radšej pri staršom systéme, aby sa vyhli problémom s overovaním pravosti.

Dvojpercentný pokrok
Na Slovensku je nelegálnych približne 39 percent všetkých nainštalovaných kópií Windows, povedala SME Miriam Mádrová z bratislavskej pobočky Microsoftu. „Pritvrdením ochrany vo Viste by sa to malo znížiť približne o dve percentá,“ odhaduje.

Microsoft uvoľnil poslednú testovaciu verziu Visty minulý piatok, po nej už bude nasledovať konečná verzia. Výrobcovia ju do nových počítačov zač­nú inštalovať v novembri, v predaji by sa mala objaviť v januári.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič na stredajšej tlačovej konferencii.

Otázny je semafor aj školy.

1 h

Pretestovali takmer tri milióny ľudí.

3 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

4 h
Nemecko chce zastaviť lety, Belgicko a Fínsko sa už zatvorili.

Európske štáty obmedzujú cestovanie.

4 h