SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Doménu .eu brzdia špekulanti

Firmy, ktoré vlastnia tisícky internetových domén, brzdia ďalšie rozširovanie novej európskej internetovej domény .eu. Upozorňuje na to skupina aktivistov z Európskeho parlamentu.

Európsku internetovú doménu tento rok v apríli slávnostne spustila eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová.

FOTO – ČTASR/AFP

Internetová doména .eu bola pod patronátom Európskej únie spustená v apríli a odvtedy boli zaregistrované už dva milióny domén vrátane hlavnej domény EÚ www.europa.eu. Európska doména firmám umožňuje mať jedinú internetovú bránu pre svoje pobočky namiesto budovania stránok v každej krajine osobitne.

Priveľká štedrosť?

Odborníci však minulý týždeň upozornili, že existujú firmy, ktoré si zaregistrovali až 200-300 tisíc európskych domén. Zväčša ide o všeobecne používané slová, ktoré ľudia najčastejšie zadávajú do vyhľadávačov.

Podľa zástupkyne nemeckých socialistov v europarlamente Márie Bergerovej bola firma Eurid, ktorú EÚ vybrala na správu domén, pri prideľovaní adries jednoducho príliš štedrá.

„Malo by byť možné zamietnuť žiadosti o registrácie, ak ide o takéto zjavné prípady zneužitia systému,“ povedala Bergerová novinárom minulý týždeň.

Nemecký expert na doménové názvy Daniel Kollinger uviedol, že masovým skupovaním európskych domén sa zaoberajú najmä firmy z Nemecka, Rakúska a krajín Beneluxu. Na získanie mien použili obskúrne ochranné známky alebo narýchlo založené firmy s potrebnými názvami. Domény potom ponúkajú na predaj, alebo na ne umiestňujú internetové reklamy. „Toto spôsobí problém pre európsky internetový trh, keďže cieľom vytvorenia .eu domény bolo pomôcť jeho rastu. Dnes je však rozdelený medzi 20 ľudí a tí si s ním môžu robiť, čo chcú,“ povedal Kollinger.

Každý vraj mal šancu

Jednou z firiem, ktoré si zaregistrovali atraktívne mená ako wellness.eu, sport.eu či jobs.eu, je rakúsky IPMarketing.info. Ak niekto cez vyhľadávač hľadá informácie o športe, lukratívna doména sport.eu je vo výsledkoch o niečo zvýhodnená, aj keď môže ponúkať úplne iný obsah. IPMarketing tvrdí, že pravidlá registrácie boli známe od apríla 2004 a že vlastní len približne 100 domén s koncovkou .eu.

„Každý mal rovnakú šancu pravidlá si prečítať a doménu .eu získať. Nie sme lovci domén. Nezaregistrovali sme si ich pre ďalšie špekulácie alebo predaj,“ uvádza sa v stanovisku firmy.

Eurid uvádza, že pravidlá pre registráciu sú pevne stanovené. „Neexistuje žiaden zákon, ktorý by hovoril, že nemôžete vlastniť veľa domén,“ povedal manažér firmy Mar Van Wesemael.

„Aj keby sme sa pokúsili stanoviť pravidlo, ktoré by tomu zabránilo, neviem, ako by malo byť definované,“ dodal.

Eurid prideľuje domény vždy tomu, kto o ne prejaví záujem ako prvý. Výnimkou bolo štvormesačné obdobie do apríla tohto roku, keď si ich mohli registrovať len vlastníci ochranných známok. Najviac záujemcov sa uchádzalo o doménu sex.eu, ktorú nakoniec získala švédska firma predávajúca detský kokosový olej „Sex“, ktorý je aj zaregistrovanou ochrannou známkou.

Wesemael z Euridu očakáva, že do roka budú zaregistrované tri milióny .eu adries. Pre porovnanie, pod najpopulárnejšou svetovou internetovou koncovkou .com funguje už 52 miliónov domén.

Počet .eu domén

na10 000 obyvateľov

Malta»418

Holandsko»161

Cyprus»107

Švédsko»89

Nemecko»84

Veľká Británia»66

Dánsko»62

Rakúsko»59

Belgicku»57

Česko»40

Estónsko»36

Lotyšsko»29

Francúzsko»21

Maďarsko»18

SLOVENSKO»17

Fínsko»15

Slovinsko»15

Poľsko»15

Grécko»13

Španielsko»10

Portugalsko»10

Litva»9

Taliansko»2

Zdroj: EUrid/Wikipedia

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová po triumfe v Lechu.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.