Aj v Bratislave sme si užili horúčav viac ako dosť. ILUTRAČNÉ FOTO - SITA
O podiele ľudských činností na globálnom otepľovaní možno diskutovať. Samotná globálna zmena klímy je však už nespochybniteľným faktom. Podľa štúdie, ktorú vypracovalo niekoľko britských a amerických univerzít a inštitúcií, otepľovanie sa prejaví viac vo veľkomestách než v iných oblastiach sveta. O štúdii informovala BBC.
Tepelné ostrovy
Neradostné predpovede klimatických modelov v nadchádzajúcich desaťročiach budú pravdepodobne ešte umocnené javom, ktorý vedci nazývajú "tepelné ostrovy", objavujúcim sa vo väčších mestách. Teploty na týchto ostrovoch môžu stúpnuť pri vlnách horúčav v porovnaní s okolitými oblasťami až o 6 - 7 stupňov Celzia.
Výskum viedol profesor Glenn McGregor z King's College v Londýne. Pri štúdii použil údaje z nedávnych vĺn horúčav a došiel k záveru, že riziko úmrtí je pri nich vyššie v mestských oblastiach, hlavne v Londýne. Ak sa vyplnia predpovede klimatických modelov do roku 2080, pokiaľ ide o nárast priemerných teplôt v Londýne, čaká hlavné mesto Británie pravdepodobne viac bezoblačných dní a častejšie obdoba intenzívnych horúčav.
Index náchylnosti k horúčavám
Vedci vytvorili takzvaný Index náchylnosti k horúčavám. Je to presná mapa, zachytávajúca tie miesta v Londýne, kde už namerali najvyššie teploty a kde súčasne žijú starší alebo osamotení ľudia. Práve oni patria pri náhlom náraste teplôt medzi najohrozenejších. Profesor McGregor pre BBC povedal: "Cieľom je zmapovať všetky oblasti, kde v Londýne, Manchestri a iných veľkých mestách žijú najohrozenejšie skupiny ľudí. Počas horúčav im potom ľahšie možno poskytnúť potrebnú zdravotnú pomoc."
Meteorologický úrad a ministerstvo zdravotníctva vyhlasujú teplotný poplach v prípade, že teploty vystúpia nad 32 stupňov Celzia. Index tepelnej náchylnosti poskytne presnejšiu informáciu o tom, kde je pomoc najpotrebnejšia. Podľa McGregora ukázali horúčavy v roku 2003, keď zomrelo v Európe okolo tridsaťtisíc ľudí, ako veľmi potrebné sú informácie tohto druhu. Vedci z britského Hadleyho strediska predpovedania klímy predpokladajú, že horúčavy väčších rozmerov budú oveľa bežnejšie ako doteraz. Napríklad v roku 2003, keď Európu postihli horúčavy, zomrelo v Londýne o 600 ľudí viac ako obvykle. Podľa odborníkov to bolo hlavne v dôsledku horúčav.
Výskumníci veria, že ich práca sa ukáže ako užitočná pre zodpovedných politikov v mestách v Británii, ale aj inde v zahraničí. Na celom svete žije totiž v mestách okolo polovice celkovej populácie Zeme. Očakáva sa, že do roku 2050 to bude až 70 percent. (der)