Londýn 30. augusta (TASR) - Medzinárodnému tímu astronómov sa podarilo prostredníctvom satelitu Swift zachytiť záverečnú fázu života hviezdy vzdialenej približne 440 miliónov svetelných rokov, ktorá sa skončila výbuchom supernovy.
Umierajúca hviezda v súhvezdí Baran nakrátko zažiarila jasnejšie ako celá galaxia. Zo svojho jadra vyslala ešte pred explóziou gigantický prúd vysokoenergetického žiarenia, odborne nazývaný záblesk žiarenia gama (Gamma Ray Burst; GRB), píšu vedci v najnovšom čísle časopisu Nature.
Záblesk nastal 18. februára, podľa čoho dostal označenie GRB060218. Nezvyčajné na ňom bolo, že trval 40 minút. Doteraz pozorované GRB trvali v priemere len sekundy alebo zlomky sekúnd. Po doznení záblesku výbuch rozmetal hmotu hviezdy do okolia. Ďalšie dianie mohli astronómovia pozorovať aj pozemskými teleskopmi.
"Nielenže sme po prvý raz pozorovali supernovu v počiatočnom štádiu, ale zaznamenali sme aj pohyb vyvrhnutého materiálu v nasledujúcich dňoch," povedal Andrew Levan z univerzity Hertfordshire.