Need For Speed: Carbon - X-tá zbesilá jazda?

Nadupané káry, krásne baby. Alebo naopak? Radšej nie, žena so spojlerom na chrbte predsa nie je nič pekné, teda ak to „nadupané” berieme z tejto stránky. Tmavé ulice veľkomesta, vysoká rýchlosť, davy ľudí a znova sexi dievčatá...

Ešte nič? Stále neviete, o čo ide? Pevne sa usaďte do kresla, pripútajte sa, pretože nové Need for Speed: Carbon štartuje!

Už pomaly legendárna séria hier, skrývajúca sa pod hlavičkou Need for Speed, si pre nás pripravila nové pokračovanie! Názov po preklade do slovenského jazyka znamená „potreba rýchlosti”. Každý fanúšik upravených áut sníva o rýchlej jazde, ktorú by mal na každodennom poriadku. Pár vyvoleným sa to splní. Kúpia si fáro, upravia ho a môžu sa ísť zabiť v 250-ke. My bežní smrteľníci sa musíme uspokojiť so sériovým autíčkom, a s tým, že sa zabijeme len v 150-ke. Grrr, aká závisť. Nepochybujem o tom, že si jedna z vlajkových lodí EA Black Boxu dokázala vyryť pár podpisov do podvedomia každého hráča. Bodaj by nie, keď Electronic Arts dostalo tento nápad už v roku 1995! Odvtedy sa nakúpilo veľa počítačov, padlo veľa nadávok, zomrelo veľa mravcov, ale hlavne, ubehlo 11 rokov! Bol to naozaj dobrý nápad vytvoriť základný kameň už tak dávno... Pretože keby sa v dnešných dňoch objavilo prvé NFS a malo tie muchy čo prvý diel, asi by veľký úspech nezožalo. Takto nám môže EA hneď ponúknuť krásne naleštené pokračovanie! Prvý diel si bez pochýb našiel veľké množstvo fanúšikov, veď ináč by to autori hodili za hlavu a išli robiť niečo viac „in”. Hráčmi odhalené zápory a nájdené chybičky sa postupne odstránili. Nič pánom z EA nebránilo, aby sa vrhli na nové a nové vylepšenia v podobe nových a nových častí. Pre mnohých fanúšikov (aj pre mňa) nastala výrazná zmena až pri dieli Underground, kde autori obsadili zlaté lákadlo – dievča. Išlo samozrejme o modelky (ako ináč), ktorých úlohou bolo pritiahnuť ešte väčšieho množstva hráčov a aj isté polahodiť očiam za monitorom.

Krásne dievčatá si pochopiteľne zaslúžia vlastný chlievik. Takže sme si spomenuli, že prvá babena sa nám zjavila na našich monitoroch pri dieli Underground. ŠPZ tejto slečny neviem, čiže sa tu nepozastavíme. Prvú stopku si dáme pri druhom pokračovaní Undergroundu. Tu pre nás dosadili modelku Brooke Burke. V nedávnom Most Wanted to bola manekýnka menom Josie Maran. To najlepšie nakoniec – ani Carbon nás nesklame! Totižto ľudia z EA pre nás zohnali slečnu menom Emmanuelle Vaugier. Je pekné, že vybrané modely žien sú podľa reálnej predlohy (nám ostáva len závidieť). Obrázky týchto „nežných áut” si môžete poprezerať v tomto článku. No nie je sa na čo tešiť?

Prvá novinka, ktorá nám poodhalí, o čom to celé bude, sa týka nového herného módu. Ten nesie názov Canyon Duels. Duely v kaňonoch? Dokonca aj názov má veľa spoločného s hrou samotnou.

Z úzkych mestských uličiek sa presunieme na zaprášené serpentíny do kaňonov. Tento kaňonový závod je len jeden z ďalších, v ktorom nemusíme cieľovú šachovnicu prejsť ako prví. Dôležitý je počet bodov oproti súperovi. Je to vlastne taká hra na mačku a myš, kde v prvej polovici závodu utekáme my a súper sa nás snaží držať ako kliešť, no v druhej to je presne naopak. Jednoduché... proste sa musíme snažiť nezaostávať za oponentom. Čím viac sa priblížime, tým počet bodov bude rýchlejšie stúpať. Naopak - keď budeme mačkou my a myšou zas súper, tak sa ho budeme snažiť striasť, aby mu počet bodov nestúpal. Po skončení druhého kola sa body sčítajú. Ak počet bodov vystúpi nad nulu, čiže bude v kladnej polovici, tak sme vyhrali. Nemusíme sa trápiť celé 2 časti, pretože všetky „trable“ môžeme ukončiť už po 10 sekundách zbavenia sa protihráča, alebo naopak, keď sa súper zbaví nás.

Staronovou vecou je obnova drift módu. Ten poznáme z prvého tuningáča – Undergroud. Drift neostal starým známym, ale dostal zopár zmien. Tých pár úprav autori venovali bodovaciemu systému. Skórovať sa po novom dá len v zákrutách a rohoch. Na to, že sme kedysi bodovali na rovnej ceste, môžeme pomaly zabudnúť. Všetko sa má zjednodušiť. Bude stačiť len rozhýbať zadok auta a robiť rôzne psie kúsky s ručnou brzdou, alebo zatáčať do strán.

Pekným spestrením je zavedenie crew, resp. bandy do hry. Každý hráč hrajúci kariéru si bude môcť vytvoriť malý doping v podobe svojej bandy. Počas závodu môžeme mať nemalý problém s tým, že sa nám nedarí dostať na prvú pozíciu. Nie, nerieši to reštart. Nás čaká menšie zlepšenie, a to doping v tom slova zmysle, že nami vybraní členovia nám budú pomáhať vyhrať závody. Zatiaľ neviem, ako sa crew bude budovať (ako sa budú prijímať nový členovia). Ako vždy to bude riešené jednoduchým a zároveň elegantným spôsobom. Vodiči v bande si môžu svoje umenie zvyšovať pri častom povolávaní na pomoc. Môžu byť klasifikovaní ako Scouti, Drafteri alebo ako Blockeri. Úloha Scouta je prebiť sa vždy dopredu pred celý pelotón jazdcov a hľadať pre vás skratky. Blocker je snáď jasný, bude klincovať súperov s jediným zámerom – odstaviť protivníka tak, aby ste mu vy mohli dostatočne odbehnúť. Posledný je drafter. Jeho poslaním je dostať sa pred vás a robiť takzvaného rozbíjača vzduchu. To znamená, že vy sa budete držať tesne za ním, a tým, že on rozbíja vzduch, tak vy budete mať istú výkonovú rezervu – budete sa môcť spoza neho vyrútiť veľkou rýchlosťou.

Konečne sme sa prehrýzli k autám, síce len z časti, ale predsa. Tie budú rozdelené do troch skupín – Muscle, Exotic a Tuner. Svalnaté autá s hlavičkou muscle budú klasiky zo 60. a 70. rokov, kočíky exotic majú byť tie najdrahšie kusy štvorkolesových tátošov, ktoré kedy uzreli svetlo sveta! Posledná nálepka bude tuner. Čo tuner obnáša je snáď jasné. Ak nie tak: budú to klasické autá, ktoré môžete s radosťou celé vytunovať.

Každé odvetvie má svoje výhody ale aj nevýhody. Napríklad klasika zo 60. a 70. rokov je veľmi krásna, nuž ale na úkor ovládania.

Exotické sú zas veľmi rýchle, takže vhodné na štartovné odpichy. Lenže kto by chcel meniť auto, ktoré už z továrne príde s náramným výkonom a je dokonca aj pekné? Zápor je ten, že by bol hriech ich nejako upravovať (každopádne sa to bude dať). Tuner sú sériové autá, ktoré svoju sériovosť strácajú v dielňach, kde si ich upravíte, nič viac k tomu nepoviem.

Obrovskou, priam nevídanou mega novinkou, má byť Autosculpt! Skúsil som rozbor toho slova, no neúspešne. Skončil som pri prvých 4 písmenách. Takže neviem, aký má význam (ehm, koľká autoirónia. Vieš, pali, auto...! Poznáš to slovo, nie? – pozn. Slavatar). Hovorí vám niečo táto malá revolúcia? Mňa nijako svojim pomenovaním neoslovila. Lenže keď som si to podrobne preskúmal, bol som ohromený! Celý tento systém nám má dovoliť zmeniť absolútne všetko na našom aute. Od šírky diskov, po naklonenie spojlera... úplne všetko! Čo, si myslím, je úctyhodný výkon. Avšak Autosculpt neprináša len obrovské možnosti tunovania, ale aj deštrukčný model!, ktorý nám autori sľubujú už dlhšiu dobu. Čiže netuším, či tam nakoniec bude. Podľa informácií si tieto modifikácie vyskúšame na každom aute. I keď budú malé rozdiely v podobe oblastí, ktoré je možné upraviť. Tie majú byť v počte od 7 do 10. Tieto oblasti bude mať každé auto iné.

Ak máte taký pocit, že EA nám po vizuálnej stránke predhadzuje len nejakú modifikáciu predchádzajúceho dielu, až tak veľmi sa nemýlite. Obrázky z Carbonu sú skoro identické s Most Wanted. Že nie? Nie, nie sú úplne rovnaké, pretože ostré slnko vystriedal chladný mesiac. No nič iné! Závratné grafické zmeny neočakávajte, pretože ide o engine z MW, azda len so zmeneným fyzikálnym modelom.

Čo nás čaká a čo neminie? To ukáže až čas, a vlastné skúsenosti, ale až vtedy, keď sa hra dostane na pulty obchodov a my si ju budete môcť kúpiť. Už pri vydaní Most Wanted sa ma zmocnil čudný pocit z toho, že táto séria nám nemá čo viac ponúknuť – že je už mŕtva. Ale vyvrátila ma z omylu. Hral som ju rád a pevne verím, že Carbon s ohlásenými vylepšeniami zase rozvíri hladinu adrenalínu mnohým z nás a bude to zaslúžené jazda. Tŕňom v oku je zatiaľ len grafika. Viem, že je to grafika na úrovni, ale aj tak dúfam, že tam autori pridajú aspoň niečo, čo ju mierne zmení oproti MW. Ostáva nám už len čakať... Keď na ulici zazriete ženu so xenónovými reflektormi a so spojlerom na chrbte, tak už je November 2006!

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.

Neprehliadnite tiež

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru

Maria je už druhý hurikán piatej kategórie za posledný mesiac.

Austrália zažila najteplejšiu zimu, prispela k tomu zmena klímy

V správe sa uvádza, že počas zimných mesiacov zaznamenali v krajine viac ako 260 rekordov spojených s teplom a slabými zrážkami.

Populárny program CCleaner šíril škodlivý vírus, ako sa chrániť

Program CCleaner existuje pre Windows aj Android.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 3. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 4. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 5. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 6. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 7. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 9. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 10. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 9 133
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 552
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 067
 4. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 828
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 801
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 797
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 664
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 1 022
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 1 003
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 718