
Ak plánujete kúpiť deťom mobilný telefón, nevyberajte drahé a funkciami nabité mobilné telefóny. Čím drahší telefón, tým viac vás zamrzí, ak ho dieťa niekde zabudne alebo stratí. Drahé mobily tiež zbytočne priťahujú pozornosť zlodejov, ktorí môžu dieťa napadnúť a ublížiť mu.
V dotovanej ponuke oboch mobilných operátorov nie je mobil špeciálne určený pre deti, i keď v zahraničí sú takéto telefóny bežne dostupné. Vyberajte preto ten, ktorý má kvalitný farebný displej, podporuje prehrávanie MP3 skladieb a umožňuje jednoducho vytvárať esemesky a multimediálne správy. Dobrý zabudovaný fotoaparát v telefóne (s rozlíšením 1,3-megapixelov a viac) bude vaše dieťa vnímať ako vynikajúci bonus.
Z lacných dotovaných telefónov môžete siahnuť napríklad po modeloch BenQ-Siemens C81, Motorole L6 a V235, Nokii 6020, 6030 a 6103, LG KG 220 a 225, Samsungu X660 alebo Sony Ericssone K510i, K600i či W300i.
Paušál alebo predplatená karta?
Operátori lákajú rodičov a detí rôznymi spôsobmi. V Orange si možno vybrať buď program Flexi, v ktorom je možné zvoliť si, koľko prostriedkov z paušálu dieťa minie na hovory a koľko na esemesky, alebo niektorý z najnižších mesačných programov. Najlacnejší ponúka Orange s mesačným poplatkom 177,50 Sk.
T-Mobile má bohatšiu ponuku. V najnovšej akcii zákazník, ktorý si aktivuje mesačný program Relax 60 a vyšší, získa pre dieťa program Fix s mesačným kreditom 200 Sk na dva roky zadarmo. T-Mobile ponúka aj program Študent, vybrať si možno aj najlacnejší paušálny program za 118,50 Sk mesačne.
Paušálne programy však rodičom neponúkajú dostatočný prehľad o mobilnej "spotrebe" dieťaťa a mesačný účet ich môže nemilo prekvapiť. Lepšiu kontrolu umožňujú predplatené karty, ktoré možno každý mesiac dobíjať rôznymi spôsobmi, napríklad z účtu k vlastnému paušálu. Nevýhodou predplatených kariet sú však privysoké poplatky za minútu hovoru a menší výber doplnkových služieb.
Autor: mp