Mumifikovaný pes z Peru. FOTO - REUTERS |
Reportér BBC Dan Collins oznámil z Limy, že vedci v Peru objavili vyše štyridsať mumifikovaných psov. Pochovali ich ešte v predkolumbovskom období so záhrobnou výbavou vedľa svojich pánov. Podobné postavenie zvierat bolo dosiaľ známe iba zo starého Egypta.
Objav uskutočnil tím bioarcheológov počas vykopávok hrobov dvoch členov etnika Čiribajov, ktoré žilo na juhu krajiny v rokoch 900 až 1350. Teda pred a na začiatku éry Inkov. Nálezisko leží v tamojšom údolí Ilo. Púštne piesky psov prirodzene mumifikovali. V kultúre Čiribajov si psov veľmi cenili. Neobetovávali ich pri úmrtí majiteľa ako iné kultúry. Až keď uhynuli, pochovali ich vedľa členov rodiny, vybavených pokrývkami a zásobami potravy.
To znamená, že Čiribajovia verili aj v posmrtný život zvierat. Išlo o rasu nazývanú čiribajský pastiersky pes. Čiribajom bývala veľmi užitočná pri chove lám, ktorý musí z objektívnych príčin prebiehať napoly v divočine. V zajatí sa totiž lamy pre zložité samčie rituály párenia mimoriadne ťažko rozmnožujú. Čiribajské pastierske psy vyzerali ako zlaté retrievery. Ibaže menšie a so stredne veľkým ňufákom.
Dlhú srsť mali sfarbenú do béžova. Je to zrejme jedna z iba dvoch rás, ktoré zatiaľ v Peru stotožnili s potomkami psov z čias pôvodného osídlenia amerického kontinentu. Prišli naň dávno s ľuďmi z Ázie a tisíce rokov sa vyvíjali.
(urb)