SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Jablotron Profi GSM – inteligentné modulárne zabezpečenie

Moderný bezdrôtový "alarm" je ako skladačka. S ústredňou spárujete klávesnicu, senzory a sirénu, počítačovým softvérom upravíte nastavenia. GSM modul zaistí dostupnosť ústredne odkiaľkoľvek – bez ohľadu na to či máte vo vrecku mobil, alebo sa notebookom p

+ inteligentná vzdialená správa
+ bezdrôtová i káblová modularita
+ možnosť domácej automatizácie
- nemožnosť alternovať GSM s Ethernetom

ripojíte k počítaču. Zdá sa vám, ako by ste komunikovali s inteligentným počítačom alebo webovým serverom.

FOTO - MILAN GIGEL

Časy, kedy bola montáž zabezpečovacích systémom výsadou špecialistov sú dávno preč. Dnes už nie je potrebné tráviť čas ťahaním kabeláže a programovaním pomocou číselných kódov vkladaných klávesnicou. Ak máte logické myslenie a počúvate rady odborníkov, dokážete si všetko sprevádzkovať sami. I to je jeden z dôvodov, prečo Jablotron uviedol na trh predkonfigurovanú sadu JK-05 PROFI GSM, ktorá je pripravená zabezpečiť vašu domácnosť či kanceláriu. V škatuli nájdete všetko čo je potrebné – stačí zasunúť SIM kartu a riadiť sa inštrukciami.

Modulárnosť systému je na špičkovej úrovni. Základňa dokáže obslúžiť existujúce káblové rozvody so senzormi a komunikuje i s novými bezdrôtovými zariadeniami. Tam kde je potrebná inovácia zabezpečenia dokáže ponúknuť kompatibilitu s minulosťou, tam kde sa počíta s budúcim rastom je vždy pripravená ponúknuť doplnkové služby a rozšíriteľnosť.

"Mozgom" systému je ústredňa JA-63KRG. Jej úlohou je komunikovať so spárovanými zariadeniami a na základe definovaných pravidiel uskutočňovať čo je potrebné. Kým niektoré senzory sú aktivované nepretržite (poplachové tlačidlo pod stolom, senzory kontrolujúce umiestnenie a neporušenosť zariadení, požiarny senzor), iné reagujú s oneskorením (magnetický snímač na vstupných dverách) alebo okamžite spustia poplach (pohybový senzor).

Ústredňa nemusí bezpodmienečne spustiť poplach alebo signalizovať sabotáž. Môže rozsvietiť svietidlá na schodišti ak vstúpite do objektu, akusticky oznámi požiar alebo vám môže automaticky otvoriť dvere. Celkovo je možné pripojiť 4 káblové okruhy a 32 bezdrôtových senzorov. Bezdrôtová komunikácia je energeticky nenáročná a pracuje v 450 MHz pásme. Cyklicky je kontrolovaná prítomnosť všetkých senzorov, takže ak sa naruší komunikácia, problém je klasifikovaný ako sabotáž. Všetky dáta sa zaznamenávajú, takže spätne je možné vždy vyhodnotiť, čo sa stalo.

Ústredňa komunikuje s počítačmi pomocou sériového rozhrania, ktoré je možné pomocou adaptéra pripojiť k USB portu. Ak sa nachádzate mimo dostupnosti ústredne, použiť môžete internetovú bránu prepojenú s GSM modulom ústredne. Tá pomocou jednej alebo dvoch SMS správ načíta kompletný stav, alebo môže použiť dátové spojenie GPRS. V ktoromkoľvek okamihu máte kompletný prehľad o stave objektu, alebo môžete meniť jednotlivé nastavenia. V prípade poplachu alebo sabotáže sa GSM modul použije na informovanie o udalosti.

Jediná ústredňa dokáže obslúžiť dve samostatné zóny. Môže byť nimi napríklad sklad a prevádzka. Zóny je možné uzamykať nezávisle na sebe, takže rozdielne prevádzkové hodiny nie sú problémom.

Základným nástrojom pre komunikáciu s ústredňou je klávesnica. V dodávke je obsiahnutý bezdrôtový modul JA-60F, ktorý slúži ako kódový zámok pri vstupe. Rôzni ľudia majú rôzne prístupové kódy, dohodnutá sekvencia môže vyvolať tichý poplach pri nátlaku. LEDky a segmentový displej informujú o stave jednotlivých senzorov, prehliadať je možné i históriu odalostí. Kým v drvivej väčšine prípadov poslúži klávesnica pre autorizáciu vstupu do objektu, v prenosnom režime môže slúžiť ako analyzátor stavu senzorov. Napájanie zabezpečuje štvorica AAA monočlánkov, ktoré dodajú energiu na viac ako rok prevádzky.

FOTO - MILAN GIGEL

Nie vždy je účelné pracovať s klávesnicou a používať vstupné kódy. V takýchto prípadoch ju zastúpi kľúčenka RC-44, ktorá dokáže odomknúť a uzamknúť objekt. Celkovo dokáže ústredňa obslúžiť až 7 takýchto zariadení, pričom každé z nich je identifkované samostatne. Keďže na kľúčenke je možné výmenou čelného krytu nastaviť, či bude mať dve tlačidlá alebo štyri, ovládať je možné i doplnkové funkcie – otvoriť je možné bránu garáže, alebo ňou môžete akusticky privolať zvončekom obsluhu.

FOTO - MILAN GIGEL

Keďže je v ústredni vložená SIM karta, nič vám nebráni v tom, aby ste ju použili ako GSM bránu. Súčasťou dodávky je telefónny prístroj SMS-8010, ktorý vám umožňuje pracovať s SMS správami, ale aj uskutočnovať hlasové volania. Ústredňa emuluje na výstupe analógovú linku s SMS bránou, takže pripojiť ju môžete hoci i k pobočkovej ústredni. Ak dokážete svoj počítač pripojiť k sériovému portu ústredne, uskutočňovať môžete i dátové GPRS spojenia. Jedinú SIM kartu môže celá firma používať na hlasové volania z ľubovoľného telefónneho aparátu.

Dohľad nad vstupom preberá zväčša magnetický snímač namontovaný na dvere. Ak ho priradíte k oneskorenej slučke, vymedzí vám niekoľkosekundový časový limit pre odblokovanie systému. Ak to nestihnete, vyvolá sa poplach. Pribalený snímač JA-60N je napájaný dvojicou monočlánov formátu AAA. Jeho výhodou je, že obsahuje komunikačný modul pre káblovo pripojené magnetické snímače zapojené v sérii. Pri alternatívnych vstupoch je možné minimalizovať náklady káblovým rozvodom.

Situáciu v miestnostiach monitoruje detektor pohybu s označením JA-60P. S inteligentným vyhodnocovaním dokáže rozoznať pohyb v miestnosti až na vzdialenosť 12 metrov. Pri aktivovaní si "zmapuje" priestor pred sebou a po kalibrácii infračerveným snímačom sleduje priestor. Ak sa vymení čelná šošovka, možné je upraviť ho pre dozor na chodbe, alebo je možné ignorovať podlahu, na ktorej sa pohybujú domáce zvieratá. Napája ho dvojica monočlánkov AAA a ide o najpočetnejší snímač v zabezpečovacích systémoch.

V dodávke nájdete i zvončekové tlačidlo RC-28. Po umiestnení pri vstupné dvere ho môžete použiť ako signalizáciu vstupu, môže byť však namontované i pod stolovou doskou, aby ste pomocou neho vyvolali núdzový poplach priamo z miesta kde pracujete. Celkovo dokáže systém obslúžiť až 8 tlačidiel, ktoré vzájomne rozlišuje.

Akustická jednotka UC-260 sa pripája priamo do zásuvky. Kombinuje v sebe poplachovú sirénu a melodický zvonček. Každé priradené tlačidlo môže spúšťať inú melódiu s inou hlasitosťou, pričom hlasitá 120 dB siréna má upozorniť na narušenie objektu a skomplikovať prácu narušiteľom. Jej nevýhodou je, že po vytiahnutí zo zásuvky nie je zálohovaná batériou. Kým v byte na signalizáciu postačí, v rodinnom dome alebo podnikateľskom objekte ju môžete doplniť exteriériovou zálohovanou sirénou. Akustická "zvončeková" signalizácia môže byť spustená ľubovoľným senzorom – poukáže na otvorenie dverí, či osobu v čakárni.

V základnom predkonfigurovanom sete nájdete bezdrôtový detektor pohybu, zvončekové tlačidlo, bezdrôtový detektor otvorenia, telefón, kľúčenku, magnetický detektor, klávesnicu, vnútornú sirénu a samozrejme ústredňu, možností je však omnoho viac. Pri rozširovaní môžete investovať do detektora rozbitia skiel ktorý reaguje na zvuk trieštiacich sa okenných tabúľ, nainštalovať môžete detektory dymu alebo unikajúceho plynu, dostupné sú exteriérové pohybové senzory a množstvo ďalších špecializovaných periférií, ktoré pripojíte ku káblovým okruhom. Vašou úlohou je jediné – nadefinovať pravidlá v ústredni tak, aby boli signály zozbierané zo senzorov vyhodnotené správne a objekt bol v bezpečí.

Technické parametre: Ústredňa JA-63KRG: 32 bezdrôtových detektorov na 16 vstupoch, 4 káblové slučky, 2 výstupné okruhy, 2 sekcie + spoločná zóna, pamäť udalostí, GSM komunikátor, Bezdrôtová klávesnica JA-60F, Bezdrôtový detektor pohybu JA-60P, Bezdrôtový detektor otvorenia JA-60N, Telefón SMS-8010, Kľúčenka RC-44, Magnetický detektor SA-200, Zvončekové tlačidlo RC-28, Vnútorná bezdrôtová siréna UC-260.

Dostupnosť: www.jablotron.sk
Orientačná cena: 24990 Sk s DPH

Inteligentný domový GSM systém JK-05 PROFI GSM je "instantnou bezpečnosťou" pre nové objekty, ktorý ponúka moderné technológie, previazanie s počítačmi s prístupom na internet a mobilnými telefónmi. Je natoľko vyspelý že si poradí so starými káblovými i novými bezdrôtovými perifériami, skvele zvláda GSM technológie a ponúka neustálu rozširovatelnosť pripojených senzorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ľudia sú frustrovaní, krokom vlády v pandémii neveria

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME