V dnešnej oblohe už o Plute nepíšeme. Má to jednoduchý dôvod - Pluto vypadlo zo zoznamu planét slnečnej sústavy. Tá teraz vyzerá takto (Merkúr, Venuša, Zem aj s Mesiacom, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún). ILUSTRÁCIA - TASR/AFP/NASA
Po zotmení náš ešte očaria najkrajšie letné súhvezdia - na juhu dominujú Labuť, Lýra, Orol, pod nimi pri obzore aj Strelec. Počas večera sa presunú k západu, odkiaľ postupne vytlačia trojicu Pastier, Severná koruna, Herkules a súhvezdie Hadonos nižšie vľavo. Zenitom po odchode Labute prejdú Jašterica, Kasiopeja, priblížia sa Perzeus a Povozník. Veľký voz nízko nad severným obzorom začne pred polnocou ďalší 24-hodinový kruh. Drak a Cefeus klesnú k západu, nadránom ich vytlačí nevýrazná Žirafa. Jej kontúry hľadajte s hviezdnou mapou. Ďalším "neznámym" súhvezdím je Rys, ktorý po polnoci začne stúpať nad SV obzorom.
Celú noc si prezerajte zvieratníkové súhvezdia: už od začiatku septembra hneď večer postupne vrcholia na juhu Kozorožec, Vodnár, Ryby, koncom mesiaca sa pridá Býk. Okrem nich si všimnite súhvezdie Pegas, vedľa neho maličkého Koníka, a Andromédu so známou, okom viditeľnou "hmlovinou" (galaxiou) M 31. Skúmať môžete aj obrazec Veľryby a západnú časť súhvezdia Eridanus, ktoré nadránom predchádza Orión na východe až juhovýchode. Rovnako upúta Južná ryba s jasnou hviezdou Fomalhaut kopírujúca južný obzor.
Merkúr sa sťahuje bližšie k Slnku, preto ho istý čas neuvidíme. V lepšom svetle sa ukazuje Venuša nadránom, nevysoko nad východným obzorom ako jasná Zornička presúvajúca sa súhvezdím Leva. Najprv vychádza asi hodinu a pol pred Slnkom, jej čas sa však rýchlo kráti. Mars speje do októbrovej konjunkcie so Slnkom (v skutočnosti ho Slnko na oblohe dobieha), preto ho v jeho blízkej žiare neuvidíme. Podobný osud čaká onedlho aj Jupiter, no ten ešte môžeme vidieť večer nedlho po západe Slnka nízko nad ZJZ obzorom. Naopak, Saturn medzi Rakom a Levom čaká svetlejšia budúcnosť, pretože sa z moci Slnka vymanil. Na rannej oblohe ho vidíme stúpať stále skôr, keďže vychádza najprv tri, a koncom mesiaca už štyri hodiny pred Slnkom. Málo jasný Urán a ešte slabší Neptún možno najlepšie pozorovať malým ďalekohľadom celú noc vo Vodnárovi a Kozorožcovi.
Ak nám to počasie neprekazí, staneme sa 7. septembra svedkami čiastočného zatmenia Mesiaca. Okrem vstupu do polotieňa (18.42 LSEČ) uvidíme celý jeho priebeh. Pri splne sprevádzanom zatmením bývajú Slnko a Mesiac takmer presne na opačných stranách oblohy, pričom priemer polotieňa neprevyšuje 3°. Preto keď jeden objekt vychádza (zapadá), druhý by mal v istom rozmedzí zapadať (vychádzať). Ani teraz nebude časový rozdiel veľký: Slnko zapadne o 19.20, Mesiac vyjde o 19.22. Kruhového zemského tieňa (začiatok čiastočného zatmenia) sa Mesiac dotkne zdola (z juhu) o 20.05 a opustí ho o 21.38 LSEČ, keď už bude poriadna tma. Prvá polovica zatmenia sa totiž odohrá za silnejúceho súmraku. Pútavé nebeské stretnutie - konjunkcia Saturna s úzkym kosákom Mesiaca iba tri a pol dňa pred jeho novom - nastane nadránom 19. septembra.
Astronomické leto odíde o pár týždňov - 23. septembra nastane jesenná rovnodennosť. Letný čas však ešte zostáva.