BRATISLAVA 25. augusta (SITA) - Občianske združenie Občan a demokracia podalo minulý týždeň opätovnú žalobu na Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) kvôli utajovaniu zmluvy o privatizácii Slovenských telekomunikácií a.s., súčasnom Slovak Telekome, a.s. (ST). Agentúru SITA o tom informoval Peter Wilfling zo združenia. Ako ďalej uviedol, ide o žalobu proti rozhodnutiu ešte bývalého ministra Pavla Prokopoviča, ktorý niekoľko dní pred parlamentnými voľbami znovu odmietol zverejniť informácie zo zmluvy. Podľa jeho slov bývalý minister v rozhodnutí zmluvu opäť vyhlásil za utajovanú skutočnosť (štátne tajomstvo). "V rozpore so zákonom zase neuviedol dôvod, prečo je potrebné zmluvu utajovať a prečo by zverejnenie zmluvy malo poškodiť záujmy Slovenskej republiky," dodal. Wilfling ďalej v stanovisku združenia uvádza, že dôvod utajovania zmluvy ministerstvo od roku 2001 vôbec nevysvetlilo.
Peter Wilfling dodal, že nezverejnenie privatizačnej zmluvy sa tak znova dostáva na súd, a to aj napriek tomu, že na súde už celá vec bola. "Po trojročnom súdnom konaní Najvyšší súd SR minulý rok zrušil rozhodnutie ministerstva ako nezákonné a vrátil vec ministerstvu na nové posúdenie. Súd konštatoval, že minister dopravy v rozpore so zákonom dostatočne nevysvetlil, prečo zmluvu utajuje," uvádza združenie Občan a demokracia. Podľa združenia však rozhodnutie Najvyššieho súdu SR nemalo na postup ministerstva žiaden vplyv.
Nový minister dopravy Ľubomír Vážny síce deklaroval, že osobne nevidí dôvod na utajovanie zmluvy, ale kvôli tomu, že "nechce narušiť partnerské vzťahy", požiadal listom Deutsche Telekom o súhlas so zverejnením zmluvy. Občianske združenie Občan a demokracia vyzýva ministra, aby sa neriadil "želaním" investora, ale postupoval samostatne a podľa zákona. "Súhlas investora totiž nie je v žiadnom prípade podľa zákona podmienkou zverejnenia informácií a prípadné záväzky štátu nezverejniť zmluvu sú v rozpore so zákonom a preto sú neplatné," uvádza sa v stanovisku združenia.
Štát predal Slovenské Telekomunikácie ešte v roku 2000 nemeckej spoločnosti Deutsche Telekom. Podľa Wilflinga ministerstvo odvtedy utajovalo zmluvu ako štátne tajomstvo. "Podmienkami utajovania informácie ako štátneho tajomstva je podľa zákona to, že zverejnením informácie by bola SR spôsobená ujma a že informácia sa zároveň nachádza v stanovených "oblastiach" utajovaných skutočností," spresnil Wilfling. MDPT však podľa neho od roku 2001 žiadnym spôsobom nevysvetlilo, prečo by zverejnenie zmluvy spôsobilo Slovensku ujmu. Zmluva o ST má zároveň podobnú povahu ako zmluvy o štátnej podpore pre automobilky Kia Motors Slovakia alebo PSA Peugeot Citroën, ktoré boli podľa Wilflinga zverejnené aj napriek tomu, že spoločnosti Kia a Peugeot so zverejnením taktiež nesúhlasili.
Balík 51 % akcií Slovak Telekomu vlastní nemecký Deutsche Telekom. Ďalšími akcionármi ST sú Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR s 34-percentným a Fond národného majetku SR s 15-percentným podielom.