SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

AMILO Pro V3205 - dvojjadrový výkon v 12.1" formáte

Malý formát notebooku nie je v rozpore s jeho výkonom a čoraz intenzívnejšie platí, že ani veľký výkon príliš výdrž akumulátora neobmedzí. Fujitsu Siemens AMILO Pro V3205 ocenia všetci tí, čo mnoho cestujú a nemajú radi kompromisy. 12" širokouhlý formát a

dvojjadrový mobilný procesor sú stabilným základom.

Možno sa vám pri pohľade na snímky bude zdať, že čosi nie je v poriadku. V3205 prichádza na trh v tmavom vyhotovení, kým fotografie prezentujú striebornú verziu - v redakcii sme mali na testy farebný variant, ktorý na našom trhu nefiguruje. Technické parametre a výbava však boli identické.


FOTO - MILAN GIGEL

Už prvý krátky pohľad na tvarové vyhotovenie tela naznačuje, že notebook má osloviť nielen svojimi vlastnosťami, ale aj oblou eleganciou, ktorá môže zaujať i ženy. Tenké štýlové vyhotovenie plné oblúkov a kontrastov lesklej a matnej povrchovej úpravy vizuálne 12,1" širokouhlý formát akosi zmenšuje. Ľahučké telo s hmotnosťou na hranici 1,8 kilogramu sa tak javí byť menšie ako v skutočnosti je. Ak však zasadnete za klávesnicu a pustíte sa do práce, stiesnene sa cítiť zaručene nebudete. Telo notebooku je vyhotovené z polykarbonátov a kvalitná povrchová úprava odoláva opotrebovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čo vás pri tomto notebooku prekvapí je skutočnosť, že veko s displejom sa k základni žiadnym posuvným tlačidlom neuzamyká. Výrobca nepoužil menej spoľahlivý magnetický systém aretácie ale využil špeciálny kĺbový úchyt, ktorý má dva rôzne momenty a sily prítlaku. Kým v pracovnom rozsahu všetko pracuje ako pri štandardných kĺboch, v konečnom 5 cm rozsahu zaklopenia sa prítlak zosilní, takže aretácia nie je potrebná. Veko tesne prilieha k základni a odoláva v batožine proti vniknutiu cudzích predmetov. Ergonómia otvárania je vďaka výstupkom na špičkovej úrovni, malý formát umožňuje "jednoručné ovládanie". V čele základne sú jasne označené stavové LEDky, nechýba ani čítačka pamäťových kariet pracujúca s formátmi Secure Digital, MemoryStick, MemoryStick PRO a MultiMedia Card.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pevný rám veka, ktorý zabraňuje deformáciám a skríženiu poskytuje dokonalú ochranu pre zabudovaný LCD panel, ktorý dosahuje rozlíšenie 1280x800 bodov. Podsvietenie je doplnené o inteligenciou pomocou snímača intenzity okolitého osvetlenia, takže ak je v pracovnom prostredí prítmie, podsvietenie sa zoslabí a tým sa bez straty kvality obrazového výstupu šetrí cenná energia - obzvlášť pri práci v teréne. Stlmený jas nezaťažuje vysokým kontrastom oči a spotreba klesá o 15 percent. Displej má tradičné Crystal View vyhotovenie, ktoré zaisťuje sýte farby a kontrastné podanie, nevýhodou však môžu byť odlesky okolia.


FOTO - MILAN GIGEL

Aj napriek tomu, že je hrúbka notebooku minimálna a jeho formát je malý, nájdete na ľavej bočnici zabudovanú optickú mechaniku. V štandardnej dodávke je multiformátová dvojvrstvová DVD napaľovačka, ktorej energetickú náročnosť je možné zmenou rýchlosti čítania riadiť. LEDka zohráva kvôli jedinému IDE indikátoru svoju úlohu, nechýba ani "manuál" pre vysunutie nosiča bez nutnosti štartovať notebook. Vedľa mechaniky nájdete i konektor rozhrania USB 2.0 a stomegabitové ethernet rozhranie Intel Ekron so stavovými LEDkami. Štrbina Kensington Lock vám umožní pri cestovaní notebook vybaviť doplnkovým zabezpečením. Oko by nemalo prehliadnuť ani slot pre rozširujúce karty. Keďže ide o notebook postavený na modernej platforme s vysokopriepustnými zbernicami, slot je určený pre karty formátov ExpressCard 34/54.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pravá bočnica je doslova nabitá konektormi, ktoré vypĺňajú kompletnú plochu medzi čelom a zadným kabinetom obsahujúcim tiché aktívne chladenie. Nájdete tam DVI-I port pre pripojenie externého monitora, ktorý je výstupom zabudovaného 256 bitového akcelerátora Intel GMA 950, ktorý si ukrajuje pre svoje potreby časť systémovej RAM. Externý monitor môže dosiahnuť maximálne rozlíšenie 1600x1200 bodov, pre ktoré je stropnou frekvenciou 85 Hz. Nechýba ani port FireWire a dvojica periferiálnych USB 2.0. Pre príležitostné pripojenie k internetu môžete použiť zabudovaný 56K modem podporujúci štandard V.90, dvojica 3,5 mm jack konektorov umožní pripojenie slúchadiel a mikrofónu. Prepnutím výstupu aktivujete i SPDIF, takže multikanálový zvuk nie je problémom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Väčšinu zadného panelu zaberá 6 článkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 53,28 watthodín, ktorý dokáže notebook pri kancelárskej práci a surfovaní poskytnúť energiu pre 3 a pol hodiny prevádzky. Notebook je postavený na 20 voltovej platforme, dodávaný napájací adaptér má 65 wattový výkon a akumulátor nabije približne za dve hodiny. Pripravený je na cestovanie po svete, jednotlivým krajinám sa prispôsobíte výmenou napájacieho kábla. Aby ste však pri konektivite grafického výstupu neboli obmedzení iba na projektory a monitory, nechýba ani dvojzložkový S-Video výstup, ktorý pomocou štandardov PAL a NTSC umožní jednoduché pripojenie k TV prijímaču. S SPDIF výstupom získate nielen video na veľkoplošnej obrazovke, ale i priestorový zvuk na pripojenej audioaparatúre.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

"Pracovný panel" je prispôsobený formátom klávesnice, umiestnením touchpadu a polohou tlačidiel tak, aby ste si mali kde pohodlne oprieť ruky a súčasne sa necítili stiesnene. Priestor je rozčlenený efektívne a ergonomicky bez ohľadu na to či pracujete na stole alebo na kolenách. Touchpad má nastaviteľnú citlivosť a definovateľné horúce oblasti, s jeho ovládaním budete spokojní.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica má 87 tlačidiel a jej potlač obsahuje slovenskú i českú lokalizáciu. Chod tlačidiel je pomerne tichý s jasne rozoznateľným bodom vzopnutia, tlačidlá majú matný povrch pre isté kladenie prstov. Čo vám však môže prekážať je skrátený ľavý shift ktorého veľkosť obmedzuje tlačidlo ktoré by pri odvodení z US rozloženia namiesto z UK variantu nikomu nechýbalo. Stiesnený je aj pravý shift do ktorého zasahuje sekundárne Fn tlačidlo a šipkový blok, redukcii veľkosti neušli ani Win/App tlačidlá, ktoré môžu byť pri klávesovej automatizácii prekážkou. Na všetko sa dá zvyknúť, s trochou úpravy by však klávesnica bola omnoho pohodlnejšia. S trochou skúmania možností by sa však možno podarilo nájsť klávesnicu dodávanú pre iného výrobcu notebookov, ktorá by rozmermi snáď zapadla. Bravúrne sa výrobca vysporiadal však s umiestnením LEDiek capslock a scrolllock. Zboku nasvecujú z rámu tlačidlá ich prepínania.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri automatizácii úloh vám padne vhod skupina tlačidiel umiestnených vedľa gombíka ktorým notebook zapnete. Rýchly prístup máte k panelu pre bezdrôtovú komunikáciu, obmedziť môžete výkon systému pre lepšiu výdrž batérií či eliminovanie chladenia. Na tlačidlá si však pohodlne preprogramujete ľubovoľné funkcie, ku ktorým potrebujete rýchly prístup.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný panel notebooku je ucelený a obliny ktoré odlepujú telo pre lepšie chladnie okolitým vzduchom sú doplnené o stabilné nožičky, ktoré prúdenie vzduchu podporujú. Väčšina komponentov je sústredená v jedinom centrálnom kabinete, takže pri rozširovaní výbavy či prístupe pre záchranu dát z disku nebude problém. Procesor si za výkonnejší vymeníte i doma, rovnako jednoducho upgradujete disk či pamäť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je postavený na mobilnej platforme Intel Centino a čipová sada je prezentovaná tandemom 945GM a ICH 7-M. Notebook je štandardne osadený procesorom Intel Core Duo T2050, ktorý beží na pracovnej frekvencii 1,6 GHz s 533 MHz FSB zbernicou a 2 megabajtami L2 cache. Ide o výkonnú platformu, kde do budúcnosti môžete počítať s výmenou procesora za rýchlejší. Štandardne je v stystéme osadený 512 megabajtový modul pamäte DDR2-533, sloty sú však dva. Preto za úvahu stojí porozmýšľať o rozšírení na 1 gigabajt, čo akceleruje odozvu a v teréne odbremení disk. Pevný disk s kapacitou 60 gigabajtov, je postavený na 5400 otáčkovej platforme, výhodou je však zbernica SATA, ktorá zjednodušuje pripojenie disku k stolovému PC pri snahe o záchranu dát. Výrobca dodáva disky Momentus z dielní Seagate, ak však máte špeciálne nároky na úložisko, môžete bez problému siahnuť po 7200 otáčkovom disku s kapacitou 100 gigabajtov. V kabinete je osadená i WiFi karta Intel PRO Wireless 3945 a/b/g, ktorá podporuje komunikáciu so všetkými bežnými hotspotmi. Výhodou je že dvojokruhový anténny systém je osadený tak, aby ste za signálom nemuseli notebook natáčať.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nechýba však ani podpora bezdrôtových periférií. Pod špeciálnou krytkou je osadené rozhranie BlueTooth V 2.0, ktoré má vlastnú anténku pokrývajúcu 10 metrový okruh okolo notebooku. BlueTooth konektivitu využijete pravdepodobne pre mobilný internet sprístupnený pomocou mobilu. Mnoho kariet formátu ExpressCard pre tento účel na našom trhu nenájdete.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je do predajnej siete dodávaný tak, aby ste okamžite po jeho zapnutí dokázali pracovať. Nielenže v ňom nájdete predinštalovaný opračný systém Windows XP Professional v čeksej verzii podporený množstvom nástrojov pre produktivitu, ale počítať môžete i s balíkom Microsoft Works 8.0, Norton Internet Security, Nero, WinDVD atď...


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Notebook má vyvážené technické parametre a jeho výkon je dostačujúci pre väčšinu úloh, ktoré v teréne vykonávate. Rýchlu odozvu a vysoký výpočtový výkon oceníte pri komunikácii so zákazníkom, 3.5 hodinovú výdrž batérií môžete posilniť druhým záložným akumulátorom. Dôležité je, že po technickej stránke je notebook skvele zvládnutý a jeho softvérová výbava využíva všetok potenciál, ktorý si zakúpite. Vysoká mobilita s komfortom vysokého výkonu padne vhod.

Fujitsu Siemens AMILO Pro V3205 je ideálny pre používatľov, ktorí hľadajú vysokú mobilitu skombinovanú s výkonom a eleganciou. Obľúbia si ho nielen manažéri vďaka reprezentatívnemu vzhľadu a absencii obmedzení, ale aj všetci tí, čo pracujú viac v teréne ako v kancelárii za stolom a tabletové počítače im neučarovali. Jediným "prešľapom" je klávesnica a mnohí používatelia ocenia zvýšenie kapacity RAM na dvojnásobok.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.fujitsu-siemens.sk/
Orientaèná cena: od 37100 Sk bez DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 199
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 277
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 118
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 803
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 082
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 815
 7. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 13 495
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 543
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 137
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 693