Podľa riaditeľa Odboru kynológie Prezídia Policajného zboru Vladimíra Ďurišina sa dá pes vycvičiť na hľadanie mobilu vďaka pachovým vnemom. V podstate ide o rovnaký princíp ako pri hľadaní stratených vecí. S výchovou a základným výcvikom začínajú už u trojmesačných mláďat, od roka a pol nasleduje intenzívny výcvik.
Na Slovensku využívala cvičené psy predovšetkým polícia. V porovnaní s ostatnými štátmi ich využívame najintenzívnejšie aj vďaka schengenským hraniciam. Pochváliť sa dokonca môžeme najväčšou chovateľskou stanicou nemeckých ovčiakov v Európe. Po výcviku sú psy schopné vyhľadať drogy, výbušniny, tabakové výrobky či mŕtvoly.
V britských väzniciach začínajú používať psy na vyhľadávanie mobilných telefónov, ktoré väzni na celách nesmú mať. Vo väznici v meste Norwich na východe Anglicka už začal pracovať 15-mesačný anglický špringeršpaniel, ktorý vyňuchá každý ukrytý mobil. Psík menom Murphy bude pracovať celkovo v 13 väzniciach vo východoanglickom regióne. V 12 väzniciach sa počas minulého roka zabavilo okolo 500 mobilov. Murphy, ktorý do väzenskej služby prišiel zo záchranného centra, je prvý pes vo Veľkej Británii špeciálne vycvičený na hľadanie mobilov.