SME

BenQ-Siemens v Nemecku končí, vyhlásil bankrot

Taiwanský výrobca elektroniky BenQ Corp ukončí výrobu mobilných telefónov v divízii v Nemecku, a to ani nie rok po tom, ako ju v októbri 2005 kúpil od nemeckého Siemensu.

Taiwanský výrobca spotrebnej elektroniky BenQ Corp ukončí výrobu mobilných telefónov v divízii v Nemecku, a to ani nie rok po tom, ako ju v októbri 2005 kúpil od nemeckej spoločnosti Siemens. "Od októbra 2005 sme do našej divízie mobilných telefónov v Nemecku investovali veľký objem kapitálu a zdrojov. Napriek pokroku v znižovaní nákladov nás však prehlbujúce sa straty nútia pristúpiť k tomuto bolestnému rozhodnutiu," uviedol predseda predstavenstva taiwanskej firmy K.Y. Lee. Podľa niektorých zdrojov išlo až o 850 miliónov eur.
BenQ sa kúpou mobilnej divízie Siemensu stal šiestym najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete, odvtedy však zaznamenal tri stratové kvartály po sebe. V druhom štvrťroku spoločnosť vykázala stratu 2,51 mld. taiwanských dolárov (TWD).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

BenQ-Siemens v Nemecku skrachoval
Nemecká divízia BenQ Mobile GmbH, ktorá vo svojich dvoch továrňach v Nemecku kúpených od Siemensu zamestnáva celkovo 3 tisíc ľudí, vyhlásila 29. septembra platobnú neschopnosť a prevzal ju správca konkurznej podstaty.
BenQ však bude mobilné telefóny vyrábať aj naďalej - pokračovať bude vo svojich ázijských prevádzkach. Taiwanská firma chce v rámci reštrukturalizácie oddeliť výrobu mobilných telefónov od výroby inej spotrebnej elektroniky.

Výroba v Nemecku pokračuje do konca roka
Bankrot v zahraničí neznamená, že firma prestane zo dňa na deň fungovať. Po bankrote bývalej divízie mobilných telefónov nemeckého koncernu Siemens má ich výroba v spoločnosti BenQ Mobile pokračovať zatiaľ do konca tohto roka. Je pomerne isté, že sa to podarí, uviedol predbežný správca konkurznej podstaty Martin Prager v sobotu v Mníchove.
Na to, čo príde potom, bude treba počkať. "Od 1. januára musí byť spoločnosť zisková, inak konkurzný správca nebude môcť pokračovať." Inými slovami fabriky zatvorí a zamestnancov prepustí.
Správca konkurznej podstaty Prager zdôraznil, že jemu samotnému v prvom rade záleží na celkovom riešení: "Potrebujeme kupca, ktorý si bude veriť, že zvládne vedenie firmy. Či takú spoločnosť získame, ukáže budúcnosť."

SkryťVypnúť reklamu

Siemens čelí za predaj mobilnej divízie silnej kritike
Siemens predal svoju neúspešnú divíziu mobilných telefónov minulý rok taiwanskému elektronickému koncernu BenQ.
Bankrot vyvoláva aj záujem vysokých miest. Predseda SPD Kurt Beck vyhlásil, že Siemens má naďalej zodpovednosť za svojich bývalých zamestnancov. Spolkový minister hospodárstva Michael Glos kritizoval podnikateľské vedenie koncernu Siemens.
Dlhoročný šéf Siemensu a súčasný predseda dozornej rady Heinrich von Pierer medzitým obhajoval predaj divízie mobilných telefónov spoločnosti BenQ. "Manažment nemal vtedy ľahké rozhodovanie. V dozornej rade som videl, že sa viedli rozhovory s viacerými záujemcami. Rozhodnutie pre spoločnosť BenQ znamenalo potom prísľub, že prevezme výrobu v Nemecku," uviedol von Pierer pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Návrh na vyhlásenie konkurzu na nemecké závody bol pre neho rovnako prekvapujúci ako pre verejnosť. "Je jasné, že postup nezodpovedal dohode medzi Siemensom a spoločnosťou BenQ."

SkryťVypnúť reklamu

Siemens zvažuje právne kroky
Siemens zvažuje podľa niektorých zdrojov právne kroky proti spoločnosti BenQ. Zástupcovia Siemensu uviedli, že preverujú dohodu s BenQ, v rámci ktorej pred rokom tejto firme odovzdala svoju divíziu mobilných telefónov spolu s 250 miliónmi eur v investíciách. Zameria sa predovšetkým na to, či môže BenQ aj naďalej používať značku Siemens a tiež na otázku patentov, ktoré Siemens Tchajwancom odovzdal. „Vzhľadom k súčasným okolnostiam bude Siemens preverovať svoju právnu situáciu vo vzťahu k BenQ,“ uviedla spoločnosť podľa agentúry AP. Proti kroku BenQ protestovali aj nemecké odbory. Tie sa cítia byť podvedené, keďže v záujme záchrany výroby akceptovali zníženie platov. Odboroví predáci však zároveň obviňujú Siemens, ktorý podľa nich svoju divíziu mobilných telefónov priviedol do úpadku zlým vedením.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku sa zdvíha vlna solidarity
Zachránia Nemci svoje fabriky? Ak budú kupovať telefóny, možno áno. Šéf firmy BenQ Mobile, Clemens Joos, apeloval na veľké telekomunikačné spoločnosti a na konečných spotrebiteľov, aby prispeli k záchrane firmy a nebojkotovali jej výrobky, ale ich vo zvýšenej miere kupovali. Všetky výnosy by sa insolventnej firme zišli, zdôraznil Joos.
Po silnej verejnej kritike vedenia nemeckého koncernu Siemens sa vzdali jeho členovia ohláseného 30-% zvýšenia platov. Koncern tým získa ročne okolo 5 miliónov EUR, v prepočte takmer 187 miliónov SKK, ktoré sa predisponujú na účet špeciálneho fondu, vytvoreného na podporu zamestnancov svojej bývalej divízie mobilných telefónov. Vo fonde Siemensu pre zamestnancov krachujúcej divízie BenQu v Európe sa zhromaždí okolo 30 miliónov EUR. Z neho sa bude financovať preškoľovanie a kurzy ďalšieho vzdelávania bývalých zamestnancov Siemensu.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo má BenQ-Siemens problémy?
Do problémov dostala kedysi mimoriadne úspešnú značku Siemens samotná spoločnosť, ktorá má svoje aktivity rozdrobené v mnohých oblastiach. Okrem elektroniky totiž Siemens medziiným vyrába aj turbíny, lokomotívy, vyvíja a dodáva technológie do automobilov a zabezpečuje osvetlenie miest. Taká veľká spoločnosť s množstvom aktivít nedokázala dostatočne konkurovať lídrom trhu a začala strácať svoj podiel. Vzhľadom k vysokým stratám, ktoré spoločnosti prinieslo technologické zaostávanie a veľké zníženie marží z globálneho predaja mobilných telefónov začali manažéri spoločnosti Siemens hľadať pre svoju mobilnú divíziu kupcu. Po viacerých neúspešných rokovaniach, medziiným aj so spoločnosťou Motorola, kúpila divíziu taiwanská spoločnosť BenQ. Ázijský tiger mal veľké plány na expanziu na európske trhy a vtedajší šiesty najväčší výrobca mobilov na svete mu v tom mal pomôcť.
BenQ do mobilnej divízie napumpoval 840 miliónov eur a na začiatku tohto roka predstavil mimoriadne atraktívne portfólio mobilných telefónov, ktoré značku BenQ-Siemens vrátili späť medzi svetovú elitu. Agónia, do ktorej dostali mobilnú divíziu manažéri Siemensu však spôsobila príliš veľký prepad v predaji. Pri poslednom počítaní mala spoločnosť BenQ-Siemens len 3,2 percenta svetového trhu. Manažéri z Ázie zrejme stratili trpezlivosť a napriek nástupu zaujímavých telefónov na trh už nechcú čakať na neistý úspech značky, ktorý by mal kompenzovať vysoké investície. Preto presúvajú výrobu do Ázie, kde dokážu telefóny produkovať s podstatne nižšími nákladmi a stratu spoločnosti tak znižovať za každú cenu.
V tejto súvislosti nemožno nespomenúť spoločnosť Ericsson, ktorá sa dostala do podobných problémov ako Siemens. Tradičný výrobca mobilných telefónov nedokázal udržať krok s konkurenciou a spoločnosť sa dostala do dlhodobej straty. Problémy vyriešila spojením s výrobcom elektroniky Sony, s ktorým vytvorila spoločný podnik Sony Ericsson. Spojenie značke významne pomohlo - spoločnosť sa dostala v krátkom čase späť do zisku a v posledných rokoch vďaka technológiám Sony walkman a cyberhot stabilne rastie.

SkryťVypnúť reklamu

Značka BenQ-Siemens nekončí, problémy má len nemecká fabrika
Problémy s bankrotom nemeckej divízie značke BenQ-Siemens rozhodne nepomôžu. BenQ-Siemens totiž môže úplne stratiť dôveru zneistených spotrebiteľov. Tí však zatiaľ nemajú dôvod na paniku - BenQ telefóny neprestáva vyrábať, svoje aktivity len presunie do lacnejšej Ázie. Spotrebitelia teda zmenu pravdepodobne ani nepostrehnú. Najviac tak zasiahne nemeckú ekonomiku, ktorá stratí tradičného výrobcu mobilov a na úradoch pribudne 3000 nezamestnaných.

Autor: Marián Pavel – SME online

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 621
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 121
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 975
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 913
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 135
SkryťZatvoriť reklamu