Šimpanz zo západnej Afriky pri rozbíjaní orechov kameňom. |
Nástroje rôzneho typu a na rôzne účely používa väčšina šimpanzích populácií. Od stebiel trávy a paličiek pri "rybárčení" termitov cez palice na obranu i hrozbu a všelijaké manipulácie s predmetmi, lístie, ktoré im slúži ako špongia na prenášanie vody, až po rozbíjanie orechov kamennými a drevenými kladivami (hrubými papekmi). V jednotlivých skupinách a celých populáciách šimpanzov sa používanie nástrojov šíri sociálne. Predovšetkým tak, že mláďa napodobňuje matku. Dcéry v tom bývajú lepšie ako synovia.
Šimpanzie populácie sa od seba líšia "nástrojovým repertorárom". Jednak typmi nástrojov, jednak štýlom a rozsahom ich používania. Vedci preto hovoria o kultúrnych znakoch a kultúrnom šírení. Dosiaľ však zistili veľkoplošné súvislé geografické vymedzenie iba práve v prípade rozbíjania orechov. Začali preto v tejto súvislosti hovoriť o šimpanzom kultúrnom pásme na západe Afriky.
To, že "divé šimpanzy rozbíjajú orechy kameňmi presne ako ľudské bytosti", tvrdil už roku 1844 americký protestantský misionár, lekár a prírodovedec Thomas Savage v Libérii, jeden z objaviteľov gorily nížinnej. Výskumy v Guinei a na Pobreží Slonoviny pred niekoľkými rokmi odhalili, že tam šimpanzy trávia 12 až 15 percent času, ktorý celoročne venujú kŕmeniu sa, rozbíjaním orechov kamennými či drevenými kladivami. Počas troch-štyroch mesiacov trvania orechovej sezóny získavajú z jadier s vysokým obsahom tuku až vyše 3500 kilokalórií denne.
Územné rozloženie pásiem, kde šimpanzy používajú špecifické nástroje, je pre viaceré faktory prerušované. Objav v Kamerune, vyše 1700 kilometrov od doterajšej hranice používania kamenných nástrojov, síce neruší, ale oslabuje koncepciu veľkých šimpanzích kultúrnych pásiem.
Potvrdilo by ju definitívne vylúčenie existencie šimpanzích luskáčikov v centrálnych a východných populáciách. Je však veľmi sugestívne, že ich tam dosiaľ nik nezaznamenal. Najmä pri východoafrických jazerách, kde terénni výskumníci vrátane slávnej Jane Goodallovej šimpanzy prakticky nepretržite sledujú už vyše štyroch desaťročí.
(urb)