SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Jednotlivé šimpanzie populácie sa líšia používanými nástrojmi

Nástroje rôzneho typu a na rôzne účely používa väčšina šimpanzích populácií. Od stebiel trávy a paličiek pri "rybárčení" termitov cez palice na obranu i hrozbu a všelijaké manipulácie s predmetmi, lístie, ktoré im slúži ako špongia na prenášanie vody, ..

Šimpanz zo západnej Afriky pri rozbíjaní orechov kameňom.

Nástroje rôzneho typu a na rôzne účely používa väčšina šimpanzích populácií. Od stebiel trávy a paličiek pri "rybárčení" termitov cez palice na obranu i hrozbu a všelijaké manipulácie s predmetmi, lístie, ktoré im slúži ako špongia na prenášanie vody, až po rozbíjanie orechov kamennými a drevenými kladivami (hrubými papekmi). V jednotlivých skupinách a celých populáciách šimpanzov sa používanie nástrojov šíri sociálne. Predovšetkým tak, že mláďa napodobňuje matku. Dcéry v tom bývajú lepšie ako synovia.

Šimpanzie populácie sa od seba líšia "nástrojovým repertorárom". Jednak typmi nástrojov, jednak štýlom a rozsahom ich používania. Vedci preto hovoria o kultúrnych znakoch a kultúrnom šírení. Dosiaľ však zistili veľkoplošné súvislé geografické vymedzenie iba práve v prípade rozbíjania orechov. Začali preto v tejto súvislosti hovoriť o šimpanzom kultúrnom pásme na západe Afriky.

To, že "divé šimpanzy rozbíjajú orechy kameňmi presne ako ľudské bytosti", tvrdil už roku 1844 americký protestantský misionár, lekár a prírodovedec Thomas Savage v Libérii, jeden z objaviteľov gorily nížinnej. Výskumy v Guinei a na Pobreží Slonoviny pred niekoľkými rokmi odhalili, že tam šimpanzy trávia 12 až 15 percent času, ktorý celoročne venujú kŕmeniu sa, rozbíjaním orechov kamennými či drevenými kladivami. Počas troch-štyroch mesiacov trvania orechovej sezóny získavajú z jadier s vysokým obsahom tuku až vyše 3500 kilokalórií denne.

Územné rozloženie pásiem, kde šimpanzy používajú špecifické nástroje, je pre viaceré faktory prerušované. Objav v Kamerune, vyše 1700 kilometrov od doterajšej hranice používania kamenných nástrojov, síce neruší, ale oslabuje koncepciu veľkých šimpanzích kultúrnych pásiem.

Potvrdilo by ju definitívne vylúčenie existencie šimpanzích luskáčikov v centrálnych a východných populáciách. Je však veľmi sugestívne, že ich tam dosiaľ nik nezaznamenal. Najmä pri východoafrických jazerách, kde terénni výskumníci vrátane slávnej Jane Goodallovej šimpanzy prakticky nepretržite sledujú už vyše štyroch desaťročí.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie nových šéfov vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

NAKA zadržala bývalého šéfa polície Lučanského

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.

Koronavírus: V decembri zostanú lyžiarske strediská na Slovensku zatvorené (minúta po minúte)

Antigénové testy odhalili ďalších 1 413 osôb s koronavírusom.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.