SME

Viac sa oteplí vo veľkomestách

O podiele ľudských činností na globálnom otepľovaní možno diskutovať. Samotná globálna zmena klímy je však už nespochybniteľným faktom. Podľa štúdie, ktorú vypracovalo niekoľko britských a amerických univerzít a inštitúcií, otepľovanie sa prejaví viac ..

Aj v Bratislave sme si užili horúčav viac ako dosť. ILUTRAČNÉ FOTO - SITA

O podiele ľudských činností na globálnom otepľovaní možno diskutovať. Samotná globálna zmena klímy je však už nespochybniteľným faktom. Podľa štúdie, ktorú vypracovalo niekoľko britských a amerických univerzít a inštitúcií, otepľovanie sa prejaví viac vo veľkomestách než v iných oblastiach sveta. O štúdii informovala BBC.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tepelné ostrovy

Neradostné predpovede klimatických modelov v nadchádzajúcich desaťročiach budú pravdepodobne ešte umocnené javom, ktorý vedci nazývajú "tepelné ostrovy", objavujúcim sa vo väčších mestách. Teploty na týchto ostrovoch môžu stúpnuť pri vlnách horúčav v porovnaní s okolitými oblasťami až o 6 - 7 stupňov Celzia.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum viedol profesor Glenn McGregor z King's College v Londýne. Pri štúdii použil údaje z nedávnych vĺn horúčav a došiel k záveru, že riziko úmrtí je pri nich vyššie v mestských oblastiach, hlavne v Londýne. Ak sa vyplnia predpovede klimatických modelov do roku 2080, pokiaľ ide o nárast priemerných teplôt v Londýne, čaká hlavné mesto Británie pravdepodobne viac bezoblačných dní a častejšie obdoba intenzívnych horúčav.

Index náchylnosti k horúčavám

Vedci vytvorili takzvaný Index náchylnosti k horúčavám. Je to presná mapa, zachytávajúca tie miesta v Londýne, kde už namerali najvyššie teploty a kde súčasne žijú starší alebo osamotení ľudia. Práve oni patria pri náhlom náraste teplôt medzi najohrozenejších. Profesor McGregor pre BBC povedal: "Cieľom je zmapovať všetky oblasti, kde v Londýne, Manchestri a iných veľkých mestách žijú najohrozenejšie skupiny ľudí. Počas horúčav im potom ľahšie možno poskytnúť potrebnú zdravotnú pomoc."

SkryťVypnúť reklamu

Meteorologický úrad a ministerstvo zdravotníctva vyhlasujú teplotný poplach v prípade, že teploty vystúpia nad 32 stupňov Celzia. Index tepelnej náchylnosti poskytne presnejšiu informáciu o tom, kde je pomoc najpotrebnejšia. Podľa McGregora ukázali horúčavy v roku 2003, keď zomrelo v Európe okolo tridsaťtisíc ľudí, ako veľmi potrebné sú informácie tohto druhu. Vedci z britského Hadleyho strediska predpovedania klímy predpokladajú, že horúčavy väčších rozmerov budú oveľa bežnejšie ako doteraz. Napríklad v roku 2003, keď Európu postihli horúčavy, zomrelo v Londýne o 600 ľudí viac ako obvykle. Podľa odborníkov to bolo hlavne v dôsledku horúčav.

Výskumníci veria, že ich práca sa ukáže ako užitočná pre zodpovedných politikov v mestách v Británii, ale aj inde v zahraničí. Na celom svete žije totiž v mestách okolo polovice celkovej populácie Zeme. Očakáva sa, že do roku 2050 to bude až 70 percent. (der)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


27
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


17
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


152
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


78

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu