EURÓPSKA PREMIÉRA NA MOBIL.SME.SK

Testovali sme lacný ultratenký mobil Motorola Motofone

MOBIL.SME.SK je prvé médium v Európe a jedno z prvých na svete, ktoré má možnosť vyskúšať jednu z prvých testovacích vzoriek telefónu Motorola F3 Motofone.


Tento telefón je určený pre začínajúcich používateľov, či pre tých, ktorí majú hlbšie do vrecka, ale aj pre používateľov v rozvíjajúcich sa krajinách, ktorí potrebujú jednoduchý a spoľahlivý telefón.
Novinka od Motoroly by patrila k mnohým ďalším mobilom určeným pre túto skupinu používateľov, ak by sa výrazne neodlišovala. Zatiaľ čo priemerné telefóny v najlacnejšej skupine majú nezáživný dizajn a neoslnia ani rozmermi a váhou, Motorola ponúka ultratenký telefón s atraktívnym dizajnom. Aká teda Motorola F3 Motofone je?

Dizajn a klávesnica
Motofone nezaprie dizajnové príbuzenstvo z ultratenkým radom telefónov SLVR a RAZR. Predávať sa bude v elegantnej čiernej farbe s bielymi popismi klávesnice a funkčných tlačidiel. Telefón má rozmery 11,4 x 4,7 x 0,91 cm a patrí tak k najtenším na svete. Váži len 70 gramov. Kryt je vyrobený z pevného plastu s výborným dielenským spracovaním, ktoré zvyšuje odolnosť proti prachu, vlhku a možno i drsnejšiemu zaobchádzaniu. Používatelia tiež ocenia klávesnicu, ktorú tvoria zapustené tlačidlá v povrchu krytu bez zbytočných škár.
Pri pohľade na presný panel si nemožno nevšimnúť absolútne netradične riešený displej, ktorý je vo vrchnej časti vytvarovaný okolo loga. Motorola v tomto telefóne prvý raz použila úplne nový typ displeja ClearVision s technológiou EPD (Electrophoretic display). Takýto displej možno nielen vyrezať podľa daného tvaru, ale je aj výborne čitateľný v exteriéri na slnečnom svetle. Na druhej strane pôsobí veľmi archaicky – je to v podstate displej, ktorý sa bežne používa v kalkulačkách so všetkými obmedzeniami. No na bežné používanie stačí a to je najdôležitejšie.
Pod displejom sú umiestnené dve nové funkčné klávesy, ktorými používateľ ovláda tých niekoľko funkcií, ktoré mu telefón ponúka.
Funkčné klávesy sú spolu s tradičným zeleným a červeným tlačidlom umiestnené okolo masívneho kovového štvorsmerového ovládacieho tlačidla, ktoré tvorí jeden z ústredných dizajnových prvkov telefónu. Klávesnica je, ako sme už spomenuli, bez škár, zapustená do povrchu telefónu. Jednotlivé riadky sú mierne zaoblené, oddeľuje ich plastová vystúpená lišta.
Mikrofón je schovaný pod takmer nebadateľným otvorom pod klávesnicou. Na pravom boku telefónu nie je žiaden ovládací prvok, na ľavom je umiestnený nenápadný strieborný zámok krytu batérie. Žiadne prekvapenie nečaká ani na zadnej strane, kryt batérie dokonale lícuje s telom telefónu s minimálnou škárou. Vo vrchnej časti telefónu je ešte držiak na šnúrku, telefón si možno zavesiť na krk.
Klávesnica je podsvietená bielym svetlom, no testovaná vzorka bola podsvietená dosť nepravidelne. Narúšalo to celkový dobrý dojem z dokonalého dizajnu telefónu.
Motofone je bezpochyby najkrajší mobilný telefón, ktorý sa predáva v najlacnejšej triede.

Displej
Displej ClearVision s technológiou EPD (Electrophoretic display) je na prvý pohľad krokom späť. Je to čiernobiely displej, ktorý poznáme z kalkulačiek. Má presne vymedzené oblasti zobrazovania, striktne dané znaky a napríklad ikony menu tvoria neoddeliteľnú súčasť displeja v jeho spodnom riadku. Zabudnite na všetky vymoženosti TFT displejov s možnosťou personalizácie toho, čo máte na obrazovke. No zamyslite sa – aký displej potrebuje menej náročný používateľ v rozvojovej krajine? Musí byť dobre viditeľný na slnku. Musí zobrazovať text veľkými písmenami, aby ho videl aj používateľ s horším zrakom. Musí mať nízku spotrebu elektrickej energie, aby zbytočne nevyčerpával batériu v oblastiach, kde si telefón nenabijete každý večer pri posteli. Všetky tieto požiadavky displej ClearVision spĺňa. Dokonca možno povedať, že aj obyvateľ Európy zhýčkaný farebnými displejmi typu TFT či OLED príde novému čiernobielemu displeju rýchlo na chuť. Ak chcete jednoduchý telefón, príliš vyberaví nie ste.
Displej je rozdelený na tri časti. Dve sú umiestené okolo loga výrobcu – vľavo zobrazuje intenzitu signálu a vpravo úroveň batérie. Hlavný displej s rozmermi 3,7 x 3,5 cm má netradične vytvarovanú hornú hranu, ktorá obteká logo výrobcu – je to jedna z vlastností displeja ClearVision, ktorý možno tvarovať.
Na zobrazenie znakov a čísiel je určených dvanásť miest na displeji. Po zapnutí telefónu sa na nich zjaví logo operátora.
Vo vrchnej časti displeja sú napevno umiestnené ikony textového alebo číselného zadávania znakov na displej, ale aj ikona signalizujúca prijatú SMS a potvrdenie zadanej úlohy (OK).
Pod dvomi riadkami na zadávanie textu alebo čísiel sú pevne definované ikony menu. V poslednom riadku sa zobrazuje len ikona, ktorá používateľa upozorní na možnosť potvrdenia voľby.
Displej sa automaticky prepína podľa potreby do inverzného režimu. V režime zadávania znakov má biele pozadie s čiernymi znakmi, pri nečinnosti sa prepne na čierne pozadie a biele znaky.
Displej je vynikajúco čitateľný v rôznych prostrediach, predovšetkým na ostrom slnku. V tmavých priestoroch síce displej s problémami čitateľný je, no bežné TFT displeje tu bezkonkurenčne vyhrávajú.

Ovládanie
Ovládanie telefónu je prispôsobené tak, aby bolo jasne zrozumiteľné aj bez používateľskej príručky. My sme sa s telefónom dokonale zoznámili v priebehu 5 minút, ovládanie nie je skutočne zložité. Najdôležitejšie je ľavé funkčné tlačidlo – vchádza sa ním do menu a zároveň sa s ním potvrdzujú zadané príkazy. Ďalší pohyb v menu zabezpečuje štvorsmerové tlačidlo.
Telefón má minimum funkcií – všetky sú popísané veľkými zrozumiteľnými ikonami a vďaka nim aj menej bystrý používateľ okamžite pochopí, čo práve v telefóne robí.
K dobru je aj hlasový pomocník. Je to voliteľná funkcia telefónu, ktorá pomocou hlasových pokynov naviguje používateľa pri ovládaní telefónu. Bohužiaľ, testovaná vzorka s nami komunikovala v čínskom jazyku, takže podrobnosti k tejto funkcii vám prinesieme nabudúce :) Verzia telefónu určená pre slovenský trh bude podľa neoficiálnych informácií z prostredia výrobcu komunikovať v slovenskom a anglickom jazyku, no nie je vylúčená ani iná kombinácia.

Menu telefónu
Menu telefónu je úplne nové, nenadväzuje na žiaden telefón Motoroly, ktorý poznáme. Používateľ listuje v horizontálne umiestnenej lište, kde nájdete tieto ikony:
písanie správy, archív správ, archív hovorov, nastavenie vyzváňacej melódie, nastavenie budíka a nastavenie času s dátumom.

Funkcie
Funkčná výbava telefónu je obmedzená na telefonovanie, prijímanie a odosielanie SMS a zobrazenie času s budíkom. Nič viac v telefóne nenájdete.

Do telefónneho zoznamu sa dostanete stlačením vyhradeného funkčného tlačidla. Kontakty sú uložené len na SIM karte, telefón nemá vlastnú pamäť. Každý kontakt je označený najprv menom, ako je dlhšie ako 6 znakov, zobrazí sa pohybom ovládacieho tlačidla doprava. Po mene sa zobrazuje telefónne číslo a napokon značka na zmazanie kontaktu z pamäte.
V kontaktoch používateľ listuje pohybom ovládacieho tlačidla smerom hore a dole.
Nový kontakt je možné do pamäte SIM karty uložiť len tak, že používateľ zadá telefónne číslo a stlačením ikony, ktorá sa objaví po zadaní prvých troch čísiel zadá príkaz na zapísanie čísla a následne aj mena do pamäte. Telefón ku každému novému kontaktu priradí aj poradie na SIM karte.

Písanie esemesiek je takisto veľmi jednoduché. Po spustení editora začne používateľ písať text, ktorý sa postupne horizontálne posúva. Po vytvorení správy je možné buď zadať telefónne číslo, alebo stlačením funkčného tlačidla vstúpiť do telefónneho zoznamu a vybrať kontakt tam. Telefón podporuje všetky znaky anglickej abecedy plus čiarku, pomlčku, otáznik a zavináč (určité obmedzenia prináša displej).

Používateľ si môže vybrať zo siedmich tónov zvonenia – ide o polyfonické zvuky. Nastavený budík zvoní každý deň v zvolený čas, pokým ho fyzicky nevypnete.

Jazyk si softvér telefónu nastavuje sám, údaje si vezme z vloženej SIM karty.

Žiadne iné možnosti ani nastavenia telefón neponúka.

Batéria
Batéria telefónu vydrží 450 minút počas hovoru a 400 hodín v pohotovostnom režime. Výhľadom ku krátkemu času, ktorý sme mali na zoznámenie s Motofone sme výdrž batérie nemali možnosť zhodnotiť.

Celkové hodnotenie
Motofone je výnimočný projekt. Motorola totiž do segmentu najlacnejších telefónov, v ktorom luxus a nápady nenájdete priniesla lesk a slávu ultratenkých telefónov, ktoré boli doposiaľ pre nemajetných alebo začínajúcich použávateľov nedostupné. Vytvoriť pekný a funkčný telefón nie je jednoduché, Motorole sa to však podarilo s výnimočnou ľahkosťou.
Motofone nie je určený len pre obyvateľov rozvojových krajín, kde sú mobilné siete len v plienkach a viac funkcií ako volania a SMS ani nepotrebujú. Veľmi dobre sa uplatní aj ako darček pre starších členov domácnosti, pre ktorých sú moderné mobily príliš zložité. Dobre čitateľný displej a veľké písmená potešia aj hendikepovaných používateľov. A napokon - je to ideálny telefón aj pre tých používateľov, ktorých moderné telefóny príliš nezaujímajú.
Podľa našich informácií by sa mal Motofone objaviť na slovenskom trhu vo februári – marci budúceho roka. Cena novinky by podľa predbežných informácií nemala presiahnuť 2000 Sk.

Aktualizované: Informácie ohľadom rozmeru telefónu boli opravené dňa 12.3.2007, za chybu sa ospravedlňujeme.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

TECH

Vytvorili prvú farbu na vlasy, ktorá dokáže meniť odtiene

Farby sa testujú pre komerčné použitie.

Neprehliadnite tiež

Objavili záhadné mikróby, ktoré prežili v kryštáloch desaťtisíce rokov

Organizmy sú úplne iné než tie v databázach. Niektorí spochybňujú, či naozaj pochádzajú z kryštálov.

Google a Microsoft neukážu weby pre nelegálne sťahovanie

Nový etický kódex platí pre vyhľadávače v Británii, či prekročí jej hranice dnes nie je jasné.

Ako by to vyzeralo, ak by všetci ľudia žili v jednej budove?

Stačí približne 180-tisíc ľudí, aby mala krytá budova vlastné počasie.

Na YouTube bude menej reklám, zrušia tie najdlhšie

Hoci reklamu na YouTube zatiaľ možno filtrovať, firma sa rozhodla zrušiť svoj najinvazívnejší reklamný formát.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 719
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 567
 3. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 271
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 044
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 734
 6. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 558
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 339
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 867
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 616
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 994

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop