SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Našli mozgové centrum prízrakov

Medzinárodný vedecký tím vyvolal u pacientky elektrickou stimuláciou mozgu dojem, že sa za ňou nachádza iná osoba. V časopise Nature to oznámil Olaf Blanke z Federálnej polytechniky v Lausanne (Švajčiarsko) so štyrmi kolegami.

a) Predmetná strana pacientkinho mozgu. Miesto, ktoré vedci elektricky stimulovali, označuje šípka. b-d) pacientka a "prízrak" za ňou v rôznych polohách. ILUSTRÁCIA - NATURE.

Vyšetrovali mozog 22-ročnej ženy bez akejkoľvek psychiatrickej diagnózy v rámci prípravy na chirurgickú liečbu epilepsie. Najlepšie miesto zásahu sa hľadá postupnou testovaciou elektrostimuláciou viacerých možných kandidátskych oblastí. Keď to urobili pri styku spánkovej a temennej oblasti na ľavej časti mozgu, opakovane tým u pacientky vyvolali pocit, že za ňou stojí "prízrak". Opisovala ho ako mladého človeka bez určenia pohlavia, ako "tieň", ktorý sa nepohyboval ani nehovoril. Jeho poloha za ňou zodpovedala jej: "Je za mnou, takmer v mojom tele, no necítim ho." Keď sedela a objímala si kolená, "ten človek tiež sedel a zvieral ma v rukách", čo jej bolo nepríjemné. Keď mala prečítať, čo je na karte, znovu údajne sedel vpravo za ňou a skúšal jej zabrániť v splnení úlohy: "Berie mi kartu", "nechce, aby som čítala". Podobne to bolo aj v iných polohách a postojoch.

Takéto pocity sú známe u pacientov s psychiatrickými a neurologickými poruchami i u zdravých ľudí. Keďže sa u pacientky dali vyvolať opakovane a iluzórna osoba blízko napodobňovala jej polohu a postoj, Blankeov tím dospel k záveru, že pacientka takto vnímala vlastné telo. Blanke s kolegami už v roku 2002, takisto v Nature, informoval o niečom podobnom. Vtedy jeho tím vyvolal mimotelové zážitky typu "pohľadu na samého seba zvonku" u 43-ročnej ženy pripravovanej tiež na chirurgickú liečbu epilepsie. Podobné výskumy osvetľujú podstatu niektorých príznakov schizofrénie ("moje činy za mňa vykonáva ktosi iný"), pocity paranoje a perzekúcie alebo ovládania inou osobou.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

NASA sa dotkla asteroidu, odobrala vzorky

Čo nové sa udialo vo vede.

Podcast Pravidelná dávka

Čo nám priniesli antibiotiká a ako ich nahradíme?

O minulosti, súčasnosti a budúcnosti antibiotík.

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.