Od Samsungu SGH-Z230 by mal jeho majiteľ očakávať to, že sa s ním bude dať telefonovať, videotelefonovať a posielať SMS a MMS správy. Nejde teda o telefón pre mobilných fajnšmekrov, no aj vďaka svojej véčkovej konštrukcii si určite nájde svoje miesto na trhu.
Dizajn a klávesnica
Samsung ZGH-Z230 je véčko so schovanou anténou a rozmermi 91 x 47 x 22,6 mm. Jeho hmotnosť je len 90 gramov. Telefón pôsobí kompaktným dojmom.
V zatvorenom stave je na telefóne k dispozícii vonkajší displej na prednej strane a nad ním je umiestnený objektív hlavného fotoaparátu. Na pravej bočnej strane je tlačidlo na ovládanie fotoaparátu, ktorého má viacero funkcií a konektor pre handsfree sadu alebo nabíjačku. Na ľavej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti reproduktoru počas hovoru, Tieto tlačidlá majú taktiež ďalšie funkcie. Pod nimi je ešte slot pre pamäťovú kartu micro SD.
Konektor nabíjačky aj slot pre kartu sú chránené krytom.
Na vrchnej strane je umiestnené očko pre šnúrku na krk a zadnú stranu tvorí takmer celú batéria.
Po otvorení telefónu je vidieť hlavný displej, druhú kameru pre videohovory a reproduktor na vrchnej časti telefónu a alfanumerickú klávesnicu s ovládacími klávesami na spodnej časti.
Klávesnica je dobre spracovaná. Veľkosť kláves vyhovuje aj používateľom s väčšími bruškami prstov. Na to, že ide o véčko, majú klávesy dobrý zdvih a sú aj primerane tuhé,
Podsvietenie kláves je ľadovo biele a jeho intenzita je v tme postačujúca.
Testovaný telefón pri písaní na klávesnici mierne vŕzgal.
Displej
Telefón je vybavený dvojicou displejov. Ten hlavný vnútorný je aktívny typu TFT a zobrazí 262-tisíc farieb. Jeho rozmery sú 176 x 220 bodov, čo je dnes už bežná veľkosť a skôr sa objavujú modely s vyšším rozlíšením na rovnakej ploche.
Hlavnému displeju niet okrem rozlíšenia čo vytknúť. Pre bežného používateľa je však už aj toto rozlíšenie postačujúce. Farby zobrazuje verne – v tomto je Samsung na vysokej úrovni.
Vonkajší displej je oproti vnútornému nie len menší – má len 96 x 96 bodov – ale navyše je len pasívny CSTN so 65-tisíc farbami. Na zobrazenie základných informácií stačí.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom telefónu je štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním uprostred. Vedľa neho je dvojica kláves, ktorých funkcia je vypísaná v spodnom riadku displeja. Pod nimi sú klávesy na zdvihnutie a odmietnutie hovoru a medzi nimi je kláves „c“ na vymazávanie. Nad štvorsmerným tlačidlom je dvojica kláves. Jeden slúži na rýchly prístup k wapu a druhý je na prístup k menu so štyrmi ikonami – Hovor, Správy, Internet a Ukončiť všetko.
Bočné tlačidlo na ovládanie fotoaparátu má niekoľko funkcií. Po podržaní zhruba na jednu sekundu sa spustí fotoaparát. Ak je telefón zavretý, tak funguje ako spúšť a ak je telefón otvorený, tak slúži na prepínanie medzi vnútornou a hlavnou kamerou.
Dvojicou tlačidiel na ľavej strane sa dá ovládať hlasitosť tónu pri stlačení kláves. Navyše v prípade, že fotografujete, tak sa nimi dá otáčať obraz vertikálne a horizontálne.
Menu a operačný systém
Telefón má uzavretý operačný systém. Základná obrazovka poskytuje informácie ako je napríklad čas, dátum, stav batérie či sila signálu. V hornom rade ikon sa v prípade pokrytia signálom 3G zobrazuje ikona, ktorá o tom informuje.
Hlavné menu telefónu tvorí matica deviatich ikon – protokol hovoru (zoznam hovorov), kontakty, aplikácie, internet, správy, správca súborov, organizér, fotoaparát a nastavenia. Jednotlivé ikony sú animované a ich názov sa zobrazuje vo vrchnom riadku. Telefón reaguje v menu rýchlo a vyrovná sa konkurencii. V hlavnom menu sa zobrazuje aj čas, sila signálu a stav batérie.
Ďalšie submenu okrem správcu súborov sú textové, pričom v každom riadku je na jeho začiatku zobrazené číslo pre rýchly pohyb v menu. Na obrazovku sa vojde šesť riadkov. Pri písaní SMS správ je to o jeden riadok menej.
V menu sa pri niektorých funkciách zobrazí animácia s oznamom, ktorá sa ale nedá odklepnúť, čo pri práci zdržuje.
Funkcie
Napriek tomu, že nejde o multimediálny telefón, ponúka slušnú základnú výbavu, ktorá na každodenné používanie postačuje. SGH-Z230 je určený najmä na posielanie správ a na telefonovanie.
Telefónny zoznam
Telefónny zoznam má kapacitu 1000 miest plus najviac 250 miest na SIM karte. Kontakty na SIM karte a v telefóne sú v zozname rozlíšené podľa ikony.
Ku každému kontaktu možno priradiť niekoľko telefónnych čísel, e-mailovú adresu alebo obrázok. K dispozícii sú aj ďalšie položky ako napríklad adresa či dátum narodenia.
Viacpoložkové kontakty možno rozdeliť do ľubovoľného počtu skupín.
Správy
Telefón podporuje príjem a odoslanie správ SMS, MMS a e-mailov. Práca so správami sa neodlišuje od modelu SGH-Z400, ktorý sme už recenzovali.
Do pamäte Samsungu SGH-Z230 možno uložiť 200 SMS správ, samostatná kapacita internej dynamickej pamäte je vyhradená pre MMS správy a e-maily. Písanie správ urýchľuje slovník T9, ktorý nepoužíva diakritiku a neskracuje tak zbytočne správy. Počas písania správy sa odpočítava 1836 znakov spojených správ, telefón upozorňuje aj na prechod do ďalších spojených správ.
Editor MMS správ poskytuje slušné možnosti vkladania obrázkov a zvuku, vďaka ktorým netreba prepínať do ďalších aplikácií v telefóne.
V e-mailovom programe možno nastaviť päť účtov. Podporuje štandardné protokoly POP3, IMAP a SMTP. V telefóne je aj antispamový filter, v ktorom sa dá nastaviť zoznam odosielateľov, od ktorých nechceme dostávať správy. Správy sa dajú filtrovať aj na základe kľúčových slov v predmete.
Samozrejmosťou je sťahovanie hlavičiek správy, samotný e-mail nesmie mať viac ako 200 kB.
Internet a dáta
Podpora UMTS umožňuje surfovanie po internete a wap stránkach podstatne rýchlejšie ako u GPRS alebo EDGE. Sledovanie televízneho vysielania však nebolo možné prepnúť na celú obrazovku, čo je však nedostatkom prehrávača. Televízia šla bez problémov a plynulo.
Telefón je možné využiť aj ako modem.
Na pripojenie k počítaču slúži okrem kábla aj bezdrôtový Bluetooth.
Manažérska výbava
Na rozdiel od modelu Z400 nie je Z230-tka vybavená balíkom kancelárskych aplikácií a teda nepodporuje otváranie a prezeranie wordovských ani excelovských dokumentov.
Kalendár je štandardne spracovaný. Ponúka mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Pri mesačnom výpise zobrazuje aj poradové číslo týždňa v roku.
Dajú sa pridávať štyri typy udalostí – rozvrh (teda schôdzka), výročie, úloha a poznámka. Do pamäte sa však vojde len obmedzený počet udalostí. Napríklad schôdzok môžete mať aj sto, kým úloh len 20.
V telefóne sú tri opakovacie budíky a telefón má možnosť aj automatického zapnutia.
K dispozícii je ešte kalkulačka, svetové hodiny s dvoma mestami a prevodník jednotiek a mien.
Multimédia
V telefóne je podobne ako u Z400-vky jednoduchý prehrávač médií, ktorý plní základné len funkcie a nevyrovná sa hudobným telefónom konkurencie. Nejde však o hudobný telefón a tak sa dá jednoduchší prehrávač tolerovať.
Prehrávač prehráva hudobné súbory vo formáte MP3/AAC/AAC+ a video vo formáte mp4 aj 3gp. Prehrávač slúži aj pri sledovaní televízie cez UTMS. Jeho veľkým mínus je, že sa video nedá prehrávať na celej obrazovke.
Jednotlivé skladby sa dajú prehrávať v poradí, náhodne a dookola, pričom sa dookola môže točiť jedna alebo všetky skladby. Dá sa meniť aj vzhľad prehrávača.
K dispozícii je aj diktafón.
Fotoaparát
Samsung SGH-Z230 má dve kamery. Hlavná kamera sníma obrázky v najvyššom rozlíšení 1,3 Mpix.
Obraz sa dá už pri snímaní preklápať vertikálne aj horizontálne tlačidlami na ovládanie hlasitosti. Tlačidlo, ktoré by sme bežne považovali za spúšť prepína medzi oboma kamerami v telefóne. Zoom je plynulý a ovláda sa štvorsmerovým tlačidlom rovnako ako svetlosť obrázku. Jeho stred funguje ako spúšť. Zoom je k dispozícii len ak hľadáčik nie je nastavený na celý displej a ak nefotíte fotky v najvyššom rozlíšení.
Fotoaparát má tri režimy snímania – jednu snímku, viacnásobnú snímku a zloženú snímku ako mozaiku. Pri viacnásobnej snímke sa dajú nastaviť tri rýchlosti snímania. Nechýbajú filtre, ale sú len dva – čiernobiely a sépiový. Chýba nočný režim a makro mód. K dispozícii je aj časovač na 3, 5 a 10 sekúnd a pre zábavu ponúka fotoaparát aj rôzne rámčeky.
Nastaviť sa dá aj kvalita fotografie (jemná, normálna, zvlášť jemná), šesť rozlíšení (od 176 x 144 do 1280 x 1024 pixelov), citlivosť snímača ISO (automatické, 100, 200, 400 a 800) a vyváženie bielej.
Samsung ani pri tomto modeli nemá automatické zaostrovanie. V niektorých prípadoch zle nastaví automatické vyváženie bielej, čo je ale problém väčšiny fotoaparátov v mobiloch.
Samotné fotografie sú v prijateľnej kvalite, no mierne zaostávajú za konkurenciou, čo je spôsobené aj absenciou autofokusu.
Malá predná kamera zvláda len rozlíšenie do 640 x 480 pixelov. Inak ponúka väčšinu nastavení hlavnej kamery. Jej hlavnou náplňou práce je snímať obraz pri videotelefonovaní.
Pamäť
Telefón má k dispozícii viac ako 37 MB zdieľanej vnútornej pamäte. Tú je možné rozšíriť pomocou pamäťových kariet micro SD.
Súborový manažér má šesť základných adresárov, ku ktorým sa nedajú pridávať ďalšie. Sú to obrázky, videá, hudba, zvuky, hry a viac a ostatné súbory. V rámci týchto adresárov je možné vytvárať ďalšie podadresáre. Pri obrázkoch sa zobrazujú namiesto ikon malé náhľady.
Batéria
Výrobca neudáva na batérii jej kapacitu. Na francúzskej mutácii stránky Samsungu je uvedená hodnota 1000 mAh. Typ batérie je Li-Ion.
Výdrž batérie hodnotíme ako dobrú. Pri bežnom používaní vydrží asi tri dni. Využívanie videohovorov a dátové prenosy tento čas výrazne skracujú.
Celkové hodnotenie
Samsung SGH-Z230 je po konštrukčnej stránke klasické véčko, ktoré je však vybavené možnosťami sietí tretej generácie. Svoju základnú úlohu byť v kontakte cez hlas alebo SMS správy splní, no napríklad prehrávač multimédií je slabší. Aj vzhľadom na prítomnosť slotu pre pamäťové karty mohol byť prepracovanejší.
Slabinou je aj fotoaparát. Kvalita fotografií sa od modelu Z400 veľmi nelíši a mohla by byť lepšia. Určite by pomohlo automatické zaostrovanie.
Pre ľudí, ktorí chcú najmä telefonovať a prípadne využívať videohovory je to dobrý telefón a stojí za zváženie.
Autor: Ivan Kahanec - SME