
"Koncom augusta nakupujú elektroniku najmä rodičia pre najmenších žiakov. Začiatkom septembra nastupujú stredoškoláci, vysokoškoláci si to väčšinou nechávajú až na koniec septembra," hovorí hovorkyňa siete Tesco Oľga Hrnčiarová. V týchto dňoch podľa nej výrazne rastie najmä predaj nových počítačov a kalkulačiek.
Podľa zástupcov sietí predajní s elektronikou Nay a Datart výrazne vzrástol počet študentov, najmä vysokoškolákov, ktorí nastúpia do škôl s novými notebookmi namiesto stolných počítačov. V oboch reťazcoch už predaj notebookov prevýšil množstvo predaných klasických počítačov. Zhodne uvádzajú aj nárast predaja typickej "školskej" elektroniky v tomto období približne o 30 percent.
V Nay pred začiatkom školského roka okrem počítačov a notebookov výrazne vzrástol aj predaj tlačiarní, najmä multifunkčných umožňujúcich aj kopírovať či skenovať, povedala manažérka firmy pre mediálnu komunikáciu Tatiana Onderková. Najviac na odbyt ide zostava počítača Digipro Integra s LCD monitorom za 19 tisíc korún a notebook Acer za 29 tisíc.
Okrem nástupu notebookov za posledný rok výrazne vzrástol aj počet ľudí vymieňajúcich klasické staré monitory za ploché LCD modely, povedal Tomáš Volek z Datartu. "Veľký záujem je aj o sady slúchadiel s mikrofónom, ktoré sa používajú na telefonovanie cez internet."

Ako vyberať počítač pre žiaka či študenta?
Základná škola: dôležitá je ergonómia
Na základných školách sú počítače len doplnkom výuky. Výkon počítača ešte nehrá žiadnu úlohu: dieťa si vystačí aj s najlacnejšou kancelárskou zostavou. Omnoho dôležitejšia je ergonómia - najmladšie deti sú najzraniteľnejšie. Počítač by preto mal byť vybavený plochým LCD monitorom, kvalitnou klávesnicou a myšou.
Deti často pýtajú oveľa rýchlejší a často až dvojnásobne drahší počítač, aby na ňom mohli hrať aj novšie hry. Sami zvážte, či im chcete umožniť, aby počítač využívali okrem učenia aj na zábavu a či ste schopní udržať kontrolu nad tým, koľko ňou strávia. Pre hry sa však viac než drahý počítač môže vyplatiť samostatná investícia do hernej konzoly, ktorú budete mať v obývačke pod dozorom. Dá vám istotu, že na nej pobežia všetky hry, ktoré pre ňu kúpite, a nebudete musieť neustále investovať do vylepšovania jej parametrov.

Počítač pre stredoškoláka: záleží na odbore
Dôležité je, aký odbor stredoškolák študuje a ako sa na konkrétnej škole počítače využívajú pri výuke. Kým účtovníci, ekonómovia a zdravotníci väčšinou len vytvárajú dokumenty, strojári, stavebníci a elektrotechnici používajú špecializované programy s vyššími nárokmi na výkonnú grafickú kartu a operačnú pamäť. Pre prvú skupinu postačí kancelársky priemer, druhá sa nezaobíde bez špeciálnej výbavy. Dôležité je, aby mal počítač v každom prípade dostatočne veľkú operačnú pamäť (aspoň 512 megabajtov). Pre dizajnérske programy investujte dodatočné peniaze do akcelerátora, ktorý podporuje štandard OpenGL.
Ak máte v domácnosti digitálny fotoaparát, dbajte na to, aby bol počítač vybavený DVD napaľovačkou (namiesto typického "komba", ktoré DVD číta, ale napaľuje len CD), ktorá vám umožní tisíce fotografií archivovať. Poslúži i na zálohovanie študentských prác a výtvorov.

Vysokoškolákom sa zíde notebook
Vysokoškolák sa už bez počítača sotva zaobíde, podobne ako u stredoškolákov jeho parametre závisia od študijného odboru. Do hry však vstupuje ešte nový parameter - mobilita a to, kde bude študent s počítačom pracovať.
Ak študent neustále migruje medzi domovom, prednáškovými sálami a internátom, neoceniteľný pre neho bude notebook. Pri výbere dbajte na to, aby mal mobilný procesor a systém s minimálne 512 megabajtami RAM (radšej však 1 gigabajtom). Hľadajte v ponuke robustné telá pripravené znášať každodenné prenášanie, otváranie a zatváranie, vyhýbajte sa nablýskaným strieborným odtieňom, ktoré sa takmer okamžite ošúchajú.
Špecifická situácia nastáva, ak študent potrebuje špecializovaný technický softvér s vysokými nárokmi na výkon počítača. Vtedy je niekedy cenovo výhodnejšie skombinovať výkonný stolový počítač na internáte s ultralacným notebookom či druhým počítačom doma, než kupovať drahú mobilnú pracovnú stanicu.
Autor: mg, tb