Telefónica O2 dnes získala povolenie a môže spustiť svoju sieť

Telekomunikačný úrad dnes pridelil licenciu tretieho operátora španielskej firme Telefónica O2. Nič na tom nezmeniili ani námietky neúspešných účastníkov tendra.

Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) rozhodnutím vydal individuálne povolenie spoločnosti Telefónica O2 Slovakia s.r.o. (Telefónica O2). Telefónica O2 má pridelené frekvencie v pásmach GSM 900 a 1800 MHz, v pásme UMTS a FS 28/29 GHz. Frekvencie sú určené na zriadenie a prevádzkovanie verejnej mobilnej siete a na poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby, dátových a multimediálnych služieb. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, Telefónica O2 má zákonnú možnosť do 15 dní od prevzatia rozhodnutia podať opravný prostriedok – rozklad.
Podľa vyjadrenia hovorcu TÚ SR Romana Vavra je ponuka víťazného operátora obchodným tajomstvom a Telefónica dnes nepovolila jej zverejnenie. Úrad bude informovať o konkrétnych podmienkach, ku ktorým sa víťaz zaviazal, až po nadobudnutí právoplatnosti povolenia, t.j. v sobotu 9. septembra. Verejnosť sa teda s podmienkami, aké úradu predložila Telefónica O2 zoznámi pravdepodobne až v pondelok, 11. septembra.

Úrad rozhodol aj napriek námietkam neúspešných účastníkov
Nič na tom nezmení námietka neúspešných účastníkov tendra, že jeden z členov výberovej komisie, Patrik Krauspe, bol zaujatý.
Krauspe mal podľa konzorcia B Four, v ktorom sú české Radiokomunikace a slovenská Penta, a rakúskeho Mobilkomu, záujem, aby súťaž vyhrala práve O2. „Prípadné odvolania neúspešných uchádzačov a ani rozhodnutia súdov neovplyvnia výsledok výberového konania,“ povedal však hovorca úradu Roman Vavro.
Obaja súťažiaci sa zrejme proti rozhodnutiu úradu neudeliť im licenciu odvolajú. B Four zvažuje, že prípad bude riešiť súdnou cestou, včera podalo podnet na prešetrenie na Generálnu prokuratúru SR.
Konzorcium je presvedčené, že výberové konanie sa neuskutočnilo v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách. "Jediný spôsob, ako môže Telekomunikačný úrad SR dôstojne riešiť také závažné obvinenia, je buď zrušenie tendra, alebo detailné zverejnenie ponúk uchádzačov a kritérií, ako aj spôsobu ich kvantifikácie. Chceme, aby bolo možné transparentne porovnať, ako bolo vyhodnotené najmä najvážnejšie prvé kritérium. Domnievame sa, že naša ponuka bola najlepšia, a sme pripravení ju verejne konfrontovať s ostatnými uchádzačmi," povedal investičný riaditeľ private equity skupiny Penta Marek Ondrejka.

Konzorcium je presvedčené, že výberové konanie neprebehlo v súlade so zákonom. „Jediný spôsob, ako môže Telekomunikačný úrad dôstojne riešiť také závažné obvinenie, je buď zrušiť tender, alebo detailne zverejniť ponuky uchádzačov a kritériá, ako aj spôsob ich kvantifikácie,“ povedal Marek Ondrejka, investičný riaditeľ Penty. Myslí si, že ponuka B Four bola najlepšia. „Sme pripravení ju verejne konfrontovať s ostatnými uchádzačmi.“
Aj operátor mobilkom austria žiada Telekomunikačný úrad, aby nevydal rozhodnutie o pridelení frekvencií spoločnosti Telefónica O2 Slovakia a zopakoval celý tender na výber tretieho mobilného operátora. “Výberové konanie nebolo podľa nášho názoru v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách, nebolo transparentné a neuskutočnilo sa v súlade so štandardmi bežnými pri takýchto tendroch,“ povedal pre agentúru SITA Erich Gnad, šéf oddelenia medzinárodných operácií mobilkomu austria. Podľa stanoviska spoločnosti Eco-Invest, a.s., ktorá bola partnerom mobilkomu v tejto súťaži, konzorcium využije dostupné možnosti v zmysle právneho poriadku SR na obranu svojich záujmov.
Úrad podozrenia zo zaujatosti odmieta. Jeho šéf Milan Luknár tvrdí, že podozrivý by mohol byť hocikto. „Teoreticky možno podozrievať ktoréhokoľvek člena z možného záujmu. Ak by som menoval aj všetkých odborne spôsobilých občanov Slovenska, každý z nich by mohol byť pre víťaza teoreticky prospešný.“
Podobné obvinenia vraj úrad očakával. „Je to už tradícia. Pri výberových konaniach, ktoré sa javili byť zaujímavé, sa porazení vždy pokúšali napadnúť a zvrátiť výsledok rozhodnutia komisie,“ povedal Vavro. Tvrdí, že ak zvyšní uchádzači naozaj mali podozrenie, že Krauspe je zaujatý, mali ho vyjadriť už počas konania a nie až po zverejnení výsledku. S odvolaniami aj súdmi má úrad podľa Vavra bohaté skúsenosti.

Ako rozhodovala komisia
Dňa 2.8. 2006 deväťčlenná výberová komisia predložila TÚ SR správu, ktorej súčasťou je poradie účastníkov výberového konania, podľa ktorého víťazom je spoločnosť Telefónica O2 Slovakia, s.r.o., ďalšími v poradí sú spoločnosti Mobilkom Austria a B Four, a.s.
TÚ SR je podľa zákona o elektronických komunikáciách viazaný poradím, ktoré stanovila výberová komisia, a preto vydal víťazovi povolenie a neúspešným účastníkom výberového konania dal možnosť vyjadriť sa k podkladom rozhodnutia o zastavení konania o ich žiadosti. Do spisu dotýkajúceho sa výberového konania, ktorý obsahuje napr. menovacie dekréty členov výberovej komisie, ich čestné vyhlásenia, zápisy zo zasadnutí komisie atď. nahliadli okrem účastníkov výberového konania aj ďalší záujemcovia, napr. zástupcovia masmédií.
Predložené ponuky vyhodnocovala deväťčlenná výberová komisia, ktorej členov vymenoval predseda TÚ SR. Všetci členovia boli bezúhonné a odborne spôsobilé osoby. Členovia výberovej komisie podpísali čestné vyhlásenie o tom, že im nie je známa žiadna prekážka, ktorá by mohla brániť  ich členstvu v uvedenej komisii. Podľa zápisu z rokovania výberovej komisie predseda úradu osobne začiatkom prvého pracovného rokovania výberovej komisie požiadal jej členov, aby ho v prípade výskytu zákonnej  prekážky, ktorá by nastala počas priebehu výberového konania, bezodkladne upovedomili. Žiaden z členov výberovej komisie ani počas výberového konania nenašiel prekážku, ktorá by mu bránila byť členom komisie.

Telefónica O2 bude rozhodnutie skúmať, komentáre odmieta
Zástupcovia Telefónicy O2 si dnes rozhodnutie TÚ prevzali osobne. Po overení rozhodnutia, či je v súlade s podmienkami výberového konania musí prijatie licenčných podmienok schváliť predstavenstvo spoločnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
Ak bude predstavenstvo súhlasiť, Telefónica O2 sa bude v nasledujúcich krokoch riadiť licenčnými podmienkami.

V čom má byť konflikt záujmov

Člen výberovej komisie Patrik Krauspe, ktorého neúspešní kandidáti podozrievajú zo zaujatosti, je šéfom registrátora domén SK-NIC. Predstavenstvo tejto firmy je rovnaké, aké má telekomunikačný operátor DanubiaTel. Firma podniká v oblasti, kde je zainteresovaná na vstupe tretieho operátora - môže preňho dodávať niektoré služby.

DanubiaTel má podľa B Four personálne prepojenie na Telefónicu O2 cez Petra Koždoňa a jeho syna. Koždoň starší bol do konca marca konateľom frimy Viasec, ktorú vlastní firma DanubiaTel. Koždoňov syn je od konca júna konateľom Telefonica O2 Slovakia.

B Four poukazuje aj na to, že "spoločnosť SWAN, a. s., patriaca do skupiny DanubiaTel, je významným alternatívnym operátorom. Navyše využíva to isté frekvenčné pásmo, ktoré bolo aj predmetom výberového konania v súvislosti s 3. operátorom."

Vymenovaním Krauspeho za člena výberovej komisie podľa B Four TÚ porušil zákon o elektronických komunikáciách, podľa ktorého "člen výberovej komisie nesmie byť osoba, o ktorej so zreteľom na jej pomer k veci, k niektorému z účastníkov výberového konania, alebo k jeho zástupcovi, možno mať pochybnosť o jej nepredpojatosti".

Podľa konzorcia B Four bol porušený aj princíp objektívnosti a transparentnosti pri zvolení členov výberovej komisie, keďže sa uskutočnila nezákonná zmena v jej zložení. Pripomína, že TÚ doteraz oficiálne nezverejnil mená osôb zvolených za členov výberovej komisie. "Tým fakticky znemožnil účastníkom výberového konania, ale aj verejnosti, vzniesť prípadné námietky voči jednotlivým členom komisie a upozorniť tak TÚ na existenciu prípadných prekážok."

V rozpore so zákonom o elektronických komunikáciách, pokračuje konzorcium, došlo k nezákonnej zmene v zložení výberovej komisie, konkrétne k rozšíreniu počtu členov z 5 na 9. Nezávislosť výberovej komisie, a tým zároveň transparentnosť celého výberového konania, spochybňujú podľa konzorcia medializované informácie, že 4 členov výberovej komisie doplnil predseda TÚ na žiadosť ministra dopravy.
Vo výberovom konaní bol podľa konzorcia porušený princíp objektívnosti a transparentnosti, pretože váhy hodnotiacich kritérií sa stanovili až po podaní a otvorení ponúk. "Stanovenie váh kritérií až po podaní ponúk, dokonca až po otvorení obálok a oboznámení sa s obsahom ponúk jednotlivých uchádzačov, vzbudzuje obavy o možnú manipuláciu a účelové nastavenie váh kritérií tak, aby vyhovovali vopred určenému záujemcovi. Tým dochádza k zásadnému spochybneniu výsledkov celého výberového konania," argumentuje konzorcium.
Pri vyhlásení výberového konania bol porušený princíp objektívnosti a transparentnosti, tvrdí ďalej B Four, pričom argumentuje hodnotiacim kritériom č. 1, t.j. "prispenie účastníka k posilneniu konkurenčného trhu v oblasti elektronických komunikácií", ktorému bola prisúdená najvyššia váha, až 50 %. "Vo vzťahu k tomuto kritériu TÚ vo výzve na predkladanie ponúk nestanovil žiadne formálne ani obsahové požiadavky na podklady do výberového konania, v dôsledku čoho nebola ani nemohla byť zabezpečená objektívna porovnateľnosť jednotlivých ponúk záujemcov z hľadiska tohto kritéria," dodáva na záver stanoviska konzorcium B Four.


Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 2. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 3. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 4. Cíťte sa v priestore príjemne
 5. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 6. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 7. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 8. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 10. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 8 231
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 856
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 602
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 085
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 728
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 413
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 965
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 957
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 983
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl? 820

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Plavčan na tlačovej konferencii nehovoril pravdu

Minister školstva na tlačovej konferencii povedal, že hodnotiace kritériá boli známe v roku 2015. V skutočnosti boli schválené o rok neskôr.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.

DOMOV

Prieskum: Súčasná koalícia by vládu nezložila, extrémisti klesli

Ak by sa voľby konali v júli, zvíťazil by Smer.

BRATISLAVA

Z Tyršovho nábrežia sa stal kemp pre turistov

Na petržalskej strane Dunaja parkujú karavany, hoci tam nie je kemp.

Neprehliadnite tiež

Parazit pomáha rastlinám varovať susedov pred útokom iných škodcov

Kukučina sa dokáže napojiť na viacero hostiteľských rastlín súčasne.

Pískajúce gélové guľôčky by mohli zrýchliť mäkké roboty

Hydrogél nájdete vo vázach, plienkach aj v robotoch.

Za peniaze sa dá kúpiť šťastie. Investujte ich do času

Milionári si za upratovanie neplatia, aj keď by im to prospelo.