lnkom v teréne, ale i v ateliéri.
Optický filter je tabuľka z priesvitného materiálu – zo skla alebo plastu – ktorá sa rôznymi spôsobmi uchytáva pred samotný objektív, alebo v špeciálnych prípadoch v jeho zadnej časti. Vyhotovenia môžu byť rôzne. Na trhu sú kruhové filtre ktoré sa skrutkujú na čelný závit objektívu, v ponuke sú magnetické riešenia ktoré sa upevňujú na transfokátory kompaktov. Modulárne systémy používajú štvorcové filtre upevňované do špeciálnych držiakov, ktoré sa pripevnia na objektív alebo statívový závit fotoaparátu.
Úlohou optického filtra je pracovať so svetlom a prispôsobiť ho tak, aby ste dosiahli želaný výstup. Kým analógové fotoaparáty umožňujú fotografovi pracovať iba s clonou a dĺžkou expozície, digitály pracujú s farebným podaním, menia ostrosť, kontrast, sýtosť farieb, pracujú so šumom a ponúkajú rôzne grafické funkcie, ktoré by sme mohli nazvať " jednoduchými digitálnymi filtrami".
Optický filter pracuje podobne – mení však charakteristiku svetla, ktoré následne zachytáva záznamové médium. Kým v niektorých prípadoch sa pracuje s jasom, inokedy vstupujú do hry farby, polarizácia, ostrosť, či optická deformácia.