
PayPal využívajú milióny ľudí na platby tovaru nakúpeného cez internet, ale vďaka nízkym poplatkom často aj ako alternatívu bežných medzinárodných peňažných platieb.
Obyvatelia stredoeurópskeho regiónu sa mohli už od minulého roka v PayPal registrovať a zasielať cez systém peniaze, nemohli však peniaze prijímať. Tento obmedzený režim bude pre Slovákov platiť aj naďalej, kým obyvatelia susedných krajín môžu službu už naplno využívať napríklad na prijímanie platieb pri predaji vlastného tovaru cez internet a peniaze z PayPal účtu si potom bez problémov previesť na vlastné bankové účty.
PayPal dôvody odlišného prístupu ku krajinám oficiálne nekomentuje, zaradenie na zoznam však súvisí najmä s bezpečnosťou finančných transakcií. Zakázané sú prevody peňazí do štátov s vysokou mierou internetových podvodov alebo slabými možnosťami domôcť sa nápravy v prípade podvodného získania peňazí.
Pre obyvateľov Česka bude po najnovšom presune krajiny do najvyššej kategórie dôveryhodnosti odosielanie aj prijímanie na iné účty PayPal peňazí zdarma. V porovnaní so stovkami korún, ktoré zaplatia za prevody z bežných účtov do zahraničia, to bude výrazná úspora.
Pre Slovákov je jednou z možností, ako PayPal využívať, založenie účtu v banke v susednom Česku, Maďarsku, Poľsku či Rakúsku. Pre PayPal nie je rozhodujúce bydlisko majiteľov účtov, ale sídlo ich banky.
Využiť možno tiež niektoré alternatívne a menej rozšírené platobné systémy, napríklad Bidpay, Moneybookers či PayPay.
PayPal je od roku 2002 súčasťou najväčšieho svetového aukčného portálu eBay, ktorý ho kúpil za 1,5 miliardy dolárov.
Autor: tb, čtk