LG ako značka mobilných telefón doposiaľ na slovenskom trhu príliš veľkú dieru neurobila. S modelom Chocolate sa to však môže zmeniť. Ako teda dopadne hodnotenie historicky prvého telefónu LG, ktorý na MOBIL.SME.SK recenzujeme?
Dizajn a klávesnica
Jedna z vlastností, ktoré sa telefónu Chocolate nedajú v žiadnom prípade uprieť je mimoriadne príťažlivý a elegantný dizajn. Nie je to len v lesklej čiernej úprave povrchu telefónu, či v použitých pochrómovaných doplnkoch. Tvar telefónu je veľmi jednoduchý – jemne oblé línie dopĺňa zapustený displej s ostrými rohmi. Najviac sexi je však tajomné červené podfarbenie dotykovej klávesnica na prednom paneli. To sa aktivuje len pri vysunutej klávesnici – model LG KG900 je totiž vysúvací (slider). Trochu nezvyklo už pôsobí hlavná klávesnica s bežnými tlačidlami – prechod z dotykových na bežné je zvláštny. Na prednom paneli je okrem dotykovej klávesnice len pochrómovaná obruba päťsmerového ovládacieho tlačidla. Ďalšia pochrómovaná lišta je umiestnená po celom obvode telefónu. Na pravom boku je pod plastovou krytkou schovaný konektor na pripojenie nabíjačky, slúchadiel, príp. iného príslušenstva. Pod ním je tlačidlo na ukončenie hovoru (k nemu sa ešte vrátime) a tlačidlo na spustenie multimediálnych funkcií (MP3 prehrávač, fotoaparát, videokamera). Vľavo je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na vrchnej a spodnej hrane telefónu nie je žiaden ovládací prvok. Na hornej hrane vpravo zozadu je otvor na šnúrku, inak sa na zadnej časti mobilu nachádza len batéria a tuhá krytka konektora na externú anténu.
Povrch telefónu je z vysokolešteného plastu, ktorý je háklivý na nešetrné zaobchádzanie. Ak telefón nenosíte vo vnútornom vrecku saka alebo v obale, hrozí vám, že sa plast na najčastejšie otieraných miestach vyšúcha a stratí lesk. Dosť zabrať dostáva aj povrch displeja – tým, že splýva v povrchom telefónu ho nič nechráni pred odermi napr. kľúčov vo vrecku.
Displej
Farebný TFT displej s rozlíšením 176 x 220 bodov zobrazuje 262144 farieb a už tradične, ako sme si u ázijských výrobcov zvykli, ponúka veľmi vysoký štandard. Ostré a živé farby, dobrý kontrast i jas nedávajú žiadnu príležitosť na kritiku. Rozlíšenie je pre telefón tohto typu zodpovedajúce. Horšie je to s nastavením podsvietenia – po niekoľkých sekundách sa totiž vypína a napríklad počas hovoru nemáte šancu skontrolovať obsah displeja a napríklad si pozrieť číslo, z ktorého vám volajú. To isté platí pre pohotovostný režim – podsvietená dotyková klávesnica nereaguje v zatvorenom stave slidera na dotyky a displej tiež zíva prázdnotou. Všetko sa aktivuje buď otvorením telefónu alebo stlačením bočného červeného tlačidla. Tento spôsob ovládania dosť vybočuje zo zaužívaných pravidiel.
Ovládanie
Ak nie je LG prvým výrobcom, ktorý dodal dotykovú klávesnicu v mobilne, tak je aspoň jeden z prvých, kto ju dokázal masovo rozšíriť v módnom telefóne. Ovládanie dotykovej klávesnice má svoje špecifiká. Najskôr musíme podotknúť, že sa ovláda lepšie ako sme očakávali, no aj napriek tomu má svoje muchy. Ak chcete stlačiť vybrané tlačidlo, stačí na podsvietenú plôšku priložiť prst, netreba naň vyvíjať žiaden tlak. Odozva je okamžitá. Ak však ovládate tlačidlá, ktoré sú tesne vedľa seba, musíte si dať pozor na presnosť dotyku. Pri bežnej klávesnici si tlačidlo pohodlne nahmatáte a stlačíte ho až vtedy, keď máte istotu, že je prst priamo na ňom. Pri dotykovej klávesnici musíte byť oveľa presnejší, inak si nechtiac spustíte úplne inú funkciu ako ste chceli. Ďalším problémom môžu byť nechcené dotyky, ktoré opäť spustia neželanú akciu v telefóne. Ak je telefón zatvorený, dotyková klávesnica sa deaktivuje, takže náhodné stlačenia kláves nehrozia.
LG používa netradičný spôsob ovládania prijatých hovorov – na prednom paneli je prístupné len zelené tlačidlo, namiesto červeného tlačidla nájdete tlačidlo „C“. Samotné červené tlačidlo je umiestnené na pravom boku telefónu a ovláda sa dosť nešikovne. Môže to byť aj nezvyk, ale predovšetkým – s malým, no dôležitým tlačidlom na boku mobilu sa pracuje neprakticky a ťažko sa dá nahmatať.
Všetko je len otázka zvyku – predpokladáme tiež, že používatelia s menšími prstami sa k tlačidlám dostanú pohodlnejšie.
Operačný systém
Operačný systém telefónu nás zaujímal – aj na ňom totiž vidieť, ako vyspelý výrobca mobilov je. Po celý čas používania Chocolate sme sa nemohli zbaviť dojmu, že grafické prostredie a spôsob ovládania dôverne poznáme. Dokonca vieme odkiaľ – z mobilných telefónov Samsung. Po dvojtýždňových skúsenostiach s Chocolate si musíme položiť otázku – sú všetky telefóny ázijských výrobcov charakteristické pestrofarebným menu a zhodnou logikou ovládania, alebo sa len LG silne inšpirovalo u konkurencie? V každom prípade sa nemusíte ničoho obávať – ovládanie tohto telefónu je pohodlné a ak ste v minulosti používali telefón Samsung, prechod na novú značku si určite nevšimnete.
Hlavné menu tvorí deväť ikoniek: profily, register hovorov, nástroje, organizér, správy, multimédiá, internet, osobné a nastavenia. Pri pohybe medzi ikonami badať príťažlivú animáciu a nad matricou ikon sa vždy zobrazí názov aktuálnej ikonky. Aj počas surfovania v menu ostáva na displeji stavový riadok s informáciami o intenzite signálu a kapacite batérie s ikonami spustených služieb.
Submenu je textové, každý riadok má pridelené svoje číslo, ktoré slúži ako skratka pre zrýchlený prístup.
Príjemne nás prekvapila vysoká rýchlosť odozvy – telefón sa ovláda veľmi svižne a na žiadnu akciu v menu nečakáte.
Funkcie
LG Chocolate je módny telefón a nemá ambície zasahovať aj do iných kategórií. Výbava však zodpovedá dnešnému slušnému štandardu.
Telefónny adresár
Telefón dokáže pracovať s kontaktmi v internej pamäti, ale aj na SIM karte. Rozlišuje ich len podľa nenápadnej ikonky. Do pamäte vojde 1000 viacpoložkových kontaktov. Ku každému kontaktu možno uložiť meno, tri telefónne čísla, jedno faxové a e-mail. Kontakty možno zaradiť do skupiny volajúcich. K dispozícii je aj vlastná vizitka. Každý kontakt sa dá použiť na odoslanie správy, odoslať cez Bluetooth a kopírovať medzi internou pamäťou a SIM kartou. K vybraným kontaktom možno priradiť aj tlačidlo rýchlej voľby.
Správy
LG KG800 podporuje SMS, MMS a e-mailové správy. Pri písaní správy sa na displeji odrátavajú znaky správy a zároveň používateľ vždy vidí, koľko spojených SMS odošle (maximum je 10). Pri písaní textu možno použiť slovník T9 – bohužiaľ, nastavený je na používanie diakritiky, ktorá skracuje SMS správy. V možnostiach slov sa však takmer vždy dá preklikať k verzii slova bez dĺžňov a mäkčeňov. S vytvorením MMS nebude mať problém ani začiatočník.
E-mailový klient sa veľmi jednoducho konfiguruje, menej prívetivé je už potom prostredie na písanie správy. Najprv treba zadať adresu – spolu ich možno zadať šesť. Potom nasleduje predmet správy a až potom sa dostanete k samotnému telu e-mailu. Vpísať doň možno len 2000 znakov – na bežnú správu to však stačí. Podobne ako do MMS možno aj do e-mailu vložiť fotografie, obrázky, zvuky a iné súbory, pričom priamo v ponuke je aj odkaz na vytvorenie nových súborov. Dodatočne sa dá pred odoslaním vrátiť k editácii adries a predmetu správy.
Manažérske funkcie
V telefóne manažérskych funkcií veľa nenájdete, no kalendár a poznámky na bežné použitie stačia. Kalendár má pekné a prehľadné grafické prostredie, zobrazuje sa len v mesačnom režime. Vo vybranom dni sa dá pridať poznámka s možnosťou nastavenia času a dĺžky platnosti. Výrobca umožňuje aj nastavenie tónu pripomienkovača a do kalendára pridal praktickú funkciu, ktorá po nastavenom termíne automaticky zmaže všetky pripomienky. Aplikácia poznámky je len jednoduchý zápisník.
Kalkulačka ponúka jednoduché funkcie v príjemnom a ľahko ovľádateľnom grafickom prostredí. Budík má päť rôznych režimov, v ktorých možno nastaviť samostatne čas, dni opakovania a tón budenia.
Nechýba ani u výrobcov obľúbená aplikácia Svetový čas, kde si môžete na mape sveta vybrať duálne časové pásmo. Telefón potom zobrazuje domáci a svetový čas.
Multimédiá
Aj Chocolate ako správny moderný telefón má zabudovaný MP3 prehrávač. Má efektný grafický ekvalizér, inak je na obrazovke len názov skladby, ovládacie prvky a minutáž.
Nastavení nie je veľa – upraviť si môžete vlastné alebo automatické úrovne ekvalizéra, opakovanie skladieb, náhodné prehrávania a motív grafického ekvalizéra. Najväčším problémom MP3 prehrávača je, že nepodporuje multitasking. MP3 tak nemôžete počúvať napríklad počas písania esemesky.
Hlasový záznamník zaostáva – umožňuje nahrať len 20 sekúnd.
Ako zvonenie možno použiť MP3 skladbu, no nebol by to dokonalý ázijský telefón bez dokonalých 64-tónových polyfonických zvukov. Sú možno až príliš „zvonivé“ a prenikavé, no práve tak má dobré zvonenie znieť.
Personalizácia
Chocolate si možno personalizovať štandardným spôsobom cez výber zvonenia, grafickej témy a pozadia na hlavnej obrazovke. Pribudli farebné efekty číslic pri vytáčaní.
Java hry
V telefóne je len jedna hra – Sudoku. Kto Sudoku pozná, môže mu prísť na chuť, tí ostatní sú však ochudobnení o relax v cene telefónu. Ľubovoľnú Java hru si, pravda, možno do telefónu dodatočne stiahnuť.
Súborový manažér
Súborový manažér je veľmi jednoduchý, obsahuje 8 základných adresárov: hry a aplikácie, fotografie, hudba, text, obrázky, zvuky a ostatné. Zaradené súbory možno premenovať, odoslať cez Bluetooth a zmazať. Kopírovanie do adresárov nie je možné.
Dáta
Vo výbave telefónu je Bluetooth a GPRS triedy 10. Bluetooth funguje bez akýchkoľvek zádrhelov, cez GPRS si možno stiahnuť hry a zvonenia, prípadne si prezrieť internetové stránky cez WAP prehliadač.
Pamäť telefónu
V telefóne je rozdelená interná pamäť s kapacitou 128 MB. Do pracovnej časti pamäte sa zmestí 150 SMS správ, 100 MMS a 110 e-mailov, ostávajúca vyhradená kapacita z 3268 kB patrí zvukom a obrázkom. Zostatok pamäte je vyhradený pre videá a hudbu.
Fotoaparát
Chocolate má 1,3-megapixelový fotoaparát s „bleskom“ v podobe LED diódy. Ponúka vcelku slušnú paletu funkcií. Nastaviť si možno vyváženie bielej, samospúšť, farebné efekty, jas, tri módy kvality fotografie a päť veľkostí fotených snímok. Kvalita fotografií zodpovedá priemeru.
Pri nakrúcaní videa možno použiť väčšinu funkcií fotoaparátu, záznam sa nakrúca v rozlíšení 176 x 144 bodov.
Batéria
Batéria patrí k slabinám telefónu. Nevydrží príliš dlho – pri bežnom používaní maximálne dva dni a dve noci. Väčším problémom však je nekorektná správa energie v telefóne: batéria sa vybije bez adekvátneho upozornenia a telefón sa v nevhodnej chvíli sám vypne. Ak teda používateľ aktívne nesleduje stav batérie a nepamätá si, kedy naposledy nabíjal, výpadok energie pre neho môže byť veľmi nepríjemný.
Celkové hodnotenie
LG Chocolate je napriek niektorým muchám podarený telefón. Dobre vyzerá, dobre padne do ruky a ani výbava nie je pre priemerného používateľa na zahodenie. Úspech tohto telefónu dokazuje, že dnes už nezáleží na značke, ale na nápade a originalite.