Los Angeles 14. septembra (TASR) - Vzdialená trpasličia planéta, ktorej objav otriasol slnečnou sústavou a viedol k vylúčeniu Pluta z kategórie planét, dostala meno po gréckej bohyni chaosu a konfliktov: Eris.
Krst objektu dosiaľ známeho ako 2003 UB313 oznámila v stredu Medzinárodná astronomická únia (IAU), ktorá koncom augusta na svojom celosvetovom kongrese v Prahe zbavila Pluto štatútu klasickej planéty na základe novej definície pojmu planéta. S kontroverzným krokom však mnohí nesúhlasia.
Objav objektu 2003 UB313 minulý rok podnietil vášnivú diskusiu o tom, čo vlastne tvorí planétu. Astronómovia nevedeli, kam teleso zaradiť, pretože neexistovala žiadna univerzálna definícia planéty. Niektorí objekt vítali ako 10. planétu, keďže je rozmermi väčšia než Pluto, iní však mali pocit, že Pluto nie je planéta v pravom význame slova.
Po siahodlhom hašterení nakoniec zmenšili slnečnú sústavu na osem planét a Pluto - dovtedy deviatu plnoprávnu planétu systému - degradovali na "trpasličiu planétu". Do tejto novej kategórie spolu s Plutom patrí aj Eris a najväčší asteroid Ceres.
Objaviteľ Eris, Michael Brown z Kalifornského technologického inštitútu (CIT), považuje výber mena pre svoj objekt za samozrejmý a predvídateľný a nemal voči nemu žiadne námietky. Meno Eris sa mu zdá "príliš dokonalé, než aby sa mu dalo odolať".
Podľa gréckej mytológie Eris vyvolala spor medzi bohyňami, ktorý nakoniec rozpútal Trójsku vojnu. V skutočnosti Eris prinútila vedcov za búrlivých okolností zadefinovať pojem planéta. Krátko po vylúčení Pluta z rodiny planét sa stovky vedcov vzbúrili a rozoslali petíciu, v ktorej s rozhodnutím nesúhlasia a chcú Pluto naspäť.
Eris nemala počas diskusií o svojom zaradení oficiálny názov. Astronómovia o nej debatovali len ako o objekte 2003 UB313, ktoré jeho objaviteľ predbežne nazval Xena.
Mesiac trpasličej planéty Eris dostal oficiálny názov Dysnomia, čo je podľa mytológie dcéra Eris, démonická bohyňa známa ako duch bezprávia.
Eris, o 115 km väčšia než Pluto a vzdialená od Slnka 14,5 milióna kilometra, je najvzdialenejším známym objektom v slnečnej sústave. Je zároveň tretím najjasnejším objektom v Kuiperovom páse - disku ľadových úlomkov a teliesok za dráhou Neptúna.