Samsung D900: najtenší slider na svete s bohatou výbavou a dravým dizajnom

Samsung pomaly ale isto ukrajuje podiely tradičných výrobcov mobilných telefónov a dravo sa derie dopredu. Najtenšie telefóny na svete ponúka momentálne práve Samsung.

Samsung pomaly ale isto ukrajuje podiely tradičných výrobcov mobilných telefónov a dravo sa derie dopredu. A tento rok má čo ponúknuť: už od februárového predstavenia noviniek na kongrese v Barcelone zasypáva európsky trh originálnymi novinkami. Nejde o žiadne nevyvinuté telefóny, práve naopak – čo novinka, to telefón so špičkovými parametrami.
Samsung sa snaží zaujať pozície vo všetkých segmentoch – nevynímajúc ultratenkú kategóriu, v ktorej doposiaľ kraľovala Motorola. Už nekraľuje – najtenšie telefóny na svete ponúka momentálne práve Samsung. Jednu z noviniek v novom dizajnovom rade Ultra – D900 - sme mali možnosť podrobne vyskúšať.

Dizajn a klávesnica
Samsung D900 je konkurentom predovšetkým pre novú Motorolu RIZR. Tieto telefóny možno prirovnať k autám Volkswagen a Peugeot. Zatiaľ čo u Volkswagenu a Motoroly môžete očakávať strohý a funkčný dizajn, Peugeot a Samsung prinášajú charakteristické odvážne tvary plné emócií. Model D900 je na prvý pohľad plnohodnotný Samsung – tvary telefónu sa držia osvedčenej šablóny, no i tak telefón vyniká dravým, mierne agresívnym dizajnom. Vďačí za to predovšetkým skupine funkčných tlačidiel na prednom paneli.
Dominuje im veľké päťsmerové ovládacie tlačidlo a ostatné tlačidlá tvarované v miernej perspektíve. Aj keď je D900 momentálne najtenší slider (vysúvací telefón) na trhu, rozhodne nepatrí medzi najmenšie. Nestratí sa však v ruke a výborne sa ovláda.
Zatiaľ čo Motorola sa spolieha na masívnu „bradu“ v spodnej časti, do ktorej schováva väčšie súčiastky nevtesniteľné do tenkého krytu, Samsung túto „bradu“ proporčne rozdelil. V modeli D900 je v spodnej časti v porovnaní s RIZR polovičná, no výrazný výstupok pribudol aj na protidieli v mieste fotoaparátu. Dizajnu telefónu to neuškodilo – práve naopak, na pohľad pôsobí elegantnejšie ako RIZR.
Už tradične ponúka Samsung model D900 v čiernej úprave, pričom kombinuje leštený plast s matnými časťami. Model ako D900 by si možno zaslúžil aj kovový kryt – Samsung sa však ušľachtilým materiálom akosi vyhýba. Na druhej strane treba povedať, že práve Samsung patrí k výrobcom, ktorý má plastové diely telefónu vždy spracované na vysokej úrovni.
Na prednom paneli telefónu je dominantný veľký displej a nad „bradou“ umiestnená skupina funkčných tlačidiel. Nad päťsmerovým tlačidlom je zvýšený rámček, o ktorý sa opiera prst, keď sa manipuluje s krytom.
Zadný kryt je hladký, obsahuje len logo výrobcu a zbytočne zdôraznenú internetovú adresu. Podobne striedmo sú využité aj boky telefónu – napravo je len tlačidlo fotoaparátu a konektor na pripojenie nabíjačky a príslušenstva a na ľavej strane je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a šachta na pamäťovú kartu.
Po otvorení sa vďaka vyvýšenej spodnej časti krytu dostáva klávesnica do akejsi „jamy“. Napriek tomu je dobre dostupná. Klávesy sú len mierne vyvýšené nad povrch krytu a sú umiestnené samostatne. Sú tuhé a presne reagujú na stlačenie.

Displej
Veľký, 2,2-palcový displej má mimoriadne jemný raster a s rozlíšením QVGA 240 x 320 bodov momentálne predstavuje špičku vo svojej triede. Jas a kontrast majú veľmi slušné hodnoty a displej výborne interpretuje aj všetky farby vrátane bielej. Aj v tomto prípadne sme absolútne bez výhrad.

Ovládanie
V ovládaní telefónu neprišlo k žiadnym zmenám. D900 ako každý Samsung klame používateľa funkciou prehliadača umiestnenou v tlačidle potvrdenia voľby, inak sa nestretnete so žiadnou zvláštnosťou. Telefón sa ovláda príjemne veľkým päťsmerovým tlačidlom a dvomi funkčnými tlačidlami, ktoré dopĺňa tlačidlo „C“. Hovory sa ovládajú klasicky červeným a zeleným tlačidlom.

Menu a operačný systém telefónu
Aj pri modeli D900 vidieť, že Samsung v nových modeloch prechádza od pestrofarebného cirkusantského menu k striedmejšiemu a elegantnejšiemu používaniu grafiky. V telefóne je menu veľmi podobné na to v ďalšom tenkom modeli X820, no dizajnéri ho navrhli v klasickej šablóne deviatich hlavných ikon. Tie sú prispôsobené tmavému krytu a farebne sa prejavia až pri prechode kurzora. Menu odkazuje na deväť hlavných skupín: záznam hovoru, telefónny zoznam, aplikácie, moje súbory, správy, prehliadač, plánovač, fotoaparát, nastavenia.
Submenu ostalo rovnaké ako v starších systémoch: tvoria ho textové očíslované riadky na rýchlejší prístup k položkám. Prišlo však ku grafickej zmene zobrazovania menu: aktuálna položka sa zobrazí vždy v hrubšom a farebne zvýraznenom ráme. Pribudla aj ďalšia úroveň submenu: vyskočí ako podokno pri pohybe v submenu a medzi oknami sa dá prepínať pohybom päťsmerového tlačidla do strán. Tento systém je pomerne rýchly, no prináša dve silné nevýhody: v malom okne nie sú čitateľné názvy položiek (sú „odseknuté“ a len pomaly rolujú) a pri množstve položiek sa používateľ niekedy stratí a nevie, kde v menu sa aktuálne nachádza. Spočiatku, kým sme si na nový systém ovládania nezvykli sme tiež omylom prepínali iné okno, než sme zamýšľali.

Funkcie
Samsung SGH-D900 je slušne vybavený telefón, ktorý uspokojí manažéra i náročnejšie zameraného používateľa. Nechýba mu žiadna z dôležitých funkcií.

Telefónny adresár
Aj model D900 ukážkovo pracuje s kontaktmi v internej pamäti, ale aj na SIM karte. Umiestnenie signalizuje malá ikonka pri telefónnom čísle. Interná pamäť má kapacitu 1000 viacpoložkových miest. Kontakty sa dajú filtrovať do vybraných skupín. K vybraným kontaktom možno uložiť 10 položiek, video alebo obrázok volajúceho a vybrať pre neho aj špeciálne zvonenie. K dispozícii je aj funkcia rýchle vytáčanie a vlastná vizitka.
V denníku hovorov sa zobrazuje prehľadný zoznam posledných udalostí, pričom si možno manuálne vybrať aj kategóriu. Ak sa niekoľkokrát opakuje rovnaké číslo, v zozname má priradený počet opakovaní. S číslami je možné ľubovoľne pracovať.

Správy
Telefón podporuje SMS, MMS a e-maily, teda všetko, čo možno v mobile dnes nájsť. Pri písaní novej textovej správy sa odčíta počet znakov v jednej SMS a používateľ zároveň vidí aj počet spojených SMS (spolu 12). Nechýba ani podpora T9 so slovenčinou bez diakritiky (šetrí to vašu peňaženku, pretože diakritika skracuje esemesky).
Pri vytváraní MMS čaká používateľa graficky príťažlivé prostredie, ktoré ho veľmi jednoducho sprevádza všetkými krokmi. Nestratí sa ani začiatočník.
Pri písaní e-mailu sa najprv vypĺňa položka „predmet“, potom text samotnej správy a nakoniec možno k správe priložiť aj vybraný súbor. Okrem výberu už uložených súborov sa používateľ jednoducho dostane aj do menu fotoaparátu na vytvorenie nových.
Systém vytvárania MMS a e-mailov v nových telefónoch Samsung musíme oceniť – je prehľadný a jednoduchý.

Manažérske funkcie
V telefóne je k dispozícii jednoduchý kalendár. V jeho vrchnej časti sú zobrazené dni v mesačnom náhľade, v spodnom riadku sa zobrazuje počet pripomienok (tie sú rozdelené v štyroch tematických skupinách). Podobne prehľadný je aj týždňový režim zobrazenia, spodný riadok s počtom pripomienok sa však nezobrazuje. V kalendári pribudla funkcia, ktorá zaznamenáva zmeškané udalosti. Do pamäte vojde 400 záznamov, 100 v každej kategórii.
Kapacita hlasového záznamníka je limitovaná iba kapacitou voľnej pamäte.
V aplikácii svetový čas možno prepínať medzi dvomi destináciami, časové pásmo vyberáte na mape sveta. V aplikácii budík možno nastaviť tri rôzne programy zvonenia, s voľbou času i dní. Zvoliť možno i tón budenia. Okrem jednoduchej kalkulačky nájdete v telefóne ešte prevodník veličín, stopky a odpočítavanie.

Multimédiá
V telefóne je graficky pekne MP3 prehrávač, ktorý zvláda formáty MP3, AAC, AAC+, AAC+ (e) a WMA. Nastaviť v ňom možno opakovanie prehrávania skladieb, náhodné prehrávanie, potlačenie iných zvukov počas prehrávania MP3 skladieb, ekvalizér, 3D zvuk a skin prehrávača. Prehrávač podporuje aj playlisty. Priamo v prehrávači sa aj nastavuje, či zvuk nasmerovať do slúchadiel alebo reproduktora telefónu.
Na prehrávanie videoklipov je určený jednoduchý prehrávač bez doplnkových funkcií. V prípade, že chcete priamo v telefóne upravovať fotografie, môžete využiť zabudovaný editor. Poskytuje základné možnosti úprav farebnosti, základných filtrov (negatív, reliéf a pod.) a rozmerov.

Personalizácia
V telefóne je zaujímavá funkcia náhodného zobrazovania pozadia na úvodnej obrazovke. Inak možno využiť štandardné spôsoby vrátane ľubovoľného MP3 zvonenia.

Java hry
V telefóne sú štyri hry: Freekick, Cannonball, Forgotten Warrior a Archangel.

Súborový manažér
Súborový manažér je jednoduchý a prehľadný. Súbory možno premenovať, presúvať, odosielať i upravovať v predvolenom editore (obrázky). Z obrázkov možno vytvoriť aj prezentáciu, ktorá rotuje vďaka podpore pripojenia na TV. Priamo zo súborového manažéra možno obrázky aj tlačiť na Bluetooth tlačiarni. Nechýba ani tradičná správa súborov, ktoré sa dajú zamknúť pred nechceným zmazaním.

Dáta
Telefón podporuje technológie prenosu dát GPRS i EDGE triedy 10. Pripojiť ho možno cez USB kábel aj k počítaču.

Interná pamäť
Interná pamäť telefónu má kapacitu 80 MB. Rozšíriť ju možno až o 2 GB s kartou microSD.

Fotoaparát
Samsungu sa podarilo do telefónu vtesnať celkom kvalitný trojmegapixelový fotoaparát s automatickým zaostrovaním.
Menu fotoaparátu ponúka bohaté možnosti nastavenia: režim snímania (jedna snímka, viac snímok za sebou, mozaiková snímka, efekty, rámčeky, samospúšť, viac rozmerov fotografie, úroveň kvality ukladaného JPEGu, zobrazenie hľadáčika a zvuky uzávierky.
Maximálna veľkosť fotografie je 2048 x 1536 bodov. Režim automatického zaostrovania má dve možnosti voľby: automatické a panoramatické. K dispozícii je aj nočný režim. Meranie expozície možno nastaviť vyvážené na stred, na bod, alebo matricu. Niekoľko automatických režimov si môžete vybrať aj pri vyvážení bielej. ISO si buď nastaví fotoaparát automaticky, ale možno manuálne nastaviť hodnoty 100, 200 a 400. Používateľ si môže nastaviť aj zvuky uzávierky a iných úkonov počas fotografovania. Ovládanie uľahčia klávesové skratky rozmiernené po všetkých tlačidlách telefónu – pozor, pred fotením si ich naštudujte. Inak sa vám môže ľahko stať to čo nám – nechceným stlačením bočného tlačidla sme zrkadlovo prevrátili obraz a nie a nie túto funkciu zrušiť.
Po celý čas sú na obrazovke ikonky, ktoré ukazujú zvolené parametre a funkcie fotoaparátu. Video možno točiť v rozlíšení maximálne 352 x 288 bodov.
Fotografie sme robili v interiéri s umelým osvetlením a v exteriéroch s počasím pod mrakom. Všetky hodnoty sme nechali nastavené na automatiku.

Na poslednú chvíľu sa nám však podarilo vystihnúť aj hodinku, keď svietilo slnko:

Fotografie v interiéri pri minimálnom svetle:

Produktové fotografie konkurenčnej Nokie N73 s fotoaparátom Samsung D900:

A takto vyzerajú fotografie, pri ktorých si používateľ nechtiac zapne funkciu otočeného obrazu (alebo Bratislava ako ju nepoznáte):

Batéria
Batéria telefónu s kapacitou 800 mAh má slušnú výdrž – pri bežnom používaní budete telefón nabíjať každé 4 dni (vrátane nocí). Pri intenzívnom používaní sa výdrž skrátila na dva dni, no aj tak to nie je zlý výsledok.

Celkové hodnotenie
Samsung sa neustále zlepšuje – vidieť to na každom jednom novom modeli. Prvý, ale i druhý dojem s ultratenkého vysúvacieho D900 máme výborný. Telefón má dobrý dizajn, ergonómiu, ale aj výbavu, ktorá je dnes pri porovnávaní telefónov čoraz dôležitejšia. Čo viac dodať?

Porovnanie s Nokia N73

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Z Petrohradu do Pekingu. Podpredsedníčka úradu zo Smeru spoznáva svet za štátne

Vitteková išla na kontrolnú cestu do Číny, hoci nie je inšpektorka.

KOMENTÁRE

Republika po slovensky sa menuje „súvec“

Neplatí, že naša spoločnosť je neprístupná k zmenám.

Neprehliadnite tiež

Na Kube sa o šimpanzy nestarajú v ZOO, majú ich doma

Galéria s prírastkami do svetových Zoologických záhrad.

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Deti mali vyššiu šancu prejavovať znaky autizmu, ak fajčila ich babka z matkinej strany.

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.

Vypočítali, ako sa dá cestovať v čase, ale stroj postaviť nevedia

Nový výskum navrhuje matematický model, ktorý umožňuje cestovanie v čase.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 8 511
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 290
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 360
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 359
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 037
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 402
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 976
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 250
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 084
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 783

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop