SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Samsung K5 – "empétrojkový slajder" s reproduktormi

Horúcou novinkou, ktorá bola predstavená na veľtrhu IFA 2006 je i netradičný koncept MP3 prehrávača, ktorý strávi viac času na doske pracovného stola ako vo vašom vrecku. Okrem jeho štýlového vyhotovenia je trhákom i dotyková podsvietená klávesnica a repr

+ štýlové vyhotovenie
+ 30 hodinová výdrž
+ kvalitné ozvučenie
- nie je USB Mass Storage
- Hrúbka až 18 mm

oduktory, ktoré kvalitne ozvučia i miestnosť s výmerou 30 štvorcových metrov.

FOTO - MILAN GIGEL

Samsung YP-K5 svojim tvarom a tmavým vyhotovením bez tlačidiel pripomína hrubú tabuľku čokolády. Ak by výrobca ukryl dvojicu konektorov a posuvné tlačidlo vypínača, márne by ste vo vypnutom stave hádali čo vlastne máte pred sebou. Iba nápis SAMSUNG na zadnej časti vám naznačí, že ide o čosi, v čom sa skrýva elektronika. Tmavá matná povrchová úprava s lesklým čelom však nemusí vždy evokovať použitie plastov. Drvivá väčšina tela je vyhotovená z horčíkovej zliatiny a na ázijskom trhu ho nájdete v predajnej sieti i ružovej farby.

Akonáhle však posuvným spínačom nabootujete firmvér, lesklý čelný panel prizná zabudovaný plnofarebný OLED displej s uhlopriečkou 1.71" dotykovú klávesnicu s modro-bielym podsvietením. Nadčasový dizajn s ucelenou grafickou koncepciou vás určite dostane. "Potlač" klávesnice je tvorená z bodovej štruktúry, takže oko v prvom momente nedokáže zistiť, kde končí displej a kde sa začína klávesnica. Všetko pôsobí ucelene ako inteligentný panel, ktorý vám zobrazí čo sa deje a pri dotyku vášho prsta spraví to, čo žiadate. To všetko by však bolo možné ponúknuť i pri 9 milimetrovej hrúbke prehrávača – v skutočnosti je však jeho objem pri 106 gramovej hmotnosti dvojnásobný.

FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je "dvojposchodový". Kým vrchný modul obsahuje kompletný prehrávač s displejom a klávesnicou, spodný modul zabezpečuje ozvučenie. Obe časti sú vzájomne prepojené dômyselnou mechanikou, ktorá kombinuje posuvný pohyb s výklopným. V prvej fáze vysúvate s asistenciou pružinového systému spodný diel, až kým neodkryjete kovovú mriežku, za ktorou sú osadené reproduktory stereofónneho ozvučenia. Následne sa v koncovej polohe aktivuje otočný kĺb, ktorý reproduktorový panel narotuje tak, aby prehrávač na doske pracovného stola vytvoril audiosystém miniatúrnych rozmerov. Nezaostáva však ani inteligencia s otvorením spojená. Zobrazenie na displeji sa automaticky natočí, zmení sa i rozloženie dotyktových tlačidiel, aby bola obsluha čo najjednoduchšia. Súčasne sa deaktivuje slúchadlový výstup a zvuk je presmerovaný do zosilňovača s reproduktorovým výstupom.

Kvalita ozvučenia stojí za pochvalu. Pri miniatúrnom systéme by ste ani zďaleka neočakávali to, čo vám K5 dokáže ponúknuť. Rovnomerné vyváženie dynamických hĺbok, stredov a výšok s jasne definovaným podaním je optimálne nielen na hovorené slovo, ale i pre hudbu rôznych žánrov. Nemáte pocit že pred vami stojí "plážové rádio", ale snažíte sa zistiť, odkiaľ ten kvalitný zvuk vychádza – nie je to žiadna NXT technológia či iná alternatíva využívajúca vlnenie povrchu materiálov. Zvuk vytvárajú skutočné dva reproduktory a akustická komora v ktorej sú osadené.

FOTO - MILAN GIGEL

Kvalitné ozvučenie bolo veľkou výzvou i pre priložené slúchadlá tlmiace okolitý hluk, ktoré nájdete v dodávke. Aby zvuk v ničom nezaostával, výrobca pribalil "štuple" s inovatívnou konštrukciou, ktorá ponúka gumový, ergonomický zvukovod a akustickú komoru s neobvykle veľkým objemom. Je viac ako isté, že pri "štartovacích slúchadlách" zostanete, jedinou ich nevýhodou je to, že nie sú dodávané v "overneck" vyhotovení, ktoré umožňuje prevesenie slúchadiel cez krk.

Líthiovo-Polymérový akumulátor je pevne zabudovaný do tela prehrávača a po 3,5 hodinovom nabíjaní dokáže poskytnúť energiu až na 30 hodín nepretržitej reprodukcie pri použití slúchadiel, ktorá sa pri vyklopení reproduktora skracuje na 6 hodín. I tu je zrejmé že zabudovaným reproduktorom nechýba výkon a dynamika. V dodávke nájdete USB káblik, ktorý zabezpečí komunikáciu s počítačom, ale i samotné nabíjanie. Ak sa chcete bez počítača pri nabíjaní zaobísť, musíte si dokúpiť cestovný adaptér ako voliteľné príslušenstvo. Pre dosiahnutie dlhšieho času reprodukcie ponúka Samsung i externý akumulátorový kit. Práve tu je zrejmé že prehrávač sa svojimi vlastnosťami a vyhotovením "pýta" so svojou mobilitou na stôl.

FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaná flash pamäť je prístupná prostredníctvom rozhrania USB 2.0 v kapacitách 1, 2 alebo 4 gigabajty. Prenosová rýchlosť je uspôsobená veľkým objemom prenášaných dát a pri štandardnom nastavení sa prehrávač prezentuje ako štandardizované multimediálne zariadenie s natívnou podporou operačného systému Windows XP a nie ako zariadenie triedy USB Mass Storage. Súbory môžete do prehrávača prehrávať pomocou Media Playeru, alebo si môžete na pomoc zavolať aplikáciu Samsung Media Studio, ktorá je súčasťou dodávky. V prípade alternatívnych operačných systémov môže byť použiteľnosť obmedzená.

Prehrávač akceptuje multimédiá vo formátoch MP3, WMA, ASF a JPEG, takže je zrejmé že okrem prehrávania hudby (vrátane tej, ktorú si zakúpite s logom PlaysForSure na intenete) umožňuje i prezeranie fotografií na kvalitnom displeji. Tradičná podpora playlistov, rôznych režimov reprodukcie a navigácie v skladbách je samozrejmosťou. Ak chcete vždy po zapnutí pokračovať tam, kde ste naposledy skončili, môžete si aktivovať režim RESUME.

Na displeji sú zobrazované rôzne vizualizácie, máte dokonalý prehľad o informačných tagoch a všetko je spracované tak, aby prehrávač zapôsobil čo najinteligentnejšie. Ku kvalitnému akustickému podaniu patrí i dostupnosť korekcií a parametrických úprav práce DSP čipu. Podobne ako ostatné prehrávače z dielní Samsungu, i K5 je vybavená systémom DNSe, ktorý vám umožní prispôsobiť si "zafarbenie a priestor" výstupu k vašim preferenciám.

Ak stratíte chuť na obsah hudobného archívu vo vašom prehrávači, siahnuť môžete i po zabudovanom FM tuneri. Jeho citlivosť je nastaviteľná, selektivita je na pomerne dobrej úrovni, čo však výrobca podcenil je absencia internej FM antény. Ak chcete počúvať rádio, i pri vyklopených reproduktoroch je nutné, aby ste pripojili slúchadlá. Ich kabeláž zastupuje i tradičnú úlohu antény. S kvalitou FM tunera by ste však mali byť spokojní – nejde iba o prvok do počtu.

Fotografie môžu byť jednotlivo prezerané, alebo automaticky cyklované na displeji i počas hudobnej reprodukcie. Znamená to, že môžete mať na očiach tisíce fotografií ako "vizuálny podmaz", takže neskončia vo vašom archíve bez toho, aby ste si ich niekedy prezerali. Zaradiť ich môžete i do šetriča obrazovky.

Keďže je prehrávač vybavený reproduktormi, bolo by chybou neponúknuť i cestovný budík. Prehrávač je vybavený informáciou o aktuálnom čase, ku ktorej je možné priradiť neobmedzený počet udalostí pre budenie. Možno budete trochu sklamaní – aktuálna verzia firmvéru ponúka iba tri rôzne budíkové signály, skladby a FM tuner pre budenie poslúžiť nemôžu. Rovnako nenájdete časovač v úlohe spúšťača pre plánové nahrávanie FM vysielania, ako je tomu pri iných produktoch na trhu.

Výrobca sa používateľovi snaží prostredníctvom hlavného a kontextového menu zaistiť čo najjednoduchšie ovládanie. Každá zo striedmej ponuky funkcií je dostupná na jedno až dve kliknutia, nič nie je ponechané na náhodu. Cieľom je dodať jednoduchý a praktický prehrávač so štýlovým dizajnom. Ak hľadáte stovky funkcií, poobzerajte sa v ponuke Samsungu po inom modeli. Isté však je, že drvivá väčšina používateľov opakovane používa iba niekoľko položiek v menu, a práve tie v ponuke zaručene nájdete.

Technické parametre: Hmotnosť: 106g * Rozmery 98×48×18mm * Kapacita: 1/2/4GB * LCD: OLED 1,71" * Napájanie: Li-Pol 30/6h výdrž, 3.5h nabíjanie * Formáty: MP3/WMA/ASF/JPEG * Funkcie: Hudba, FM, Foto, Budík * Rozhranie: USB 2.0 * Príslušenstvo: slúchadlá, prepojovací USB kábel, CD

Dostupnosť: www.samsung.sk
Orientačná cena: 7690 Sk s DPH

Prehrávač Samsung YP-K5 je dizajnérskou lahôdkou, ktorá ponúka štýl nielen vo vyhotovení, ale i v ovládaní. Prehrávač je ideálny pre používateľov, ktorí majú vzťah ku svojim fotografiám a okrem nich sa radi s okolím podelia i kvalitne ozvučenou hudbou. K5 dodá stanovačke a výletom potrebnú atmosféru, pri cestovaní vám na hotelovej izbe poskytne kvalitné hudobné vyžitie a ráno vás nezabudne zobudiť. I napriek tomu však s pripojenými slúchadlami poslúži i ako vreckový prehrávač – i keď s väčšími rozmermi ako ponúkajú ostatné prehrávače na trhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME