SME

Nexus TDD-3000: aktívne chladenie vášho notebooku

Používate svoj notebook častejšie na pracovnom stole ako v teréne a pri celodennej práci sa zahreje viac ako vám je milé? Ergonomický podstavec z dielní firmy Nexus prinesie chladenie i ergonómiu. To všetko bez akéhokoľvek šumu, vrčania či fúkania.


FOTO - MILAN GIGEL

Riešenie je pomerne jednoduché a efektívne. Stačí ak minimalizujete styčnú plochu notebooku s pracovnou doskou stola a umožníte vzduchu voľné prúdenie, ktoré je akcelerované rozdielom teplôt okolitého prostredia a bezprostrednej blízkosti notebooku. Kým teplý vzduch uniká nahor, chladnejší vzduch je nasávaný tam, kde bolo pred momentom odvedené teplo. Mnohé riešnia na trhu používajú ako nosný materiál plast. V tomto prípade výrobca vsadil na 1mm hrubý oceľový plech s matnou čiernou povrchovou úpravou. To je zárukou stability a trvácnosti. Dôležitým prvkom je dierovanie, ktoré je rovnomerne rozmiestnené po celej ploche. Každý výrobca používa pre nasávanie vzduchu pre chladenie procesora iné miesto, takže do hry vstupuje univerzálnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Aby podstavec so sebou priniesol nielen chladenie ale i ergonómiu, do hry vstupuje i jemný 5° náklon základne. Ten zaistí lepšiu prístupnosť klávesnice, vyššie položenie displeja a menšiu únavu kĺbov zápästí pri písaní. Stabilita umiestnenia notebooku na plošine však závisí na tom, aké nožičky váš notebook má. Plošina nemá žiadne aktívne prvky pre kotvenie, takže o všetko sa musí postarať guma na spodku notebooku. Jeho formát by nemal v žiadnom prípade presiahnuť 15", pričom pomer strán displeja musí byť v tomto najväčšom variante 4:3. Širokouhlé telo by prečnievalo mimo rámec podstavca.


FOTO - MILAN GIGEL

Nemenej dôležitú úlohu tohto riešenie zastáva hliníkový tepelný výmenník, ktorý je umiestnený v zadnej časti podstavaca. Je matný čierny ako ostatné časti a jeho úlohou je uvoľňovať veľkou plochou rebrovania do okolia naakumulované teplo. To sa do hliníkovej masy dostáva šírením cez hrubé jadro plechu, ale i aktívnou cestou.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na rubovej strane sa nachádza dvojica aktívnych transportných ciest. Ide o dve trubičky typu heatpipe, ktoré majú medený obal naplnený plynom, ktorý vplyvom tepla neustále cykluje svoje skupenstvo medzi kvapalným a plynným. Týmto procesom aktívne odvádza teplo z jednej strany a prenáša ho na druhú. Efektívny mechanizmu zaistí, aby sa teplo vyžiarené notebookom prenieslo do tepelného výmenníka.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby na trase tepla v ceste nestále žiadne prekážky, heatpipe je na oboch stranách premostená ku kovovému telu teplovodivou vrstvou vo forme pasty a adhézneho mostíka. Pružinové uchytenie zaisťuje potrebný prítlak, takže spoje nepovolia ani po dlhodobom používaní.


FOTO - MILAN GIGEL

Aktívny odvod tepla má mnoho prínosov. Klávesnica notebooku sa nezahrieva, niektoré časti tela zostanú úplne chladné a zníži sa pracovná teplota nielen procesora ale i pevného disku a vnútorného priestoru v šasi notebooku. V závislosti od vyťaženia a konštrukcie sa tepelný pokles prejaví v rozsahu od 5 do 11 °C. Výsledkom je nielen vyššie pohodlie pri práci, ale i lepšia kondícia pevného disku, predĺženie životnosti komponentov ale aj energetická úspora, pretože ventilácia notebooku nemusí pracovať intenzívne ako bez podstavca. V prípade niektorých notebookov to znamená úplne vytratenie hlučných nárazov chladenia, pri lepšie riešených modeloch nebudete počuť ventilátor takmer vôbec.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Mnohí používatelia zabúdajú na to, že ďalšími drobnými investíciami môžu podstatne zvýšiť ergonómiu a úžitkovú hodnotu notebookov, s ktorými pracujú. V tomto prípade podstavec Nexus TDD-3000 ukázal, že i bez dodatočnej energie dokáže aktívnym spôsobom schladiť telo notebooku a priniesť do používania notebooku nové prvky. Ponúkané riešenie je efektívne, univerzálne pre rôzne notebooky a ocenia ho hlavne majitelia mobilných pracovných staníc a notebookov postavených na desktopových procesoroch.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.kendi.sk
Orientačná cena: 1020 Sk bez DPH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťZatvoriť reklamu