PRVÉ DOJMY

Samsung SGH-X830 - Telefón, ktorý chce súperiť s iPodom

Ak uvažujete nad iPodom, možno by stálo za to porozmýšľať aj nad Samsungom SGH-X830. Má síce menšiu pamäť, no jeho výhodou je veľkosť - iPod je väčší a ťažší ako X830.

Ak uvažujete nad tým, že si chcete kúpiť iPod, možno by stálo za to porozmýšľať nad Samsungom SGH-X830. Ide o prístroj, ktorý v sebe integruje hneď tri zariadenia – hudobný prehrávač, mobilný telefón a fotoaparát. Samsung sa pri tomto modeli sústredil najmä na hudobný prehrávač, aby mohol konkurovať iPodu. Jednu výhodu je vidieť hneď. iPod je väčší a ťažší ako X830. MOBIL.SME.SK vám prináša prvé dojmy z tohto telefónu. K dispozícii sme mali len beta verziu telefónu.

Dizajn a klávesnica
Ak si používatelia mobilných telefónov kedysi robili žarty z veľkých telefónov a nazývali ich tehlami, pri Samsungu X830 sme si na slovo tehla spomenuli. Tento telefón má totiž tvar presného kvádra – teda tehly. Ak by ste však chceli z týchto telefónov postaviť dom, potrebovali by ste ich mnohonásobne viac ako klasických tehál. Rozmery telefónu sú totiž len 85 x 29 x 20 milimetrov a hmotnosť len 74 gramov.
Z takto malým telefónom by sa však netelefonovalo práve najpríjemnejšie – mikrofón by bol príliš ďaleko od úst. Samsung preto využil takzvanú otáčaciu konštrukciu, kedy sa predná časť telefónu otočí okolo kĺbu o 180 stupňov. Dĺžka telefónu tak vzrastie zhruba o 7 centimetrov na 15,5 cm. V otáčacom mechanizme je navyše pružina, čiže stačí prednú časť uvoľniť zo zafixovanej zavretej polohy a ďalej sa otvorí sama. Zatváranie však už samo nejde – treba natiahnuť pružinu.
Otvorením telefónu sa dá hovor prijať a jeho zatvorením sa dá hovor ukončiť.
Na prednej strane telefónu je v zatvorenom stave vidieť len displej, reproduktor a ovládacie tlačidlo. To však nie je tradičné, ako sme zvyknutí u iných modelov. Je okrúhle, štvorsmerné s potvrdzovaním v strede. Novinkou je ale to, že sa otáča okolo stredu, čím sa dá pohybovať v menu namiesto stláčania hore/dole. Na ľavom boku je umiestnené len tlačidlo hold a na pravom je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti reproduktora. Na pravoboku je ešte umiestnený konektor pre handsfree a nabíjačku, ktorý je vybavený krytom.
Veľkú časť zadnej strany tvorí batéria. Hneď pri nej je umiestnený objektív fotoaparátu.
Po otvorení telefónu sa objaví klávesnica. Malé rozmery telefónu prinútili výrobcu usporiadať klávesy netradične. Okrem prvého radu, kde sú dva kontextové klávesy a tlačidlo „c“, sú ostatné rady tvorené len dvoma tlačidlami. Takto výrobca zabezpečil, aby boli všetky klávesy dostatočne veľké.
Klávesy majú optimálnu tuhosť aj zdvih. Je si však treba zvyknúť na iné rozloženie ako u ostatných mobilov. Klávesnica je veľmi dobre podsvietená bielymi diódami.
Pri otvorenom telefóne je na zadnej strane prednej časti umiestnené zrkadielko na autoportréty.
Na ľavom dolnom rohu je umiestnený úchyt pre šnúrku na krk.

Displej
Takto malý telefón má aj pomerne malý displej – 32 x 19 milimetrov. Jeho rozlíšenie je naopak pomerne vysoké 128 x 220 bodov. Je typu TFT a zobrazí 262 tisíc farieb. Farby zobrazuje verne a patrí – rovnako ako je to aj u ostatných telefónov Samsung – k špičke.
Originálna tmavá téma je zvolená dosť nešťastne. Na priamom slnku je totiž takmer nečitateľná. Pri fotení však na displeji dobre vidieť fotenú scénu.

Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom telefónu je otáčacie štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním v strede. Nápadne pripomína práve hlavný ovládací prvok iPodu, no na rozdiel od jeho novších verzií je otáčanie mechanické a nie je to dotyková plocha podobná touchpadu.
Telefón sa však týmto tlačidlom ovláda výborne – namiesto nekonečného stláčania smerom dole stačí točiť a navyše je vďaka tomu pohyb v menu aj medzi skladbami rýchlejší. Ďalšie ovládacie prvky sú na spodnej časti telefónu.

Menu a operačný systém
Menu telefónu tvorí osem ikon v dvoch stĺpcoch. Hneď v hlavnom menu je denník hovorov, aplikácie, správy, fotoaparát, telefónny zoznam, prehliadač internetu, súborový manažér a nastavenia. Submenu sú textové a dá sa v nich pohybovať pomocou číslic. Zaujímavosťou je, že ak vojdete napríklad do submenu telefónny zoznam, tak sa stlačením hlavného štvorsmerného tlačidla doprava dostanete do menu denníka hovorov a pravým k aplikáciám.
Menu je rýchle aj keď pri otáčaní ovládacieho tlačidla by sme prijali o niečo vyššiu rýchlosť.
V slovenskej mutácii telefónu je trochu otravné, že v submenu nastavení začína hneď niekoľko položiek slovom Nastavenia. V praxi to potom vyzerá tak, že vidíte štyri položky nastavení, ale neviete čo sa pod nimi nastavuje. Musíte na každú položku zvlášť prísť a počkať, kým text preskroluje.

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam pojme tisícku viacpoložkových kontaktov. Ku každému kontaktu sa dá priradiť viacero telefónnych čísel, poznámka, e-mail či obrázok a vyzváňací tón. Dobré je, že meno a priezvisko sú v samostatných položkách.
V zozname kontaktov sa zobrazuje ku každému kontaktu okrem mena hneď aj telefónne číslo a jeho typ. Pri mene sa zobrazuje aj ikona, či je kontakt uložený v telefóne alebo na SIM karte.

Správy
Zo Samsungu SGH-X830 odošlete SMS aj MMS správy. Editor SMS správ je tradičný. Pri písaní sa na obrazovku displeja vojde 7 riadkov textu. Vo vrchnej časti displeja sa zobrazuje počet ostávajúcich znakov, pričom jedna správa sa môže skladať z 12 SMS. Celkový počet znakov je tak 1836.
Editor na MMS správy je jednoduchý. Po spustení sa dostanete do menu, v ktorom sa dá zadať predmet správy, vložiť fotografia, zvuk a samotný text správy. Ten môže mať najviac 1000 znakov. Dajú sa však pridávať ďalšie stránky správy.
Telefónu chýba podpora e-mailu.
Do telefónu sa vojde spolu 200 SMS správ a pre multimediálne správy sú vyhradené 3 MB.

Internet a dáta
Samsung X830 sa pripája k internetu cez GPRS triedy 10 a cez EDGE. Siete tretej generácie nepodporuje.
Na pripojenie k počítaču slúži USB kábel alebo Bluetooth.

Multimédia
Samsung X830 je konkurentom iPodu. Aj preto je vybavený veľkou vnútornou pamäťou (1 GB) a prehrávačom. Ten zvláda prehrávať formáty MP3, AAC, e-AAC, WMA.
Prehrávač sa spúšťa cez menu, pričom však na jeho spustenie je nutné ho zavrieť. Testovaný kus však zrejme nepracoval tak ako by mal, keďže po spustení prehrávača bolo treba telefón párkrát otvoriť za zavrieť, aby sa dal prehrávač ovládať.
Prehrávač sa dá počúvať na hlasitý reproduktor, stereo handsfree pripojené cez konektor na telefóne alebo cez bezdrôtové Bluetooth slúchadlá.
Prehrávač si poradí aj s playlistami.
Pri prehrávaní sa dá zapnúť náhodný mód a aj opakovanie skladieb a to buď jednej alebo všetkých.
K dispozícii je aj ekvalizér. Používateľ si môže vybrať z prednastavených (normal, rock, bass, bass & treble, live, dance, pop, full treble, club, party, large hall, soft, soft rock). Každý z týchto prednastavených ekvalizérov sa dá upravovať.
Okrem toho sa dá zapnúť postupné znižovanie hlasitosti po stlačení stop a 3D zvuk.
Prehrávanie môže pokračovať aj po otvorení telefónu na pozadí, pričom v prípade potreby sa dá vypnúť stlačením tlačidla na ukončenie hovoru.
Prehrávanie cez hlasitý reproduktor je dostatočne hlasné na ozvučenie menšej izby.

Fotoaparát
Vstavaný fotoaparát X830 ponúka najvyššie rozlíšenie 1280 x 1024 bodov (1,3 Mpix) a ponúka štvornásobný zoom. Fotoaparát má aj nočný režim, no chýba makro mód. Nastaviť sa dá aj citlivosť snímača – automaticky, ISO 100, 200 a 400.
Pri fotení sa dajú využiť aj rôzne farebné filtre – čiernobiely, negatív, sépia, reliéf, náčrt a mesačný svit. Nechýbajú ani rámčeky a automatická uzávierka (na 3, 5 a 10 sekúnd).
Fotoaparát ponúka aj možnosť nahrať video v najvyššom rozlíšení 352 x 288 bodov. V limitovanom režime pre MMS správy je však rozlíšenie automaticky znížené najviac na 176 x 144 bodov. Nie je možné nastaviť ani kvalitu snímania.
Veľké mínus si zaslúži umiestnenie objektívu. Bežne sa totiž môže stať, že si pri fotení budete cloniť prstom. Dá sa na to zvyknúť, no objektív mohol byť radšej na prednej časti telefónu, ktorá sa otáča. Tým by bol objektív aj viac chránený.

Pamäť
V telefóne je pamäť s kapacitou 1 GB pre všetky dáta. To znamená, že sa tam vojde asi 200 skladieb.
Pamäť nie je rozšíriteľná pamäťovými kartami.

Batéria
Batéria telefónu sa javí ako jeho najväčšia slabina. Je typu Li-Ion polymer a jej kapacitu na nej výrobca neuviedol. Pri testovaní sa takmer plne nabitá batéria vybila v priebehu asi troch dní s tým, že sme telefón veľmi zriedkavo využívali. Ide však len o beta verziu telefónu, čiže sa dá predpokladať, že výdrž batérie bude vo finálnej verzii lepšia.

Celkové hodnotenie
Samsung SGH-X830 je pekný telefón, ktorý navyše spája tri zariadenia v jednom – mobilný telefón, fotoaparát a hudobný prehrávač. Jeho veľkou výhodou je veľkosť a hmotnosť, ktorá je porovnateľná s malými prehrávačmi.
Veľmi pozitívne hodnotíme hlavný ovládací prvok, ktorý funguje podobne ako pri iPode.
Pre všetkých, ktorí chcú malý telefón s veľkými možnosťami, je Samsung SGH-X830 jedným z horúcich adeptov.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Kedy spoznáme víťaza francúzskych prezidentských volieb?

Návod k sledovaniu francúzskych volieb.

KOMENTÁRE

Francúzi vo voľbách nerozhodujú len o sebe

Tí, ktorí si už Európu vybrali, si teraz hryzú nechty.

Neprehliadnite tiež

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Hubblov ďalekohľad oslávi 27. narodeniny. Pozrite si najkrajšie zábery

Milióny vesmírych snímok inšpirovali tisícky vedeckých prác.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 730
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 12 022
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 797
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 217
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 093
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 618
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 897
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 790
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 696
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 632

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop