Telekomunikačný úrad (TÚ) SR onedlho vyhlási všeobecné povolenie na poskytovanie prístupu do internetu. Dovtedy možno túto službu poskytovať na základe rozhodnutia o predbežných podmienkach, ktoré úrad vydáva na základe žiadosti poskytovateľa.
Ak budúci poskytovateľ internetu nebude požadovať pridelenie skráteného prístupového čísla 019XY, bude môcť internetový prístup poskytovať len na základe registrácie u regulátora a po zaplatení jednorazového poplatku 2 000 Sk.
Na pridelenie prístupového čísla musí poskytovateľ požiadať regulátora o vydanie licencie. Čísla sú totiž podľa platnej legislatívy obmedzeným zdrojom. Za pridelenie čísla zaplatí jednorazovo 1 500 Sk, za jeho používanie ročne 20-tisíc Sk. Vydanie licencie stojí ďalších 5 000 Sk. Ročný poplatok, splatný 31. marca nasledujúceho roka, je stanovený na 5 000 Sk plus 0,08 percenta z ročných tržieb z predaja internetového prístupu. Poplatky majú podľa TÚ SR slúžiť na pokrytie nákladov spojených s vydaním a spravovaním licencie.
Na porovnanie, licencia na prevádzkovanie celoplošnej pevnej verejnej telekomunikačnej siete vychádza jednorazovo na 100-tisíc Sk. Ročný poplatok predstavuje 200-tisíc Sk plus 0,08 percenta ročných tržieb z licencovanej činnosti.
"Doteraz poskytovatelia neplatili žiadny ročný poplatok," reaguje člen predstavenstva Asociácie poskytovateľov internetu (API) Marián Ďurkovič. Poskytovatelia to považujú za krok presne opačným smerom, akým sa uberá Európska únia. Jej cieľom je totiž sprístupniť internet širokým vrstvám obyvateľstva. "Vo všetkých vyspelých štátoch vrátane susednej ČR sa internet poskytuje na základe generálneho povolenia - a bez ročných poplatkov," konštatuje M. Ďurkovič.
Zavedenie ročných licenčných poplatkov TÚ SR zdôvodňuje snahou o očistenie trhu od subjektov, ktoré pridelené licencie nebudú využívať efektívne. Pri ich stanovovaní úrad vychádzal z direktívy 97/13/EC. Navyše, podľa regulátora takmer všetky krajiny EÚ za licenciu vo všeobecnosti vyberajú aj percentný podiel z tržieb.
Treba však povedať, pri akých službách sa tento nástroj uplatňuje, podotýka M. Ďurkovič. V EÚ sa totiž podľa neho uvedeným spôsobom spoplatňujú najmä licencie na prevádzkovanie telekomunikačných sietí a poskytovanie hlasových služieb. Vôbec sa to však netýka služieb internetu, ktoré licenčnému režimu väčšinou nepodliehajú.