Umelecká vízia obrovského dinosaura druhu Puertasaurus reuili.
ILUSTRÁCIE - FERNANDO NOVAS/CONICET, MUSEO ARGENTINO DE CIENCIAS NATURALES
Vedúci tímu Fernando Novas z CONICET (argentínska obdoba SAV) s kolegami opísal nálezy v aktuálnom čísle odborného periodika druhého svojho pracoviska Múzea prírodných vied v Buenos Aires. Tu ich verejnosti priblížili 21. júla 2006 na tlačovej konferencii.
Niekoľkoročný výskum Puertasaura
Hlavné body zhrnul John Roach na internetovom portáli časopisu National Geographic, ktorý tento výskum spolufinancoval. Ide o dosiaľ neznámy rod a druh bylinožravého dinosaura. Patril k sauropodom, vyznačujúcim sa chôdzou po štyroch mohutných nohách, masívnym trupom, dlhým krkom zakončeným malou hlavou a dlhým chvostom. Bol príbuzným menších titanosaurov. Z nich sa mu vyrovnal zrejme iba argentinosaurus. Konkrétne druh Argentinosaurus huinculensis, ktorý žil v severozápadnej Patagónii pred približne 90 miliónmi rokov.
Tvor dostal meno Puertasaurus reuili, na počesť Pabla Puertu a Santiaga Reuila, dvoch nadšených lovcov fosílií, ktorí sa podieľali aj na objave jeho kostí. Geologické vrstvy v juhozápadnej Patagónii, kde spočívali, vedci datovali do záveru druhohornej kriedy (pred 144 až 65 miliónmi rokov). Presnejšie môžu mať približne 70 miliónov rokov. Samotné kosti sa našli už roku 2001. Kým však vedci mohli urobiť spoľahlivé závery, bolo ich treba niekoľko rokov preparovať a skúmať.
Obľúbené zvieratko: Stotonový kolos
Išlo "iba" o štyri stavce krčný, chrbtový a dva chvostové. No skutočne obrovské. Najväčší je chrbtový, ktorý meria 1,06 metra na výšku a 1,68 metra na šírku. Podľa rozboru stavcov, osobitne krčného, ako aj porovnania s titanosaurami, z ktorých sú známe úplnejšie kostry, Novasovi s kolegami vyšlo, že Puertasaurus bol dlhý 35 až 40 metrov a dosahoval hmotnosť 80 až 100 ton. Hruď mal širokú približne 5 metrov, čo zodpovedá rozmerom dnešného slona.
Fakt, že taký tvor žil ešte pred 70 miliónmi rokov, rozširuje známu existenciu obrovských titanosaurích sauropodov. Tú vedci kládli medzi doby pred 100 a 90 miliónmi rokov. Koncom kriedy očakávali menších titanosaurov. Podľa Kristiny Curryovej Rogersovej z Minnesotského prírodovedného múzea (USA), špecialistky na titanosaurov, to dokazuje, že jej obľúbené "zvieratká", prinajmenšom sauropody všeobecne, patrili k najrozmanitejším a najúspešnejším dinosaurom. Ich obrovskí i menší zástupcovia obývali všetky kontinenty, najväčší Južnú Ameriku. Evolučnú inovatívnosť si zachovali až do konca éry veľkých dinosaurov pred 65 miliónmi rokov (potomkovia malých, vtáky, žijú dodnes).
V tých istých vrstvách ako Puertasaura Novasov tím našiel fosílie malých titanosaurov, zatiaľ neurčeného dravého dinosaura a dinosaura Telankauen santacrucensis, pripomínajúceho anatómiou panvy vtáky. Podľa rastlinných zvyškov bola oblasť v tom čase dosť zalesnená. Južnú Patagóniu tiež vtedy opakovane zalievali vody Atlantiku a Tichého oceánu. Andské veľhory sa totiž ešte nevyvrásnili. Puertasaurus bol azda tak ako iné titanosaury sociálny a žil v čriedach.
Jeden zo študentských pomocníkov pri vykopávkach vedľa chrbtového stavca Puertasaura.