FOTO - NASA, ESA/DLR/FU BERLIN (G. NEUKUM)/MSSS (M. C. MALIN)
Tridsaťročná otázka
Ide predovšetkým o "tvár" a "pyramídy" v marsovskom regióne Cydonia v súradnicovom systéme Marsu asi na 41. stupni severnej šírky a 351. stupni východnej dĺžky. Patrí do širšej oblasti Arabia Terra v prechodnej zóne medzi južnými vysočinami a severnými planinami planéty. Typickými krajinnými prvkami sú tam široké údolia vyplnené zmesou roztrieštených hornín a ľadu, a lávové prúdy a polia. Popri nich sa rozkladajú jednotlivé, od ostatných masívov izolované vŕšky. Tie majú najrozličnejšie veľkosti a tvary.
Práve v tom tkvie jadro záhady, ktorá sprevádza výskum Marsu odvtedy, čo k nemu v lete pred tridsiatimi rokmi priletela americká sonda Viking 1. Dňa 25. júla 1976 totiž zachytila na povrchu planéty čudný útvar. V uhle, pod ktorým ho jej kamera snímala, vyzeral podľa azda trochu neuvážene sformulovaného komuniké NASA, vydaného o šesť dní neskôr, ako ľudská tvár, "sfinga". Ba niektorí nadšenci na ďalších záberoch Cydonie rozpoznali "pyramídy" a "rozpadnuté mestské budovy".
Triezva odpoveď
Nadšenie trvalo až do roku 1998, keď také vysvetlenie tamojších terénnych útvarov výrazne spochybnili zábery americkej sondy Mars Global Surveyor. A tiež z roku 2001. Záhadné podoby očividne naozaj vytvorila hra svetla a tieňov na nerovnom reliéfe. Záhada prestala byť záhadou spôsobom, akým odzvonilo mnohým ďalším marsovským záhadám od poslednej tretiny 19. storočia, odkedy na seba červená planéta púta čoraz viac pozornosti.
Časť záujemcov o Mars sa však predsa len nedala presvedčiť ani tým. Vedci z tímu, ktorý vedú Agustin Chicarro z Európskej kozmickej agentúry (ESA) v Noordwijku (Holandsko) a Gerhard Neukum zo Slobodnej univerzity v Berlíne (Nemecko) sa preto rozhodli využiť na - ak sa dá - definitívne vyriešenie tejto záhady stereokameru s vysokým rozlíšením na palube Mars Express. Od apríla 2004 až do tohtoročného júla mali smolu: nevhodná obežná dráha alebo prach a opar v ovzduší bránili získať dostatočne ostré nové zábery. Napokon 22. júla 2006 uspeli. Získali bežné aj trojrozmerné zábery, ktoré počítač upravil do viacerých perspektív.
Séria veľmi kvalitných záberov preukázala, že útvary v Cydonii sú skutočne prírodné. Navyše neodpovedali iba na túto otázku. Dosiaľ najlepšie priblížili geológiu celého regiónu. A popri tom, že ukázali, ako mohli vzniknúť ilúzie "tváre" a "pyramíd", odhalili v Cydonii aj "lebku".
Fantázia áno, ale s mierou
To pravdaže neznamená, že pri skúmaní vesmíru sa musíme vyhýbať istej dávke fantázie, či dokonca predstavivosti. Iba si pri tom zachovajme rozvahu. Používajme úsporné, hoci dočasné vysvetlenia a usilujme sa vec rozriešiť lepšími údajmi. Komuniké ESA v tomto duchu cituje skvelého astronóma, spisovateľa a popularizátora vedy, Američana Carla Sagana, ktorý predčasne zomrel pred desiatimi rokmi: "Predstavivosť nás neraz zanesie do svetov, ktoré nikdy neboli. Bez nej však nezájdeme nikam."