VEĽKÁ RECENZIA

Sony Ericsson P990i: momentálne najlepší smartphone na trhu

Už čoskoro sa začne predávať najnovší smartphone Sony Ericssonu P990i. Mali sme možnosť zoznámiť sa s ním v niekoľkých uplynulých dňoch.

Sony Ericsson sa tradícii péčkových inteligentných telefónov nespreneveril a aj teraz pripravil najlepší smartphone na trhu. Prispeli k tomu niektoré novinky a potešiteľná je aj správa, že výrobca vychytal niektoré muchy starších modelov. Nový P990i je tak takmer dokonalý.

Obsah balenia
V masívnej škatuli výrobca okrem telefónu pribalí základňovú stanicu, v ktorej sa P990i nabíja. V okolí konektora je zelená LED dióda, ktorá signalizuje napojenie do elektrickej siete. Do základňovej stanice sa pripája priamo nabíjačka telefónu, ale aj kábel na pripojenie televízora. Nechýba, samozrejme CD s ovládačmi a softvérom, skrutkovač na odskrutkovanie flipu spolu s novou krytkou, slúchadlá, USB kábel a adaptér na kartu Memory Stick Duo.
Priamo v telefóne je pamäťová karta s kapacitou 64 MB (výrobca by mohol byť štedrejší, 64 MB začína byť pre toto zariadenie zúfalo málo).

Dizajn
Prekvapilo nás, že v čase keď konkurencia zmenšuje ako len vládze si Sony Ericsson podobné aktivity vôbec nevšíma. Rovnako ako predchádzajúce modely je P990i masívny a ťažký mobil a z jeho rozmerov a váhy neubudlo prakticky nič. Koncept telefónu ostal úplne rovnaký, na prednej strane je veľký displej čiastočne prekrytý klávesnicou a na zadnej strane je masívny objektív fotoaparátu.
Na prednom paneli pribudla šošovka malého VGA fotoaparátu, ktorý komfortne sníma obraz pri videohovoroch. Áno, nový P990i je určený aj pre 3G siete, škoda len, že Sony Ericsson nevyužil meškanie telefónu, nepodržal ho ešte pár dní a nepridal doň podporu HSDPA. Čo by však ponúkol model P1000i, že? :)
Klávesnica je hybridom doterajších riešení a pripadá nám ako najrozumnejšie riešenie. Je tradične vyklápacia, na jej prednom paneli sú klávesy klasického telefónu a pod ním sa skrýva druhá klávesnica s plnohodnotným QWERTY rozložením kláves. Táto klávesnica sa však nachádza na tele telefónu, na spodnej strane flipu sa nenachádza nič.
Na ľavej strane nájdete charakteristické JOG dial tlačidlo, ktoré pred náhodným stlačením chráni masívny plastový výstupok. Nad ním je samostatné tlačidlo na ovládanie MP3 prehrávača a pod ním tlačidlo „späť“ a hardvérová aretácia na zablokovanie klávesnice.
Na pravom boku je jedno tlačidlo vyhradené na priame spustenie e-mailového editora a pod šachtou na pamäťovú kartu je opäť už tradične umiestnená spúšť fotoaparátu.
Na zadnej strane telefónu je objektív fotoaparátu, ktorý chráni zabudovaná krytka v tvare kruhu. Pohybom krytky okolo vlastnej osi sa odkrýva alebo zakrýva objektív a chráni sa tak pred prachom a poškodením. Vedľa objektívu je reproduktor a masívna LED dióda, ktorá slúži ako blesk.
Na spodnej časti krytu batérie je masívny výstupok, vďaka ktorému telefón stabilne leží na stole.
Na vrchnej hrane je tlačidlo na zapnutie/vypnutie a na prepnutie do flight módu, ktorý vypína rádiovú časť telefónu.
V spodnej časti je konektor pop-port, do ktorého sa napája nabíjačka a ďalšie príslušenstvo.

Klávesnica
Telefón má vlastne dve klávesnice – na prednom paneli je zjednodušená a pod ním QWERTY. Zjednodušenú klávesnicu tvoria oddelené klávesy v tvare úzkeho obdĺžnika, stredný stĺpec je dokonca posunutý o riadok nižšie. Takto riešená klávesnica nepatrí medzi najpohodlnejšie, no svoj účel plní. Po bokoch päťsmerového tlačidla sú dvojice funkčných kláves v usporiadaní, ako ho poznáme z posledných modelov telefónov Sony Ericsson (s tlačidlom „C“ a „o úroveň späť“. Červené a zelené tlačidlo úplne chýba. Zjednodušená klávesnica je podfarbená ľadovobielym svetlom.
Hlavná QWERTY klávesnica je z plastových modrých tlačidiel, takže v kombinácii s ľadovobielym podsvietením vytvára zaujímavý modrý efekt. Jednotlivé klávesy sú veľmi malé (musia sa pomestiť do malého priestoru pod flipom), no prekvapilo nás ich presné ovládanie. Písanie na tejto klávesnici nie je rozhodne také zlé, ako sme podvedome očakávali.

Displej
Veľký displej telefónu s rozlíšením 240 x 320 bodov má rozmery 42 × 56 mm. Zobrazuje 262144 bodov. Rovnako ako v predchádzajúcich modelov dostane používateľ veľmi slušný veľký displej s dobrou kresbou, verným zobrazením farieb a jemným rastrom.

Ovládanie
Ovládanie telefónu v tomto prípade tvorí skutočne samostatnú kapitolu. Výrobca totiž používateľovi ponúka niekoľko spôsobov, je len na ňom, ktorý si vyberie.
Na prednom paneli je klasické päťsmerové tlačidlo – telefón sa v základnom móde ovláda ako bežný mobil. Po otvorení flipu sa aktivuje dotykový displej, ktorý poskytuje ďalšie možnosti. Určuje ich aj rozšírené menu, ktoré je dostupné len v tomto režime.
Pomôcť si však môžete aj kruhovým ovládačom jog dial, ktorým sa dá listovať v menu a stlačením aj aktivovať vybranú položku.
Na zadávanie textu sú k dispozícii dva spôsoby – buď prostredníctvom QWERTY klávesnice, alebo metódou priameho vpisovania cez dotykovú klávesnicu. Text sa vpisuje perom (stylusom) do vyhradenej časti obrazovky, softvér nemá problém s rozpoznávaním znakov, ak ich píšete medzinárodne uznaným štandardným spôsobom (je popísaný aj v príručke a platí pre väčšinu PDA).

Menu a operačný systém
Sony Ericsson v modeli P990i predstavuje operačný systém Symbian OS version 9.1 s úplne novým používateľským prostredím UIQ 3. Možno ho charakterizovať dvomi slovami: pekný a pomalý.
Vývojári prispôsobili ovládanie korporátnej politike a tak aj v manažérskom modeli P990i pribudli veľmi pekne animované ikony, ktoré sa otvárajú na spôsob legendárneho systému Mac OS X s prostredím Aqua v počítačoch Apple Macintosh. Daň za bohaté animácie je ale nekompromisná: telefón na nás pôsobil veľmi ospalo, je pomalší ako by sa od takéhoto zariadenia očakávalo. Nie je to zas tragické spomalenie, no považujeme to za nechcený krok späť.
Pri používaní telefónu nás tiež nemilo prekvapila zjednodušená ponuka menu v základnom režime telefónu – ku všetkým funkciám sa dostanete až po otvorení flipu. Ak telefón držíte len v jednej ruke, práca s otvoreným flipom je menej pohodlná ako so zatvoreným.

Nové používateľské prostredie tiež prinieslo viacero zmien v ovládaní, ak si nenaštudujete príručku, budete spočiatku dosť tápať a hľadať položky, v ktorých je ukrytý hľadaný cieľ. Niektoré funkcie či príkazy dokonca nenájdete tam, kde by logicky mali byť. Skrátka, na nový systém si treba zvyknúť a tak ako každý iný, aj UIQ 3 má svoje muchy.

V základnom režime je na obrazovke päť ikon, ktoré sú priradené jednotlivým tlačidlám päťsmerového tlačidla. Tieto skratky k príkazom či funkciám môžete ľubovoľne nahradiť inými. Spôsob ovládania s tlačidlom „o krok späť“ sa nelíši od bežných mobilov Sony Ericsson.
Po otvorení flipu sa zobrazí hlavná obrazovka, na ktorej sú štyri ikony so skratkami do kalendára, menu, k funkcii telefónu a výpisu posledných hovorov. Do hlavného menu sa dostanete až kliknutím na odkaz „menu“.
Hlavné menu tvorí deväť ikon, ktoré možno usporiadať aj do výpisu v riadkoch pod sebou: multimédia, media player, zábava, telefón, správy, kalendár, Office, kontakty, nástroje. Submenu je textové v riadkoch pod sebou, v každom riadku je statická ikona funkcie alebo príkazu.
Ďalšie príkazy sa dajú nájsť kliknutím na hlavičku otvorenej položky. To však nie je všetko – ďalšie menu nájdete v pravom hornom rohu (viď napríklad položku Kontakty). Toto riešenie nám pripadá zbytočne komplikované.

Funkcie
Sony Ericsson P990i je nadpriemerne vybavený inteligentný telefón. S jeho výbavou môžete okamžite začať používať virtuálnu kanceláriu.

Telefónny zoznam
Ako v každom inom telefóne Sony Ericsson, ani v P990i nerátajte s tým, že by ste mohli plnohodnotne pracovať s kontaktmi uloženými na SIM karte. Ak si chcete udržať zdravé nervy, všetky kontakty si ihneď prekopírujte do telefónu. Na druhej strane, kapacita pamäte v telefóne je oveľa vyššia a poskytuje podstatne vyšší používateľský komfort. Kontakty sú viacpoložkové a plne kompatibilné s MS Outlook.

Správy
Telefón podporuje SMS a MMS. V menu správ sme našli doposiaľ najelegantnejšie vyriešený adresár so správami, v ktorom sa jednotlivé zložky prepínajú vo vertikálnom režime. Používateľ tak má na obrazovke vždy tú zložku, ktorú potrebuje a preferuje. SMS a MMS správy možno písať na klávesnici i dotykovým perom, editor správ je tradične veľmi jednoduchý a prehľadný. Pri písaní správy sa na obrazovke odpočítava počet znakov, i spojených SMS.
Veľmi jednoducho sa píše aj e-mail a editor v telefóne sa len mierne odlišuje od editora v počítači. Oceňujeme jeho prehľadné usporiadanie na obrazovke – používateľ vždy vie, kde sa nachádza a ihneď sa vie prepnúť tam, kam potrebuje.

Manažérska výbava
Okrem e-mailu je v manažérskych telefónoch najdôležitejší kalendár a prehliadač kancelárskych dokumentov. Oboje v P990i nechýba. Kalendár má veľmi slušné grafické spracovanie – síce jednoduché, no veľmi funkčné. Mesačné zobrazenie je vo forme štandardnej mriežky s dňami mesiaca, týždenné je rozdelené do boxov. V každom boxe sa zobrazuje náhľad zapísaných pripomienok – možno uložiť štyri druhy. Ponuka sa vysunie po obyčajnom kliknutí na box dňa. Záznamy možno, samozrejme, synchronizovať s MS Outlook.
V telefóne je k dipozícii aj editor kancelárskych dokumentov QuickOffice. Vytvoriť si môžete nový dokument pre Word a Excel, editor prečíta aj prezentáciu v PowerPointe.
Editor podporuje štandardné funkcie a vytvoríte s ním základné dokumenty, nemá však problém s čítaním zložitejších. Takisto číta bez problémov dokumenty s diakritikou a oceniť musíme aj dobre sformátovaný text vo Worde na obrazovke zariadenia. QuickOffice trpí detskou chorobou väčšiny kancelárskych prezeračov v mobile (príčinu však musíme hľadať aj v hardvéri telefónu) – ak otvárate väčší dokument, práca s editorom sa veľmi spomalí. Platí to aj pre PDF dokumenty v ďalšej aplikácii PDF+. Tá je inak veľmi praktická a poskytuje viacero funkcií na prácu s PDF dokumentmi vrátane vyhľadávania vnútri dokumentu a napríklad preformátovania PDF na textový dokument (rýchlejšia práca bez zbytočnej grafiky).
Ďalšia aplikácia, ktorá by mala uľahčiť biznismenovi život je skener vizitiek. Princíp fungovania je jednoduchý: pomocou fotoaparátu vyfotíte vizitku a skener na nej rozpozná text, ktorý automaticky sformátuje do kontaktu v adresári telefónu. Napriek tomu, že sme sa veľmi snažili, nepodarilo sa nám úspešne rozpoznať ani jednu vizitku. Systém nedokáže pracovať s diakritikou, absolútne zlyhal pri rozpoznaní čísiel a údaje nedokázal roztriediť ani približne.

Internet a dáta
Telefón má vďaka podpore UMTS široké možnosti využitia: v sieťach 3G sa môžete pripojiť rýchlosťou blížiacou sa k 384 kbps, v GSM sieti sa dá využiť oveľa pomalšie GPRS triedy 10. EDGE chýba. Vo výbave telefónu je však podpora pripojenia do WiFi sietí, no len s nižším stupňom zabezpečenia. Bluetooth a infrared ponúkajú ďalšie spôsoby bezdrôtového pripojenia k iným zariadeniam a telefón tiež bez problémov spojíte s iným zariadením aj cez dodávaný USB kábel.
Milým prekvapením je internetový prehliadač – v P990i dostanete pravdepodobne to najlepšie, čo je aktuálne na trhu. Prehliadač nemá problém zobraziť aj dátovo náročnejšie stránky a zobrazuje ich korektne vrátane diakritiky. Konečne!
Spomenúť musíme aj RSS čítačku, ktorú takisto nájdete v základnej výbave telefónu.

Multimédiá
Na dlhých cestách si možno spestriť program počúvaním stereo FM rádia s funkciou RDS a radio text. Pri počúvaní rádia teda vidíte nielen názov rozhlasovej stanice, ale aj doplnkový text, napríklad meno interpreta a skladby.
Príjemné grafické prostredie a intuitívne menu prináša aj MP3 prehrávač. Vo výbave má len ekvalizér, no pre bežného používateľa ďalšie funkcie nie sú dôležité.
Ani videoprehrávač neponúka žiadne doplnkové funkcie, iba prehrá video, ktoré je možné spustiť v celoobrazovkovom móde s telefónom otočeným na šírku.

Súborový manažér
Súborový manažér ničím neprekvapuje – súbory možno premenovať, kopírovať a presúvať do adresárov, takisto si možno kedykoľvek skontrolovať kapacitu pamäte. Obsah pamäte je rozdelený logicky do piatich adresárov: obrázky, hudba, video, dokumenty a iné.

Fotoaparát
V telefóne je 2-megapixelový fotoaparát, ktorý poznáme napríklad z modelu W800i. Aj v P990i sa objektív zakrýva krytkou, ktorá ho chráni pred prachom a nečistotami.
Takisto sa aj tento fotoaparát ovláda s telefónom otočeným na šírku. Ovládacie menu fotoaparátu sa však od iných modelov odlišuje – je priehľadné a splýva s pozadím, všetky funkcie na ktoré sú používatelia Sony Ericssonu zvyknutí sú na svojom mieste. Fotoaparát má aj autofocus, ktorý je ešte stále vzácnou funkciou v mobile.

Batéria
Po krátkodobom testovaní máme pocit, že výdrž P990i sa pri porovnaní so starším modelom ešte o niečo zlepšila. Telefón nám pri aktívnom testovaní vydržal na jedno nabitie štyri a pol dňa, z toho dva dni v pohotovostnom režime. Pri neustále zapnutom displeji a browsovaní v menu s občasným prenosom dát cez Bluetooth a telefonovaním je to slušná výdrž.

Celkové hodnotenie
Do nášho testu nám prišla vzorka, ktorá sa už zhoduje so sériovými kusmi. Chýbala v nej zatiaľ lokalizovaná verzia softvéru, a tak sme si museli vystačiť s anglickou. Nepríjemným prekvapením pre nás bola nestabilita systému – počas štvordňového aktívneho používania sa nám podarilo operačný systém viackrát zhodiť tak, že nepomohlo nič iné, ako vybrať batériu. S tým však treba rátať – v telefóne je úplne nová verzia softvéru, ktorý budú vývojári na základne spätnej väzby od používateľov postupne upravovať a vylaďovať. Ak si teda P990i zvolíte, odporúčame vám softvér telefónu pravidelne aktualizovať.
Sony Ericsson P990i predstavil výrobca pred necelým rokom. Napriek tomu, že telefón veľmi mešká, možno ho označiť za momentálne najlepší smartphone s operačným systémom Symbian na trhu. Množstvo funkcií, ktoré tento mobil ponúka si zaslúži podrobnejšie zhodnotenie. Preto sa k P990i ešte vrátime v lokalizovanej verzii a prinesieme vám detailnejší pohľad na vybrané funkcie po dlhodobom testovaní.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

DETSKÁ RUBRIKA

Krahulcom ublížili postreky. Z poškodených vajec sa mladé nikdy nevyliahli

Pôsobením chemikálií sa škrupina na vajíčkach stenčila a nasledoval smutný koniec. Keď si nádejná mama sadla na znášku, vajíčka pod ňou popraskali.

Prekvapivé príslušenstvo: Nintendo spojilo kartónové hračky a hraciu konzolu

Postavte si vlastný klavír, auto na diaľkové ovládanie či robotický oblek.

Prekonáva všetky limity. Nový fotoaparát má 400 megapixelové fotky

Jedna fotografia zaberie 2,4 gigabajtu úložného priestoru.

Môže ukrývať mayské tajomstvá. Našli najväčšiu zatopenú jaskyňu sveta

Potápači našli prepojenie dvoch jaskynných systémov, spolu sú dlhé 347 kilometrov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 311
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 025
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 843
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 155
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 737
 6. Kam do tepla v januári? 2 536
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 290
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 214
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 544
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 541