SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Google Earth je už aj encyklopédiou

Google Earth, program umožňujúci prezeranie satelitných snímok Zeme, je odteraz už aj encyklopédiou.

Medzi stovkou miest, ktoré ľudská ruka v posledných desaťročiach najviac poznačila, možno na Google Earth nájsť aj vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros. Na snímke hore Gabčíkovo v roku 1973 a dnes. Dole ukážka novej verzie Google Earth, kde pri satelitných záberoch egypt­ských pyramíd pribudol už aj krátky film televíznej stanice Discovery.

FOTO – GOOGLE EARTH

Do najnovšej, štvrtej verzie tvorcovia zaradili aj fotografie, videá a textové informácie o tom, ako sa mení naša Zem. Množstvo nového obsahu poskytli partnerské organizácie ako National Geographic, Discovery network.

Ako ničíme prírodu
Okrem množstva krátkych filmov popisujúcich najlákavejšie svetové destinácie, kvalitné hotely či iné zaujímavé miesta, sa do programu Google Earth prvýkrát dostali aj ekologicky ladené informácie. Ekologický program OSN (UNEP) poskytol dáta o stovke miest na planéte, ktoré za posledné desaťročia činnosť človeka najviac poznačila. Nechýba tu Amazonský prales, urbanizácia mesta Las Vegas či vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros.

Zmeny dokumentuje časová os - vybrané miesta si môžeme prezrieť okrem dnešného pohľadu aj tak, ako vyzerali pred tridsiatimi rokmi.

Inštitút Jane Goodalovej zasa na mape prostredníctvom weblogu umožňuje každý deň sledovať pohyb ohrozených afrických šim­panzov.

National Geographic do Earth pridal kvalitné fotografie a dodatočné informácie o najväčších svetových prírodných zázrakoch. Zdokumentovaných je aj všet­kých 57 amerických národných parkov vrátane informácií o dĺžkach turistických chodníkov a miestach na stanovanie.

Sto miliónov používateľov
Najnovšiu, štvrtú verziu programu Google Earth si môžu používatelia bezplatne stiahnuť zo stránky earth.google.com. Od spustenia v roku 2004 to do dnešného dňa urobilo už 100 miliónov ľudí.

Jednoduchá satelitná mapa sveta sa odvtedy výrazne zmenila - Google Sketchup umožnil do mapy pridávať 3D náčrty budov, Google v programe podrobne eviduje informácie o hoteloch, letoviskách, samozrejmosťou sú názvy aj najmenších dediniek.

V štvrtej verzii sa zjednodušilo ovládanie, snahou najbližších rokov bude asi budovanie rozsiahlej geografickej encyklopédie.

„Veríme, že Google Earth je výborné médium pre triedenie a poskytovanie geografických informácii. Budeme pokračovať v objavovaní možností ako priniesť do Google Earth ďalší vizuálny a encyklopedický obsah," povedal vedúci projektu John Hanke.

Pridaný obsah sa zobrazuje priamo na satelitnej mape, v najnovšej verzii treba v ľavom pruhu zaškrtnúť možnosť „Featured content".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Novorodencov a matky delíme napriek odporúčaniam znalcov

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.

Potraty sa sprísňovať nebudú, Záborskej novela neprešla

Zákon chcú o pol roka predložiť znova.

Anna Záborská.

Neprehliadnite tiež

Sonde NASA sa podarilo získať vzorky z asteroidu

To, či sa sonde podarilo zhromaždiť požadované množstvo vzoriek, bude jasné až v sobotu.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.