SME

Africká Lucy má aj svoje "dieťa"

Afrika je pravlasťou ľudského rodu. Potvrdzuje to ďalší nález z Etiópie, kde našli unikátnu kostru najstaršieho dieťaťa. V čase smrti patrila iba trojročnému ľudskému prapredkovi Australopithecus afarensis

Šéf tímu Zeresenay Alemseged (vľavo) s geológom Jonathanom Wynnom zo St. Andrewskej univerzity vo Veľkej Británii na lokalite.

Vzdialenejšia rodina

Australopitekovia sú prechodnou skupinou na línii k človeku po rozchode s predkami dnešných šimpanzov. Žili pred vyše 5- až pred 1,5- či dokonca iba 1-miliónom rokov. Celý ten čas si zachovali zhruba veľkosť postavy a mozgovú kapacitu šimpanzov. Väčšinu dňa však kráčali po dvoch končatinách. Na kostre, osobitne lebke a chrupe, mali aj iné ľudské znaky. Niektoré ich známe druhy asi predstavujú vedľajšie vetvy, ktoré vymreli. No medzi inými vidno časový i anatomický sled. Z jedného, Australopithecus garhi, ktorý žil v Etiópii a mal pomerne gracilnú stavbu kostry, sa podľa všetkého pred 3- až 2,5-miliónmi rokov vyvinuli prví zástupcovia vlastného ľudského rodu Homo. Druh Australopithecus afarensis, žijúci pred zhruba 4 až 3 miliónmi rokov v Etiópii a Tanzánii, mohol byť predchodcom tohto základu nášho rodu. A jeho predkom zasa kenský a etiópsky druh Australopithecus anamensis spred 4 miliónov rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Australopitekovia sa milióny rokov menili málo. Treba preto nejako vysvetliť prudký, takmer dvojnásobný nárast ich výšky a mozgovej kapacity. Podľa súčasného konsenzu vedcov patria do našej línie. Niet však zhody v tom, či už ich možno volať ženy, muži a deti, alebo ešte samice, samce a mláďatá. Presnejšie je zaiste to druhé. Mnohí paleoantropológovia vrátane objaviteľov "malej Lucy" si však myslia, že v tom máme byť veľkomyseľnejší.

Lucy. Tak pomenovali objavitelia spolovice zachovanú kostru síce drobnej, no dospelej praženy z druhu Australopithecus afarensis spred vyše 3 miliónov rokov. Našli ju roku 1974 v Afarskej preliačine severovýchodnej Etiópie a pri hľadaní jej mena sa inšpirovali svojou obľúbenou pesničkou Beatles. Iní vedci teraz ich unikátny nález doplnili ešte unikátnejším: takmer kompletnou kostrou malého dieťaťa rovnakého druhu.

SkryťVypnúť reklamu

"Malá Lucy"

Objav zverejňuje v dnešnom čísle časopisu Nature sedemčlenný tím na čele so Zeresenayom Alemsegedom. Tento mladý bádateľ etiópskeho pôvodu pôsobí v Ústave Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku (sieť ústavov Maxa Plancka je nemeckou obdobou SAV). Najznámejším členom tímu je paleoantropológ Fred Spoor z Univerzitného kolégia v Londýne. Piati vedci z tímu s ďalšou kolegyňou v druhom článku v Nature doložili geologický a paleontologický kontext.

Časti kostry nachádzali pri vykopávkach v rokoch 2000, 2002 a 2003 na lokalite Dikika v Hadarskej panve, iba niekoľko kilometrov od rieky Hawaš, v oblasti náleziska Lucy. Dlho ich preparovali a skúmali. Kosti ležali v geologickej vrstve starej 3,3-milióna rokov. Predmetný tvor sa v nej ocitol ako nedotknutá mŕtvola krátko po smrti. Azda sa utopil pri záplave. Lebka a trup spočívali v bloku pieskovca. Vyprostiť ich bolo prácne. Niektoré kosti na to stále čakajú. Končatiny ležali v najbližšom okolí. Kostra patrila veľmi mladému dievčatku, v čase smrti približne trojročnému.

SkryťVypnúť reklamu

Človek i ľudoop

Kostra plne zodpovedá druhu Australopithecus afarensis. Mozog sa otlačil do pieskovca, mal asi 330 cm3 ako pri dieťati australopiteka i rovnako starom šimpanzíčati. Je na úrovni 65 - 88 percent objemu mozgu ženy Australopithecus afarensis. Zachovalá jazylka (kosť hlasového aparátu v hrdle) pripomína mláďatá goríl a šimpanzov, zatiaľ čo naša, ľudská, naopak jazylku orangutanov. Jazylka sa dosiaľ z ľudských predkov našla iba u neandertálca z izraelskej jaskyne Kebara. Teda oveľa neskoršieho pračloveka, sčasti súbežného s Homo sapiens.

"Malá Lucy" je unikát, pretože vedci nikdy predtým neobjavili kostru dieťata australopiteka ktoréhokoľvek druhu. (Hoci primát patrí mladšej lebke tzv. Taungského dieťaťa z druhu Australopithecus africanus, ktorú našli roku 1924 v JAR ako vôbec prvú fosíliu australopiteka. Popri nej sa však dosiaľ z detí australopitekov našli iba zlomky lebiek a zuby.) Lopatka "malej Lucy" pripomína goriliu. Ľudoopie sú i zakrivené dlhé prsty na ruke. Aj pri dominantnej dvojnohosti tento mladý australopitek a jeho blížni sa často šplhali na stromy. "Malá Lucy" pomalším tempom rastu mozgu viac pripomínala človeka ako ľudoopa. Pri podobnej veľkosti mozgu sa tým australopitekovia líšili od ľudoopov. Zrejme v dôsledku iného správania.

SkryťVypnúť reklamu

Za všetkým je klíma?

"Malá Lucy" žila asi 150-tisíc rokov pred veľkou Lucy pri jazere, do ktorého rozsiahlou deltou ústila rieka. V žírnej krajine so záplavovými planinami boli lesy, rozsiahle lúky aj plochy iného otvorenejšieho porastu. A s množstvom zvierat ako hrochy, krokodíly, nosorožce a predkovia pakoňov. Z času na čas ju zasypával spad zo sopečných výbuchov. Dnes je to pahorkovitá kamenná púšť. "Malá Lucy" a jej druh sa v tomto kedysi priaznivom prostredí vyznačovali zmesou ľudských a ľudoopích vlastností. Čoraz viac to vyzerá, že evolučnú cestu k vlastnému ľudskému rodu Homo dláždila vynútená zmena spôsobu života.

Nástup suchšej klímy urobil z vyššie opísanej krajiny iba riedko zalesnenú savanu. Doba pred 3- až 2,7-miliónmi rokov, keď sa to na východe Afriky stalo, tesne predchádza vzniku rodu Homo. Takto sa na genézu ľudskosti pozerá nejeden paleoantropológ a vedec z príbuzných odborov. Najdôslednejšie azda neurológ William Calvin, ktorému jedna kniha vyšla aj na Slovensku (Ako myslí mozog, Kalligram, 2000).

SkryťVypnúť reklamu

Klimatický zvrat zaiste nebol jediný faktor. No mohol spustiť reťazce príčiny a účinku. Dokopy z evolučného hľadiska pomerne rýchlo vytvarovali základné znaky príslušníkov nášho rodu.

Niekoľko ukážok z ostatnej kostry.

Zeresenay Alemseged v laboratóriu s lebkou "malej Lucy". ILUSTRÁCIE - NATIONAL MUSEUM OF ETHIOPIA IN ADDIS ABEBA, MAX PLANCK INSTITUTUTE FOR EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY, ARCHAEOLOGY INFO, JOHN GURCHE

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu