SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Našli mozgové centrum prízrakov

Medzinárodný vedecký tím vyvolal u pacientky elektrickou stimuláciou mozgu dojem, že sa za ňou nachádza iná osoba. V časopise Nature to oznámil Olaf Blanke z Federálnej polytechniky v Lausanne (Švajčiarsko) so štyrmi kolegami.

a) Predmetná strana pacientkinho mozgu. Miesto, ktoré vedci elektricky stimulovali, označuje šípka. b-d) pacientka a "prízrak" za ňou v rôznych polohách. ILUSTRÁCIA - NATURE.

Vyšetrovali mozog 22-ročnej ženy bez akejkoľvek psychiatrickej diagnózy v rámci prípravy na chirurgickú liečbu epilepsie. Najlepšie miesto zásahu sa hľadá postupnou testovaciou elektrostimuláciou viacerých možných kandidátskych oblastí. Keď to urobili pri styku spánkovej a temennej oblasti na ľavej časti mozgu, opakovane tým u pacientky vyvolali pocit, že za ňou stojí "prízrak". Opisovala ho ako mladého človeka bez určenia pohlavia, ako "tieň", ktorý sa nepohyboval ani nehovoril. Jeho poloha za ňou zodpovedala jej: "Je za mnou, takmer v mojom tele, no necítim ho." Keď sedela a objímala si kolená, "ten človek tiež sedel a zvieral ma v rukách", čo jej bolo nepríjemné. Keď mala prečítať, čo je na karte, znovu údajne sedel vpravo za ňou a skúšal jej zabrániť v splnení úlohy: "Berie mi kartu", "nechce, aby som čítala". Podobne to bolo aj v iných polohách a postojoch.

Takéto pocity sú známe u pacientov s psychiatrickými a neurologickými poruchami i u zdravých ľudí. Keďže sa u pacientky dali vyvolať opakovane a iluzórna osoba blízko napodobňovala jej polohu a postoj, Blankeov tím dospel k záveru, že pacientka takto vnímala vlastné telo. Blanke s kolegami už v roku 2002, takisto v Nature, informoval o niečom podobnom. Vtedy jeho tím vyvolal mimotelové zážitky typu "pohľadu na samého seba zvonku" u 43-ročnej ženy pripravovanej tiež na chirurgickú liečbu epilepsie. Podobné výskumy osvetľujú podstatu niektorých príznakov schizofrénie ("moje činy za mňa vykonáva ktosi iný"), pocity paranoje a perzekúcie alebo ovládania inou osobou.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

13 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

11 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

11 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

5 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

15 h