SME

Prvý počítač predstavila spoločnosť IBM pred 25 rokmi

Aj keď medzi výrobcami osobných počítačov panuje tvrdá konkurencia, prinajmenšom jednu vec má drvivá väčšina ich výrobkov spoločnú: ide o počítače označované ako IBM PC kompatibilné. Od uvedenia prvého PC na trh tento rok uplynie rovné štvrťstoročie.

ilustračná fotografia

Pojem "personal computer" - teda osobný počítač - sa používal už v 70. rokoch. Vtedy však označoval počítače, ktoré boli dostatočne kompaktné na to, aby si ich mohla zaobstarať i menšia firma či jednotlivec. Šlo o opak sálových či strediskových počítačov, ktoré svetu informačných technológií kraľovali v predchádzajúcich dekádach. Až "veľká modrá" - ako sa americká počítačová spoločnosť IBM prezýva - dala na začiatku 80. rokov pojmu PC špecifický obsah a postarala sa o to, že počítače víťazne dobyli stoly používateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
ilustračná fotografia

Vznikajúci trh s osobnými počítačmi nenechával manažérov IBM v pokoji. Prvý pokus o naskočenie do rozbiehajúceho sa vlaku však nedopadol najlepšie. Počítač s označením IBM 5100, ktorý zazrel svetlo sveta v roku 1975, si mnoho zákazníkov nenašiel. Po prvotnom nezdare spoločnosť uvažovala o kúpe niektorého z úspešnejších konkurentov, nakoniec ale vsadila na vlastné sily.

V kalifornských laboratóriách IBM v Boca Raton sa pokúsil tím odborníkov pod vedením Dona Estridge zostaviť počítač, v interných materiáloch označovaný šifrou Acorn. Dôležitým kritériom pri vývoji počítača bola možnosť zostrojiť ho z bežne dostupných súčiastok, čo znižovalo finančné i časové náklady na vývoj. Po asi rok trvajúcom úsilí sa podarilo dať dohromady stroj, ktorý bol verejnosti predstavený 12. augusta 1981 pod názvom IBM PC 5150.

SkryťVypnúť reklamu
ilustračná fotografia

Čo vlastne prvé "písíčko" svojim používateľom ponúkalo? Srdcom stroja, ktorý sa predával za nie práve ľudovú cenu 1565 dolárov, bol procesor spoločnosti Intel, ktorý pracoval s frekvenciou 4,77 megahertza. Pevný disk v počítači nebol, ale používateľ si mohol výsledky svojej práce uložiť na magnetofónovú pásku alebo na disketu. V druhom prípade si však musel priplatiť za príslušnú mechaniku. Za príplatok bol tiež monitor, ktorý bolo možné nahradiť televíziou.

Spoločnosť IBM sa v prípade svojho stroja rozhodla pre takzvanú otvorenú architektúru. To znamenalo, že technická dokumentácia k počítaču, presnejšie k jeho kľúčovej časti označovanej ako BIOS, bola prístupná i iným výrobcom.

Tí potom mohli vyrábať príslušenstvo, ktoré bolo s PC kompatibilné. Zo strany IBM však nešlo o filantropický počin. Vedenie spoločnosti počítalo s tým, že za prístup k dokumentácii budú ostatní výrobcovia platiť licenčný poplatok, a za druhé, že prvé husle v oblasti PC bude i v budúcnosti hrať IBM.

SkryťVypnúť reklamu
ilustračná fotografia

Aj keď je to s prihliadnutím k výkonu, cene a náročnosti obsluhy prvých "PC" možno ťažko pochopiteľné, IBM PC sa stalo dobre predajným artiklom. Okrem reklamy k tomu prispela i pomerne široká ponuka programov, najmä praktický tabuľkový procesor.

Popularita, ktorú si počítač vydobyl, mala pre jeho tvorcu i temnú stránku. Niektorí výrobcovia výpočtovej techniky videli v platforme PC šancu na obchodný úspech, platiť za licenciu sa im však nechcelo. Vďaka tomu vznikli takzvané klony, ktoré si s originálnymi PC od IBM rozumeli a za ktoré nebolo nutné platiť licenčný poplatok. Následný rýchly nástup PC kompatibilných počítačov vymazal z mapy skoro všetku konkurenciu.

Spoločnosť IBM síce stála na začiatku fenomenálneho úspechu PC, v druhej polovici osemdesiatych rokov však prišla o svoje výlučné postavenie v tejto časti trhu. V roku 2005 predala IBM divíziu osobných počítačov čínskej spoločnosti Lenovo a naďalej sa chce zameriavať na lukratívnejší trh softvéru a počítačových služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 852
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 522
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 604
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 466
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 293
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 176
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 039
SkryťZatvoriť reklamu