Benq-Siemens M81: Nová evolúcia odolného telefónu

Nový BenQ-Siemens M81 je určený najmä pre ľudí, ktorých mobilný telefón sa často ocitá v prachu či vode. Jeho pancier však nepôsobí tak odolne, ako u jeho starších bratov.

Jednou zo základných vlastností mobilných telefónov je, že padajú na zem, do vody či na zaprášenú cestu. Pre ľudí, ktorým sa to stáva často napríklad pri športe, vytvorili výrobcovia špeciálnu triedu odolných telefónov, do ktorej patrí aj BenQ-Siemens M81. MOBIL.SME.SK sa mu pozrel na pancier.

Dizajn a klávesnica
Odolný telefón BenQ-Siemens M81 nadväzuje na rad telefónov, ktorý priniesol ešte nemecký Siemens. Trieda M bola a aj ostala určená najmä pre športovcov, ale aj pre ľudí, ktorým padajú telefóny z ruky na zem alebo do snehu. Predchádzajúce odolné modely boli od M81 o niečo väčšie a ťažšie. Rozmery najnovšieho prírastku sú 105,3 x 47,5 x 18,4 mm a jeho hmotnosť je 96 gramov. Pre porovnanie rozmery M75 sú 110 x 51 x 21 mm a hmotnosť rovných 100 gramov.
M81 však nepôsobí tak odolne, ako jeho starší bratia. Chýba napríklad gumové tesnenie pod krytom batérie. Zo začiatku síce kryt tesní dobre, no časom sa môže vybehať. Kryt batérie nedrží žiadna poistka, ako to bolo napríklad u M65.
Konektor nabíjačky je zaslepený gumovou záslepkou, no chýba gumový kryt na objektív fotoaparátu. Ten nahradil otočný plastový kryt, ktorý ale nie je aktívny.
Počas testu vydržal telefón bez problémov a bez škrabancov pád asi z 1,5 metra na dlaždice. A to aj niekoľkokrát po sebe.
Telefón je pogumovaný, vďaka čomu sa príjemne drží v ruke.
Predná strana telefónu je rozdelená na dve časti – displej a klávesnicu. Netradične na pravej strane je dvojica kláves na ovládanie hlasitosti. Počas hovoru menia hlasitosť telefonátu a v pohotovostnom režime menia hlasitosť zvonenia. Na zadnej strane je objektív s otočným krytom a diódou na dosvietenie scény.
Na spodnej strane je konektor pre nabíjačku alebo handsfree a slot pre pamäťovú kartu RS-MMC. Systémový konektor je ako u S68 a nie je kompatibilný so staršími modelmi.
Alfanumerická časť klávesnice je veľmi dobrá. Veľkosť klávesov je vyhovujúca, rovnako tak ich zdvih. Pri písaní sme počas testu nemali problémy s preklepmi. Dva funkčné klávesy, ktoré sú tesne pod displejom, sú však tuhšie a nestláčajú sa tak dobre.

Displej
V tomto prípade nejde o žiadnu prevratnú novinku, BenQ-Siemens osadil do M81 displej s rozlíšením 132 x 176 bodov. Displej je aktívny TFT a zobrazí 262 tisíc farieb. Za špičkou však najmä rozlíšením zaostáva.
Jeho silnou stránkou je, že je dobre čitateľný aj na silnejšom priamom slnku.

Ovládanie
Základným prvkom na ovládanie tohto telefónu je štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním uprostred. Vedľa neho sú dva kontextové klávesy, ktorých funkcia sa zobrazuje na displeji, a tlačidlá na ovládanie hovoru. Okrem toho sú vedľa štvorsmerného tlačidla klávesy pre rýchle spustenie multimediálneho prehrávača a spustenie prehliadača wapu.

Menu a operačný systém
Princíp menu ostáva aj pri M81 rovnaký ako u starších Siemensov. Po vstupe do menu sa zobrazí matica dvanástich ikon – Kontakty, Zoznamy hovorov, Internet, Kamera, Správy, Organizér, Hry, Hudobný prehrávač, Budík, Extra, Vlastné súbory a Nastavenia. Názov zvolenej ikony sa zobrazuje vo vrchnom riadku displeja.
Každé ďalšie submenu je už len textové a dá sa ovládať číselnými skratkami.
Menu je neodpustiteľne pomalé, najmä prechody medzi jednotlivými úrovňami.

Telefónny zoznam
Do telefónneho zoznamu sa vojde viac ako 500 kontaktov, pričom telefón zobrazuje počet uložených kontaktov a počet ostávajúcich voľných miest pre ďalšie záznamy. Tento počet je pre bežných používateľov viac ako postačujúci.
Pri prehľadávaní kontaktov sa dá okrem štandardných možností (vypísať všetky kontakty, vypísať kontakty na SIM karte či rozdelenie podľa skupín volajúcich) využiť aj filter. Kontakty sa dajú filtrovať podľa toho, či je k nim uložená napríklad e-mailová adresa, tón zvonenia, obrázok či dátum narodenia. Zaujímavou možnosťou je dať si vypísať najpoužívanejšie kontakty.
Ku každému kontaktu sa dajú uložiť okrem mena a čísla ďalšie informácie ako napríklad e-mailová adresa, poštová adresa, názov spoločnosti, v ktorej osoba pracuje, a pracovná pozícia, dátum narodenia. Samozrejmosťou je už pridávanie fotografie či tónu vyzváňania. Fotografiu možno nahradiť videom vo formáte 3GP. Pri prichádzajúcom telefonáte sa tak namiesto statického obrázku prehráva video.

Správy
S BenQ-Siemens M81 sa dajú posielať SMS a MMS správy a e-maily.
Editor na písanie SMS správ zobrazuje počas písania správy 9 riadkov textu a v hornom riadku sa zobrazuje aktuálny počet správ, do ktorých bude napísaný text rozdelený. Vedľa tohto čísla sa zobrazuje ostávajúci počet znakov.
Na tvorbu MMS správ je k dispozícii jednoduchý editor. Okrem bežných súčastí ako je fotka či melódia sa dá do správy pridať aj ktorýkoľvek súbor z pamäte. Môže sa však stať, že telefón príjemcu si s neštandardným priloženým súborom neporadí.
Do telefónu je možné sťahovať e-maily zo šiestich schránok. Pripojiť k nim sa dá cez protokol POP3 aj IMAP.
Pri písaní správ je k dispozícii slovník T9.

Internet a dáta
M81 podporuje prenosy cez GPRS aj EDGE triedy 10, čo mu dáva teoreticky možnosť sťahovať dáta rýchlosťou až 230 kbit/s.
Na pripojenie k počítaču alebo inému mobilnému telefónu je k dispozícii technológia Bluetooth. Chýba však infračervený port.
Telefón sa dá k počítaču pripojiť aj cez USB kábel.

Manažérska výbava
V telefóne nechýba základná manažérska výbava ako kalendár, záznamník, budík či synchronizácia s počítačom.
Kalendár je rovnaký, ako v prípade starších Siemensov. Dá sa zobraziť mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Pri mesačnom aj týždennom prehľade sa v spodnej časti obrazovky vypisujú prvé dve najbližšie udalosti.
Dĺžka nahrávky záznamníka je obmedzená na 99 minút a 59 sekúnd a kapacitou voľnej pamäte. Záznamník nahráva do formátu AMR.
Budík je len jeden. Dajú sa však nastaviť dni v týždni, kedy má zvoniť.
Telefón nemá podporu pre otváranie súborov kancelárskeho balíka Office – doc a xls. Existujú však aplikácie v Jave, ktoré to zvládnu.

Multimédia
BenQ-Siemens M81 má vstavaný multimediálny prehrávač, ktorý zvládne hudobné formáty MP3, AAC a AAC+. Hudbu dokáže prehrávať aj na pozadí, čo znamená, že pri počúvaní hudby môžete s telefónom ďalej pracovať.
Prehrávač je jednoduchý a zobrazuje len najnutnejšie informácie ako je odohraný čas skladby, celkovú dĺžku skladby. Zobrazuje aj hlasitosť a režim prehrávania – náhodný alebo opakovanie.
Prehrávač si poradí aj s videom vo formáte 3GP. Video vie prehrávať aj na celej obrazovke. Obraz sa vtedy otočí o 90 stupňov doľava.
K telefónu je dodávané stereo handsfree.

Fotoaparát
U fotoaparátu v M81 je vidieť stopy po nemeckom výrobcovi Siemens. Prostredie fotoaparátu sa nezmenilo. Pribudlo však niekoľko funkcií.
Jednou z nich je blesk, ktorý sa dá nastaviť aj do automatického režimu, čo znamená, že dióda sa rozsvieti len vtedy, ak je to nutné. Ďalšou automatickou funkciou je nočný režim. Ten sa taktiež môže zapínať automaticky. U vyváženia bielej snáď ani netreba písať, že má taktiež automatický režim.
Nechýba ani zoom, samospúšť či nastavenie jasu fotografie. K dispozícii sú aj rôzne farebné filtre ako sépia, čiernobiely a podobne.
Maximálne rozlíšenie fotografií je 1280 x 1024 bodov, čo je 1,3 megapixelu. Zoom je digitálny, no aj pri najvyššom priblížení je výsledná fotografia v nastavenom rozlíšení – teda napríklad aj 1280 x 1024 bodov.
Fotoaparát vie aj nahrávať video v rozlíšení 174 x 144 bodov. Dĺžka nahrávky závisí od voľnej pamäte, pri testovaní to bolo asi 6 minút a 48 sekúnd.
Kvalita fotografií je na dobrej úrovni a to aj pri prezeraní na počítači.

Pamäť
V telefóne je k dispozícii 17,57 MB pamäte, ktorá sa dá rozšíriť pamäťovými kartami RS-MMC.
Pre multimediálne správy a SMS správy je vyhradená samostatná pamäť. SMS správ sa do telefónu vojde 100 a pre MMS správy je vyhradený jeden megabajt.

Batéria
Dodávaná batéria je typu Li-Ion a má kapacitu 820 mAh. V porovnaní s M75 je to krok vpred, keďže starší model mal batériu s kapacitou 750 mAh. Výrobca udáva výdrž na jedno nabitie na úrovni 300 hodín, respektíve asi 300 minút hovoru.
Výdrž telefónu závisí na niekoľkých faktoroch. Počas testovania pri bežnej prevádzke vydržal telefón na jedno nabitie tri a pol dňa bez vypínania.

Celkové hodnotenie
BenQ-Siemens M81 sa drží ešte v línii telefónov Siemens a nie je na ňom príliš vidieť vplyv BenQ. Po softvérovej stránke je to ďalšia evolúcia firmvéru rady x75.
Telefón má zvýšenú odolnosť, no nepôsobí tak odolne ako jeho starší bratia. Aj tak však bežné pády a vodu zvládne podstatne lepšie ako bežné „neodolné“ telefóny. Poteší aj fotoaparát na dobrej úrovni.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.

Neprehliadnite tiež

Astronautka z NASA: Vieme, že sa niečo pokazí

Astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová hovorí, ako vyzerá tréning v NASA a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

Rozšírená realita je zábavná aj užitočná. Skúste tieto aplikácie pre iPhone a iPad

Nová aktualizácia iOS 11 pre mobilné zariadenia od Apple priniesla aj ARKit. V ponuke sú prvé aplikácie a je s nimi zábava.

TECH_FM

Kontroverzný objav naznačuje, že praľudia sa mohli vyvinúť v Európe

Stopy dávneho tvora mätú vedcov. Odborníci sa sporia, komu patrili.

Strašia vás baktérie na mobile? Vymysleli "umývačku"

Nová nabíjačka dezinfikuje mobily, používa na to ultrafialové žiarenie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 13 960
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 271
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 9 153
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 827
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 244
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 542
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 485
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 378
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 237
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 786