SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Garmin GPSmap 60CSx – mapová navigácia do dlane

Siahli ste nadšení po PDA zo zabudovaným GPS modulom a znechutila vás slabá výdrž batérií a striktné zameranie na cestnú navigáciu v automobile? Ak vás viac láka pohyb v prírode a potrebujete navigáciu v lesoch i uliciach mesta, nenechajte si ujsť možnost

+ vysoká citlivosť prijímača
+ rozšíriteľnosť kartami MicroSD
+ rýchle vykresľovanie máp
- hlasová navigácia

i, ktoré ponúkajú ručné mapové navigátory GPSMAP z dielní Garminu.

FOTO - MILAN GIGEL

GPSmap 60CSx je vynoveným a zdokonaleným následníkom predchádzajúceho modelu s označením 60CS. Výrobca mu dal tentokrát do vienka citlivejší modul pre príjem GPS signálu, rýchlejší procesor ktorý podstatne zrýchlil výpočet trás a vykresľovanie máp, ako aj rozširovateľnú pamäť vo forme výmennej karty formátu MicroSD. Čo je však pravdepodobne najdôležitejšie je skutočnosť, že topografická mapa Slovenska je štandardnou súčasťou dodávky.

FOTO - MILAN GIGEL

Navigátor je vyhotovený tak, aby ste ho mohli skutočne používať kdekoľvek. Bez problému zvláda tepelný rozsah od -15 °C do 70 °C, problémy mu nerobí ani preťaženie do 6G. Telo je vyhotovené z húževnatého polykarbonátu, ktorý je na kritických miestach doplnený o gumové segmenty. Tie zaisťujú odolnosť voči vode, takže problém nenastane ani v prípade, ak sa zariadenie na 30 minút stratí kdesi pod hladinou vody. Guma plní i úlohu absorbéra nárazov v anténnej časti. Navigátor sa pohodlne drží v ruke a jeho ovládanie je bezproblémové i v zime, ak máte na rukách rukavice.

Signál je prijímaný prostredníctvom štvorsmerovej antény Helix, ktorú je možné pomocou externého konektora doplniť o výkonnejšiu alternatívu. GPS signál z družíc na obežnej dráhe zeme je doručený na spracovanie 12 kanálovému procesoru SiRFstar III, ktorý dokáže prostredníctvom WASS korigovať zistenú polohu tak, aby presnosť dosiahla toleranciu 1-3 metre. Ak je dostupný signál z viac ako 3 družíc, určiť je možné i nadmorskú výšku. V porovnaní s predchodcom 60CS je možné povedať, že kvalita príjmu signálu sa zvýšila. Tam kde bol signál prislabý, alebo bola dostupná informácia z menšieho počtu satelitov, tam je teraz príjem bezproblémový. Znamená to presnejšiu navigáciu v hustých porastoch a priesmykoch.

FOTO - MILAN GIGEL

GPS modul však nie je jediným navigačným prvkom. Ak je rýchlosť pohybu príliš pomalá, aktivuje sa elektronický kompas. Dostupný je i atmosférický výškomer, takže firmvér zariadenia spracováva viacero vstupných dát.

Pre komunikáciu s používateľom slúži gumová klávesnica s mäkkým dorazom a veľký podsvietený LCD displej. Výrobca použil TFT technológiu s vysokým kontrastom, ktorá umožňuje použitie 256 zobrazovacích farieb. Intenzita podsvietenia je nastaviteľná, čitateľnosť však nie je problémom ani na priamom slnku. Ako je už zvykom, voliť môžete niekoľko farebných schém vrátane nočného "inverzného" zobrazovania. Displej má rozlíšenie 160x240 bodov, čo je dostatočné pre prehľadné zobrazenie vektorových máp i ovládacích prvkov.

FOTO - MILAN GIGEL

Mapy a údaje o trasách sú ukladané na pamäťovú kartu formátu MicroSD, známu i pod starším označením TransFlash. V základnej dodávke je 64 megabajtová pamäť, v prípade potreby si ju môžete rozšíriť. Mapy sa do navigátora nahrávajú z PC prostredníctvom USB rozhrania, ktoré môže slúžiť i na zber údajov o trasách či sprostredkovanie pozičných dát z GPS modulu. Každá z 20 uložených trás môže mať až 10 tisíc polohových bodov, naplánovaných môžete mať až 20 rôznych ciest. Napájanie zabezpečuje dvojica AA monočlánkov, ktoré zaistia prevádzku navigátora na približne 18 hodín prevádzky. Keďže nie je problémom v teréne batérie vymeniť za druhé, na problémy s napájaním by ste nemali naraziť. Narozdiel od predchodcov môžete využiť i alternatívu. USB port dokáže napájať navigátor, takže pri práci s notebookom nemíňate energiu z batérií a pre krízové napájanie môžete s vhodnou káblovou redukciou použiť ľubovoľný externý zdroj energie – hoci i solárny panel.

FOTO - MILAN GIGEL

Nový rýchlejší procesor sa prejavil v rôznych situáciách. Kým rýchlosť štartu zostala nezmenená (15 sekúnd teplý a 45 sekúnd studený), vyhľadávanie trás a prekresľovanie vektorových máp je podstatne rýchlejšie ako v minulosti. Všimnete si to hlavne pri rolovaní mapy na displeji a vyhľadávaní kombinačných dát v databáze. Niektoré operácie sú takmer trikrát rýchlejšie, takže "x" na konci modelového značenia nie je len grafickým doplnkom.

V navigátore nájdete predinštalovanú základnú cestnú mapu Európy s diaľnicami a cestami prvej triedy, obsiahnuté sú i niektoré dôležité cesty II triedy a v redukovanej miere i niektoré veľké mestá. Bonusom aktuálnej ponuky je topografická mapa Slovenska, ktorá pokrýva s precíznou detailnosťou a množstvom POI bodov celé naše územie. Používateľ získa v dodávke softvér MapSource Trip & Waypoint Manager, ktorý použijete pre prenos dát medzi navigátorom a PC, ako i pre plnohodnotné využitie máp na displeji s veľkým rozlíšením, pričom aktuálnu polohu prezradí navigátor pripojený cez USB kábel. Zálohovať si môžete vlastnú sadu POI, voliť môžete časti mapy a trasy ktoré budú v navigátore uložené. Softvérový balík je jednoducho ovládateľný a využijete ho hlavne pri plánovaní.

FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské rozhranie navigátora je konfigurovateľné tak, aby ste mali rýchly prístup k dátam, s ktorými pracujete. Viacvrstvové menu ponúka stovky rôznych nastavení, ktorými si prispôsobíte používateľské prostredie, avšak vďaka selekcii si nemusíte vôbec komplikovať život. Informačné obrazovky na displeji cyklujete dvojicou tlačidiel a v menu si povolíte zobrazenie iba tých, ktoré skutočne používate. Vďaka tomu je všetko prehľadné. Zaujímať vás bude satelitná stránka s informáciou o polohe, presnosti a signále, trasový počítač s detailmi o vašom pohybe, kompasová stránka o smere a navigácii, mapová stránka s vektorovou mapou pokrytou POI a výškomerová stránka, ktorá odhalí výškovú charakteristiku terénu, ktorú budete musieť zdolať i cestou späť.

Tak ako si môžete nadefinovať trasu vopred a pomocou funkcie autoroute budete smerovať k cieľu, môžete svoj pohyb i zaznamenávať. V ktoromkoľvek momente môžete prehľadať POI databázu, aby ste našli najbližšie ubytovanie, občerstvenie alebo záchranu, zaujímavé miesta si môžete do mapy poznačiť. Hlasová navigácia dostupná nie je, systém je však vybavený zvukovou signalizáciou, takže môžete byť upozornení na nebezpečné body v teréne, alebo vychýlenie z trasy. Vďaka jednoducho použiteľnej obrazovkovej klávesnici a prehľadnému používateľskému rozhraniu sa so softvérom pracuje jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Každá zobrazená stránka má svoje kontextové menu, ktoré minimalizuje počet klikaní pri ovládaní.

Okrem navigačných funkcií sú v softvéri obsiahnuté i rôzne doplnky. Okrem podpory geocachingu a rôznych hier tam nájdete kalendár s optimálnymi časmi pre poľovačku a rybolov, vizuálny kalkulátor určí východ a západ slnka či mesiaca s určením polohy v priebehu dňa, nechýbajú stopky, kalkulačka, či obyčajný kalendár. I keď navigátor registruje aktuálny čas, budík pre ranné budenie akosi chýba.

Technické parametre: Prijímač: SiRF s anténou Quad HELIX * Systém: GPS+WASS * Displej: TFT s podsvietením, 256 farieb, 240x160 * Napájanie: 2xAA, výdrž 18 hodín * Vodotesnosť: IPX7 * Pamäť: MicroSD 64MB, rozšíriteľná * Elektronický kompas * Barometrický Výškomer * Zvuková signalizácia * USB rozhranie * Rozmery: 155×61×36mm * Hmotnosť 213g

Dostupnosť: http://www.garmin.sk
Orientačná cena: 25100 Sk s DPH

GPS navigátor GPSmap 60CSx je upravený tak, aby bol v ruke pri prechádzaní terénu spoločníkom, na ktorého sa môžete vždy spoľahnúť. Svoju prácu spraví však i na palube lodi, v rukách spolujazdca v automobile. Čo je však rovnako dôležité ako kvalitné zariadenie a mapy je dostupnosť návodu, ktorý vás naučí so systémom pracovať. K lokalizovanému firmvéru je pribalený prehľadne spracovaný, takmer 100 stránkový manuál, ktorý si zaslúži pochvalu. Nájdete v ňom obrázkami doplnený text, ktorý vám ozrejmí použitie každej jednej funkcie jazykom, ktorému rozumie každý.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.