VEĽKÁ RECENZIA A DESIATKY FOTOGRAFIÍ

Nokia N73: dokonalý manažér vychytal takmer všetky muchy

Nokia začína predávať nástupcu veľmi slušne vybaveného manažérskeho telefónu Nokia N70. Má označenie N73 a už na prvý pohľad vidieť, že pochádza z dobrej fajty.

Nokia mierne upravila dizajn, doladila drobné nedostatky a do telefónu nabúšila ešte lepšiu výbavu. Poďme sa teda pozrieť, čo nám Nokia N73 prinesie.

Dizajn a klávesnica
Podobnosť s modelom N70 Nokia N73 nezaprie. Najvýznamnejšou zmenou prešiel displej, ktorý sa citeľne nafúkol a päťsmerové tlačidlo, ktoré v modeli N73 nahradil joystick. Ťažko povedať, prečo sa Nokia rozhodla pre takú radikálnu zmenu, pretože päťsmerové tlačidlo v modeli N70 nemá chybu. No aj joystick je rovnako pohodlný a presný na ovládanie.
Fyzické rozmery displeja narástli až tak, že Nokia N73 má jednoznačne najväčší displej zo všetkých inteligentných telefónov, ktoré sa momentálne predávajú. Nokia si dala záležať – displej má vysoké rozlíšenie i slušný raster. Masívnu obrubu druhého fotoaparátu v N70 nahradil v N73 naopak veľmi jemný rámček, ktorý rysy telefónu zjemnil. Pribudla malá dióda, ktorá signalizuje stav telefónu. Škoda, že v N73 výrobca znova nepoužil kovový rám ako v N70, novinka je celoplastová.
Zmenami prešli aj boky a zadná časť telefónu: sú síce skosené ako v N70, no Nokia použila nový materiál – mierne pogumovaný plast v zaujímavej hnedej úprave.
Zatiaľ čo Nokia N70 si na bočné tlačidlá príliš nepotrpí, Nokia N73 ponúka na pravom boku hneď tri nové: dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na okamžitý prístup k fotografiám. Samozrejme, v poslednom čase veľmi preferované tlačidlo slúžiace ako spúšť fotoaparátu na boku telefónu takisto ostalo. Šachta na pamäťovú kartu sa z boku presťahovala na spodnú hranu telefónu tesne nad systémový konektor – podobné riešenie ponúkal aj Siemens S65. Na pravom boku je len infraport. Zmenil sa aj dizajn vrchnej hrany – reproduktor už nie je schovaný v úzkej štrbine, ale kryje ho masívna mriežka. Veľké zmeny nájdete aj na zadnom kryte. Fotoaparát v modeli N70 zakrýva masívna posuvná časť krytu, ktorá ho posunom smerom dole aktivuje. V praxi to však niekedy prekáža – telefón sa nechtiac sám aktivuje vo vrecku a okrem toho sa posunom časti krytu deaktivuje aj blokovanie kláves. Vytŕčajúci kryt sa tiež vo vyššej miere opotrebováva – ak telefón aktívne používate, v jeho strede sa objaví odreté miesto na ploche minimálne 1x1 cm. V modeli N73 to Nokia vyriešila lepšie – kryt sa stále odsúva, no je to už podstatne menšia časť, ktorá toľko nevytŕča. Pravdepodobnosť náhodného vysunutia tak výrobca minimalizoval.
Pri priamom porovnaní tiež zistíte, že Nokia N73 je užšia a vyššia – lepšie sa tak drží v ruke.
Výrobca pozmenil aj klávesnicu telefónu – mierne zaoblenie kláves v N70 nahradil výstupkami v spodnej časti, klávesy už nemajú ani jemne prehnutú štrbinu. Jedine skupina funkčných kláves pre Symbian ostala nedotknutá.
Klávesnicu i bočné klávesy aj naďalej osvetľuje modré podsvietenie, ktoré je však menej výrazné ako v modeli N70. Intenzitu podsvietenia aj naďalej reguluje senzor na prednej strane telefónu.
Novinka má 110 x 49 mm x 19 mm a váži 116 gramov. Len pre porovnanie, Nokia N70 má 108.8 mm x 53mm x 21.8 mm a váži 126 gramov. Takže N73 sa predsa len posúva o čosi ďalej.

Displej
Nokia N73 má 2,4-palcový displej s rozlíšením QVGA 240 x 320 bodov. Zobrazuje 262144 farieb. Pri porovnaní s Nokiou N70 sa citeľne nezvýšila len uhlopriečka, ale aj samotné rozlíšenie a rozdiel je obrovský. I keď sme už QVGA displeje videli v iných hodnotených inteligentných telefónoch Nokia, obrovský displej v N73 si zaslúži pochvalu. Tak nejako sme si vždy predstavovali displej pre manažérsky smartphone.
Ako možnú nevýhodu stále berieme použitie svetelného snímača, ktorý automaticky optimalizuje jas displeja. Niekedy je vďaka nemu displej trochu mdlý a málo jasný. Ale odhliadnuc od toho, že automat nikdy nenastaví prístroj podľa preferencií používateľa zas až tak zle nefunguje.

Ovládanie
Telefón sa ovláda ako každý iný smartphone s operačným systémom Symbian. Neprišlo k jedinej zmene, ak na N73 prejdete z iného telefónu, budete si musieť zvyknúť na ovládanie prostredníctvom špecifických funkčných tlačidiel. Toto ovládanie sa síce odlišuje od bežného spôsobu, no má svoju logiku a po čase si naň zvyknete.

Menu a operačný systém telefónu
Nokia N73 beží na operačnom systéme Symbian 9.1 s prostredím Series 60 tretej generácie. Od prostredia v N70 sa veľmi neodlišuje – základ zmien tvoria malé grafické úpravy a prispôsobenie menu veľkému displeju, na ktorý sa bez problém zmestí o jeden rad ikoniek navyše. Menu si možno ľubovoľne meniť a jeho jednotlivé položky nielen presúvať na obrazovke, ale aj vsúvať do vytvorených adresárov. Telefóny s operačným systémom Symbian patria k tým niekoľkým na trhu, ktoré si možno doslova na mieru prispôsobiť.

Funkcie
Nokia N70 patrí k mimoriadne dobre vybaveným manažérskym telefónom. Nechýba jej nič, čo človek potrebuje k práci v teréne. Nokia N73 si predsa len našla cestu, ako zájsť ešte ďalej.

Telefónny adresár
Telefón patrí k tým obmedzencom, ktorí ponúkajú štandardne len prácu s kontaktmi uloženými v internej pamäti. Ku kontaktom uloženým na SIM karte sa dá dostať len cez submenu. Kontakty umožňujú zaznamenať viac ako 45 položiek, na výber je veľký výber rôznych údajov. Ku kontaktom možno ukladať miniatúry i vlastné zvonenia. Pribudla tiež možnosť uskutočniť videohovor, alebo rovno uložiť číslo na videohovory v sieti 3G.

Správy
Nokia N73 podporuje všetky dostupné spôsoby komunikácie: cez SMS, MMS i e-maily.
Písanie SMS a MMS je ako obyčajne na špičkovej úrovni, používateľ vidí počet znakov i spojených SMS. Ako nedostatok vnímame slovník T9, ktorý používateľovi núti slová s diakritikou a ak chcete písať bez nej, musíte slovník neustále učiť nové slová.
V zobrazení prijatých správ pribudol v riadku s náhľadom správy aj čas, kedy bola doručená.
Stále je tak k dispozícii neobmedzená pamäť na správy, možnosť vytvárať vlastné zložky pre správy či posielanie dlhých správ.
Zmenami prešiel predovšetkým e-mailový klient. Nokia pridala sprievodcu nastavením a zjednodušila správu konta – a práve túto zmenu používateľ veľmi ocení. Konto si totiž nastavíte oveľa jednoduchšie ako doteraz a sprievodca pomôže aj začiatočníkom. Stačí len poznať správne konfiguračné údaje. Výhody sprievodcu spoznáte napríklad vtedy, ak si vezmete do ruky Nokiu N73 a 6233. Ak v modeli 6233 nakonfigurujete e-mail bez naštudovania príručky v rovnakom čase ako v modeli N73, získate putovný pohár redakcie MOBIL.SME.SK :). I tak ale pochybujeme o tom, že sa to niekomu podarí :)

Manažérske funkcie
Nokia N73 je predovšetkým manažérsky telefón. Jeho výbava uspokojí náročných a poteší tých, čo kvalitné manažérske nástroje v telefóne ešte nepoznajú.
Začnime kalendárom – je rovnaký ako v N70, no vďaka väčšiemu displeju nie je taký stiesnený. Kalendár ponúka mesačný, týždenný a denný prehľad udalostí. Do kalendára sa dajú vložiť štyri typy záznamov: Schôdzka, Memo, Výročie a Úloha.
Pribudla tiež nová možnosť – tlačiť si poznámky priamo z kalendára.
Kalendár, poznámky, kontakty možno, samozrejme, synchronizovať s PC pomocou aplikácie Nokia PC Suite (podporuje programy Microsoft Outlook (2000, 2002, 2003), Outlook Express, Lotus Organizer (5.0, 6.0), Lotus Notes (5.0, 6.0).
V telefóne je budík – k nemu opäť tradičná poznámka: je trápne, že Nokia ponúka v dokonale vybavenom telefóne jednoduchý budík, ktorý nezvláda ani len opakované budenie. Používateľa tak núti k nákupu aplikácií na budenie a ťahá z jeho vrecka peniaze za niečo, čo majú podstatne lepšie vyriešené oveľa lacnejšie a horšie vybavené mobily konkurencie.
V základnej výbave telefónu Nokia ponúka slušne spracované aplikácie Quickword, Quickpoint, Quicksheet na prehliadanie kancelárskych dokumentov. Podľa nášho názoru by v takomto telefóne mal byť predinštalovaný priamo editor, teda program ktorý dokumenty pre Office umožňuje aj vytvárať. Ku kancelárskemu balíčku sa na každodennú prácu s dokumentmi hodí aj Adobe PDF reader. Navyše je vo výbave aj antivírusový program (áno, aj pre smartphony sa začínajú vytvárať vírusy, aj keď u nás je zatiaľ malá pravdepodobnosť, že sa nakazíte) a softvér Yahoo! Go na synchronizáciu vybraných dát so svojím Yahoo! kontom. Zaujímavé je, že Nokia v modeli N73 prestala podporovať mobilný internetový prehliadač Opera. K dispozícii je ešte kalkulačka, konvertor a poznámky.

Multimédia
Hudobný prehrávač v N73 má nové grafické prostredie, pribudla hudobná knižnica, v ktorej sú zotriedené nahrávky na základe ID3 tagov podľa autora, albumu alebo žánru a nechýba ani podpora playlistov.
Pri prehrávaní sa zobrazuje niekoľko údajov: meno interpreta a názov skladby, poradie skladby v playliste, odohraný a súčasne aj ostávajúci čas prehrávanej pesničky, vizuálny ukazovateľ pozície v pesničke, stav prehrávania, ikona náhodného prehrávania a opakovania skladieb.
V N73 je ekvalizér pre klasiku, jazz, pop, rock a zosilňovač basov. Jednotlivé nastavenia si navyše môže používateľ nastaviť podľa vlastného ucha – pridať basy, ubrať výšky či zvýrazniť stredné frekvencie.
Zabudované reproduktory neurobia dieru do sveta – majú plechový zvuk so skreslenými výškami. Spoľahnúť sa tak musíte len na kvalitné slúchadlá.
Hudobné skladby sa dajú nahrávať dvoma spôsobmi – cez PC Suite alebo priamo MP3 súbory v režime pripojenia veľkokapacitného disku. Mobil si poradí aj s adresármi, takže jednotlivé albumy si môžete nahrať do samostatných adresárov. Po odpojení kábla systém prebehne internú pamäť a novonahraté skladby pridá do knižnice.
Medzi multimédiami poteší aj FM rádio, ktoré ponúka bežné funkcie a možnosť uloženia dvadsiatich staníc do pamäte. Stále chýba funkcia RDS, ktorá je napríklad v telefónoch Sony Ericsson už štandardom.
V multimediálnej výbave telefónu je aj Real player na prehrávanie videa a Flash player na prehrávanie multimediálnych prezentácií a klipov. Úplnou novinkou je nová aplikácie tóny 3D, v ktorej si možno nastaviť niekoľko režimov 3D zvuku pre zvonenia.
K telefónu dodáva Nokia aj aplikáciu Flickr, pomocou ktorej možno pracovať s fotkami. Keďže ide o robustnú aplikáciu, k jej funkciám sa vrátime v samostatnom článku.

Java
Telefón podporuje Java aplikácie vo verzii MIDP 2.0. Nami testovaný telefón však Java aplikácie nainštalované nemal.

Personalizácia
Nokiu N73 je možné personalizovať rovnako ako ostatné modely so Symbianom. K dispozícii je výmena tém, polyfonických a MP3 zvonení či poprehadzovanie ikon v menu.
Ak sa používateľovi nepáči tapeta uložená v téme, tak si môže navoliť vlastnú.
Meniť sa dajú aj aplikácie v aktívnom desktope a funkcia pravého a ľavého funkčného tlačidla.

Dáta
Na bezdrôtový prenos dát slúži Bluetooth, infrared a USB. Prenos dát cez sieť urýchlila podpora 3G (128/384kbps), ktorú v oblastiach bez 3G signálu supluje GPRS a EDGE triedy 11. K počítaču sa dá mobil pripojiť aj cez kábel. Ten sa pripája cez Pop-port konektor s podpotou USB 2.0. Po jeho pripojení si môže používateľ zvoliť mód pripojenia: Hudobný prehrávač, PC Suite, Veľkokapacitný disk a Pict Bridge. Napokon ešte malé zamyslenie: nepatrí náhodou N73 medzi telefóny, ktoré už mali mať podporu HSDPA? Čo asi robí vývojové oddelenie Nokie, keď žiaden telefón s HSDPA ešte stále nie je na trhu? Odpoveď ponúka v súčasnosti len konkurencia, ktorá telefóny s HSDPA predáva, alebo čochvíľa predávať začne.

Internet
V telefóne je predinštalovaný nový internetový prehliadač, ktorý Nokia začala dodávať len tento rok v modeloch so Symbianom. I keď v porovnaní so staršou verziou priniesol mnoho zlepšení, stále sa o ňom nedá hovoriť ako o špičke vo svojej triede. Internetové stránky síce zväčša otvorí a zobrazí, no veľmi často odmieta akceptovať linky, na ktoré sa nedá kliknúť. Zobrazil ich len ako podčiarknutý text. Novinkou je vyhľadávanie na internete prostredníctvom mobilnej aplikácie Yahoo!.

Pamäť
Interná pamäť telefónu má kapacitu 42 MB, no možno ju rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty miniSD.

Hry
V telefóne sme našli len jednu hru – Snakes. Ide o 3D verziu populárnej hry Had.

Fotoaparát
Integrovaný 3,2 Mpix fotoaparát so senzorom CMOS sníma fotky s maximálnym rozlíšením 2048 x 1536 bodov. Optiku Tessar zabezpečila firma Carl Zeiss, s ktorou Nokia spolupracuje už dlhší čas. Automatické zaostrovanie má rozsah 10 cm až nekonečno, no v praxi sa dajú urobiť pekné fotky aj z menšej vzdialenosti (viď fotografie Samsungu SGH-D900). Uzávierka má rýchlosť 1/1000 až 2 sekundy. V praxi sme si fotoaparát v Nokii N73 pochvaľovali – výrobcovia začínajú pomaly ale isto šliapať digitálnym fotoaparátom na päty. Samozrejme, hovoriť o reálnej konkurencii je trochu nadnesené, no napríklad aj fotoaparát v Nokii N73 na núdozové fotografovanie bohato stačí. Za výsledné fotografie sa nemusíte hanbiť ani po tlači na fotopapier.
Fotoaparát má nové, ľahšie ovládanie prostredníctvom skupiny ikoniek, ktoré sú súčasťou hľadáčika na displeji. Po nájazde kurzorom na ikonu sa rozbalí submenu a možno v ňom ľahko a rýchlo listovať. Funkcie fotoaparátu sú zároveň rozdelené do niekoľkých prehľadných skupín. Nastaviť sa dá režim (automaticky, definuje používateľ, makro, na výšku, na šírku, šport, noc, nočný portrét), sekvencia fotiek, expozícia, vyváženie bielej, efekty a hodnoty ISO.
Fotoaparát zvláda aj snímanie videa v použiteľnej kvalite, v základnej výbave je napríklad stabilizátor obrazu. Nakrútený videoklip je obmedzený dĺžkou 1,5 hodiny (ale v skutočnosti kapacitou voľnej pamäte). Video sa zapisuje buď vo formáte .mp4 (kvalitné nahrávanie) alebo .3gp (nahrávky určené pre MMS). Záznam urobíte v rozlíšení CIF 352x288 bodov pri frekvencii 15 snímkov za sekundu.

Batéria
Výdrž batérie bola príjemným prekvapením – subjektívne sme boli presvedčení, že N73 vydrží na jedno nabitie dlhšie ako N70. Náš dojem však mohol ovplyvniť fakt, že porovnávaný model N70 má po 6-mesačnom intenzívnom používaní pomerne vyčerpanú batériu s kratšou aktuálnou životnosťou. Podľa údajov výrobcu vydrží batéria N73 na jedno nabitie 226 minút hovoru alebo 350 hodín (skoro 15 dní) v pohotovostnom režime, alebo záznam 800 fotografií, 186 minút videa, 150 minút videohovoru, 366 minút prehrávania videa a takmer 13 hodín prehrávania hudby v offline režime.
V praxi nám N73 vydržala na jedno nabitie pri bežnom používaní štyri dni. Slušný výsledok.

Celkové hodnotenie
Nokia N70 priniesla medzi inteligentné telefóny nový pohľad na praktický manažérsky mobil. Každý, kto potrebuje pracovať s e-mailom a mobilným prehliadačom dokumentov nepochybne kvality N70 ocení rovnako ako my. Nokia N73 zlepšuje to dobré, čo Nokia N70 ponúkla. Posúva sa zas o niečo ďalej a okrem gigantického displeja majú vysokú pridanú hodnotu zdanlivo malé úpravy softvéru a zjednodušenie niektorých funkcií. V praxi ich však vysoko oceníte.

Ako fotí Nokia N73?
Fotoaparát v Nokii N73 nás zaujal, preto sme sa na neho pozreli bližšie.
Ako prvé zverejňujeme oficiálne fotografie Nokie, ktoré dokumentujú kvalitu zabudovaného fotoaparátu.

My sme s N73 fotografovali Bratislavu (automatické nastavenie všetkých parametrov)

Ukážka zabudovaného zoomu

Fotografovanie Samsungu D900 v miestnosti a automatickým nastavením všetkých parametrov. Za zlepšením zaostrenia na pohľadoch zblízka je zapnutá funkcia makro.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Astronautka z NASA: Vieme, že sa niečo pokazí

Astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová hovorí, ako vyzerá tréning v NASA a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

Rozšírená realita je zábavná aj užitočná. Skúste tieto aplikácie pre iPhone a iPad

Nová aktualizácia iOS 11 pre mobilné zariadenia od Apple priniesla aj ARKit. V ponuke sú prvé aplikácie a je s nimi zábava.

TECH_FM

Kontroverzný objav naznačuje, že praľudia sa mohli vyvinúť v Európe

Stopy dávneho tvora mätú vedcov. Odborníci sa sporia, komu patrili.

Strašia vás baktérie na mobile? Vymysleli "umývačku"

Nová nabíjačka dezinfikuje mobily, používa na to ultrafialové žiarenie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 290
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 230
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 905
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 460
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 439
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 122
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 548
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 429
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 354
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 099