SME

Motorola KRZR K1: ani druhý dojem nie je vôbec zlý

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére priniesol nielen prvé živé fotografie telefónu KRZR K1, ale aj prvé dojmy. Teraz sme dostali možnosť vyskúšať si KRZR ešte raz a lepšie.

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére priniesol nielen prvé živé fotografie telefónu KRZR K1, ale aj prvé dojmy z krátkeho zoznámenia. Po niekoľkých týždňoch sme dostali možnosť vyskúšať si KRZR ešte raz a dôkladnejšie. Aj keď sme používali zatiaľ len predsériový testovací kus, niekoľko dní s K1 sme si riadne užili. Aký teda je?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Nový modelový rad KRZR prekvapujúco nestavia na stenšovaní telefónu, ale na jeho zužovaní. Model K1 je dokonca o 2 mm hrubší ako RAZR V3. Šírka telefónu sa však scvrkla o 11 mm a rozdiel je riadne vidieť.
Telefón má charakteristický dizajn, ktorý v sebe pôvodný RAZR V3 nezaprie. Motorola však použila kvalitnejšie materiály. Prednú stranu tvorí vysokoleštené tvrdené minerálne sklo, ktoré v modrej farebnej úprave testovaného telefónu dokázalo vytvoriť zaujímavý vizuálny efekt. Zadnú stranu tvorí pogumovaný hliníkový kryt. Zaujímavým dizajnovým prvkom sa stali pánty vyklápačky – Motorola do ich stredu umiestnila priehľadné modré plastové očko. Spodná „brada“ telefónu takisto dostala nový povrch: husté dierovanie v hliníkovom povrchu.
Zužovanie si vyžiadalo aj svoju daň: náhľadový a predovšetkým hlavný displej sú kvôli užšiemu telu telefónu menšie ako v modeli V3. V módnom telefóne však na tomto parametre až tak veľmi nezáleží.
Vďaka úzkemu telu sa telefón veľmi dobre drží v ruke, dokonca má používateľ pocit, že je KRZR vyšší ako RAZR. Nejde o vizuálny klam, telefón je skutočne o 5 mm vyšší.
Pre porovnanie: V3 má 98 x 53 x 13.9 mm a K1 má 103 x 42 x 16 mm.
Legendárna žiletková úprava klávesnice patrí k ďalším charakteristickým znakom telefónu. V modeli KRZR návrhári postupovali veľmi matematicky: medzery tvoria vodorovné a zvislé čiary, ktoré rozbíja kruhové kovové päťsmerové tlačidlo. Čiary, ktoré tvoria medzery medzi klávesmi sú jemne vystúpené a dajú sa dobre nahmatať. Zúžením pracovného priestoru sme však mali problémy s ovládaním päťsmerového tlačidla – prevládal stiesnený pocit a nie vždy sme sa trafili tam, kam sme chceli. Napriek tomu sa však celkovo K1 výborne drží v ruku – vďaka tomu, že má podlhovastý tvar a dostatočnú výšku, pôsobila v dlani stabilnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Nový tvar telefónu priniesol najbolestivejšiu zmenu práve pri výbere displeja. Má síce rozlíšenie rovnaké ako V3, teda 176 x 220 bodov, no fyzické rozmery displeja sú viditeľne menšie. Samotná kvalita displeja neutrpela – aj Motorola patrí k výrobcom, ktorým záleží na vysokej kvalite zobrazených farieb. Náhľadový displej má rozlíšenie 96 x 80 bodov a skutočne slúži len ako náhľadový. Zobrazujú sa na ňom informácie o volajúcom/volanom, a pri spustenom MP3 prehrávači aj názov aktuálne prehrávanej skladby.

Ovládanie
Ovládanie modelu K1 sa v ničom neodlišuje od ovládania starších modelov. Motorola má ustálenú logiku, ktorú preberajú rad za radom všetky modely. Dve funkčné tlačidlá pod displejom dopĺňa tlačidlo „C“, ktoré plní aj funkciu „o krok späť“ a zelené a červené tlačidlo na prijatie a ukončenie hovoru. Pohyb v menu je logický a vďaka možnosti vlastného nastavenia položiek aj úsporný na počet krokov.

SkryťVypnúť reklamu

Menu a operačný systém
Používateľské prostredie Motoroly KRZR sa nezmenilo: poznáme ho dôverne z modelu V3i. Motorola sa veľmi zľahka pohrala s grafickými detailmi, inak ostalo všetko pri starom. Škoda, že Motorola mešká s uvedením nového operačného systému so základmi Linuxu. Pôvodne ho mali mať všetky tohtoročné modely. Vyzerá lepšie – starý systém, ktorý nájdeme aj v K1 nepôsobí príliš moderne a príťažlivo, i keď jeho funkciám nemožno nič vyčítať.

Funkcie telefónu
Výbava telefónu je na vyššej úrovni, ako dokázala ponúknuť V3i.
V základnej výbave sa nič nezmenilo. Telefónny zoznam je viacpoložkový a uložíte do neho 1000 kontaktov. Vyhľadávať ich možno podľa viacerých znakov – táto vlastnosť prvej Motorole V3 chýbala a bola za to často kritizovaná.
SMS editor v porovnaní s prvou V3 tiež prešiel malými zmenami, ktorými výrobca odstránil drobné nedostatky, takže dnes je na dostatočnej úrovni. Vyčítať mu možno len pomalšie reakcie, ktoré budú brzdiť tých, čo pretekajú v rýchlosti písania textoviek.
Internetový prehliadač poskytuje len základný komfort, dáta však z internetu stiahnete rýchlejšie vďaka podpore EDGE. Motorola KRZR K1 bude prvý telefón na trhu s EDGE triedy 12 (triedu 11 podporujú niektoré Nokie, inak majú ostatné telefóny EDGE class 10).
KRZR K1 je prvý telefón, na ktorom sa nám podarilo v priebehu niekoľkých sekúnd, na prvý raz a s dokonalým výsledkom vyskúšať profil A2DP v plnej paráde. Telefón možno už počas prehrávania hudby spárovať so slúchadlami (v našom prípade Motorola HT820) a výsledok je ohromujúci. Zvuk je v slúchadlách veľmi kultivovaný s dostatočnými hĺbkami i hlasitosťou. Motorola patrí k málu výrobcov, ktorí používateľovi doprajú plný komfort profilu A2DP a tak hudobný prehrávať v telefóne môžete ovládať aj prostredníctvom tlačidiel na slúchadlách bez toho, aby ste mobil vyťahovali z vrecka. Všetko má aj svoje „ale“. Hudobný prehrávač v telefóne je viac ako jednoduchá aplikácia bez akejkoľvek možnosti nastavenia (ak si odmyslíme možnosť zoskupenia skladieb do playlistu). Na obrazovke vypisuje v jednoduchej forme text uložený v MP3 skladbe a obrovskou prednosťou je nastavenie A2DP priamo v aplikácii. Motorola síce myslela aj na náročnejších používateľov a v adresári Aplikácie pripravila aj lepšie vyzerajúci Java prehrávač, no ten nehrá v slúchadlách. Takže vyberte si...
Jednoduchý, no funkčný je aj videoprehrávač, zvláda aj filmy skonvertované do formátu MP4. Na minidispleji si ich ale príliš neužijete.
V novších modeloch začala Motorola integrovať špeciálnu aplikáciu, ktorá automaticky nastaví všetky servisné údaje potrebné na spustenie internetu a MMS. Ak aplikácia nedokáže využiť funkčné pripojenie na internet, s povolením používateľa zašle špeciálnu esemesku s vyžiadaním údajov na telefónne číslo výrobcu. Vzápätí dorazí späť konfiguračná esemeska s požadovaným nastavením. Aplikáciu sme vyskúšali a fungovala bez jediného zádrhelu. V telefóne sme zároveň objavili aj novú aplikáciu Motorola TEXT, ktorá archivuje všetky textové správy v telefóne.
V modeli K1 Motorola konečne umožní fotografovať s rozlíšením 2 megapixely. Miniatúrny objektív na prednej strane telefónu dáva tušiť, že výsledné fotografie nebudú ani zďaleka konkurovať fotomobilom s podobným rozlíšením. Príliš sme sa nemýlili – kvalitu môžete posúdiť na vyfotených snímkoch. V interiéroch fotoaparátu citeľne chýba LED dióda, ktorou sa prisvecuje fotografovaná scéna. Na zachytávanie momentiek však fotoaparát v K1 bohato stačí.
Interná pamäť má kapacitu 20 MB a rozširuje sa pomocou pamäťovej karty microSD. Veľmi oceňujeme jednoduchú manipuláciu s kartou, ktorú možno vyberať a vsúvať bez manipulácie s batériou (uložená je však pod zadným krytom, ktorý treba odsunúť).
Kapacitu batérie hodnotiť nebudeme, pri predsériových telefónoch, ktoré často bežia v špeciálnom režime to ani nerobíme. Podľa výrobcu telefón vydrží 6 hodín počas hovoru a 300 hodín v pohotovostnom režime.

SkryťVypnúť reklamu
Zapamätajte si: s normálne otočeným telefónom fotografujete zásadne na výšku. My sme si to nevšimli a všetky fotografie zverejňujeme bez zásahu, teda otočené.

Celkové hodnotenie
Čím dlhšie sme mali K1 v rukách, tým sympatickejšie na nás tento telefón pôsobil. Ak sa zameriame na funkcie, K1 je skutočne ideálny telefón – na jednej strane dizajnový šperk, na strane druhej mobil so slušnou výbavou na každodenné používanie v práci aj pri zábave. Počas celého testovania nás rušilo len mierne zastarané používateľské prostredie, ktoré sa k modernému dizajnu telefónu už nehodí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 854
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 522
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 607
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 469
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 289
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 162
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 040
SkryťZatvoriť reklamu