AMILO Pro V3205 - dvojjadrový výkon v 12.1" formáte

Malý formát notebooku nie je v rozpore s jeho výkonom a čoraz intenzívnejšie platí, že ani veľký výkon príliš výdrž akumulátora neobmedzí. Fujitsu Siemens AMILO Pro V3205 ocenia všetci tí, čo mnoho cestujú a nemajú radi kompromisy. 12" širokouhlý formát a

dvojjadrový mobilný procesor sú stabilným základom.

Možno sa vám pri pohľade na snímky bude zdať, že čosi nie je v poriadku. V3205 prichádza na trh v tmavom vyhotovení, kým fotografie prezentujú striebornú verziu - v redakcii sme mali na testy farebný variant, ktorý na našom trhu nefiguruje. Technické parametre a výbava však boli identické.


FOTO - MILAN GIGEL

Už prvý krátky pohľad na tvarové vyhotovenie tela naznačuje, že notebook má osloviť nielen svojimi vlastnosťami, ale aj oblou eleganciou, ktorá môže zaujať i ženy. Tenké štýlové vyhotovenie plné oblúkov a kontrastov lesklej a matnej povrchovej úpravy vizuálne 12,1" širokouhlý formát akosi zmenšuje. Ľahučké telo s hmotnosťou na hranici 1,8 kilogramu sa tak javí byť menšie ako v skutočnosti je. Ak však zasadnete za klávesnicu a pustíte sa do práce, stiesnene sa cítiť zaručene nebudete. Telo notebooku je vyhotovené z polykarbonátov a kvalitná povrchová úprava odoláva opotrebovaniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Čo vás pri tomto notebooku prekvapí je skutočnosť, že veko s displejom sa k základni žiadnym posuvným tlačidlom neuzamyká. Výrobca nepoužil menej spoľahlivý magnetický systém aretácie ale využil špeciálny kĺbový úchyt, ktorý má dva rôzne momenty a sily prítlaku. Kým v pracovnom rozsahu všetko pracuje ako pri štandardných kĺboch, v konečnom 5 cm rozsahu zaklopenia sa prítlak zosilní, takže aretácia nie je potrebná. Veko tesne prilieha k základni a odoláva v batožine proti vniknutiu cudzích predmetov. Ergonómia otvárania je vďaka výstupkom na špičkovej úrovni, malý formát umožňuje "jednoručné ovládanie". V čele základne sú jasne označené stavové LEDky, nechýba ani čítačka pamäťových kariet pracujúca s formátmi Secure Digital, MemoryStick, MemoryStick PRO a MultiMedia Card.


FOTO - MILAN GIGEL

Pevný rám veka, ktorý zabraňuje deformáciám a skríženiu poskytuje dokonalú ochranu pre zabudovaný LCD panel, ktorý dosahuje rozlíšenie 1280x800 bodov. Podsvietenie je doplnené o inteligenciou pomocou snímača intenzity okolitého osvetlenia, takže ak je v pracovnom prostredí prítmie, podsvietenie sa zoslabí a tým sa bez straty kvality obrazového výstupu šetrí cenná energia - obzvlášť pri práci v teréne. Stlmený jas nezaťažuje vysokým kontrastom oči a spotreba klesá o 15 percent. Displej má tradičné Crystal View vyhotovenie, ktoré zaisťuje sýte farby a kontrastné podanie, nevýhodou však môžu byť odlesky okolia.


FOTO - MILAN GIGEL

Aj napriek tomu, že je hrúbka notebooku minimálna a jeho formát je malý, nájdete na ľavej bočnici zabudovanú optickú mechaniku. V štandardnej dodávke je multiformátová dvojvrstvová DVD napaľovačka, ktorej energetickú náročnosť je možné zmenou rýchlosti čítania riadiť. LEDka zohráva kvôli jedinému IDE indikátoru svoju úlohu, nechýba ani "manuál" pre vysunutie nosiča bez nutnosti štartovať notebook. Vedľa mechaniky nájdete i konektor rozhrania USB 2.0 a stomegabitové ethernet rozhranie Intel Ekron so stavovými LEDkami. Štrbina Kensington Lock vám umožní pri cestovaní notebook vybaviť doplnkovým zabezpečením. Oko by nemalo prehliadnuť ani slot pre rozširujúce karty. Keďže ide o notebook postavený na modernej platforme s vysokopriepustnými zbernicami, slot je určený pre karty formátov ExpressCard 34/54.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravá bočnica je doslova nabitá konektormi, ktoré vypĺňajú kompletnú plochu medzi čelom a zadným kabinetom obsahujúcim tiché aktívne chladenie. Nájdete tam DVI-I port pre pripojenie externého monitora, ktorý je výstupom zabudovaného 256 bitového akcelerátora Intel GMA 950, ktorý si ukrajuje pre svoje potreby časť systémovej RAM. Externý monitor môže dosiahnuť maximálne rozlíšenie 1600x1200 bodov, pre ktoré je stropnou frekvenciou 85 Hz. Nechýba ani port FireWire a dvojica periferiálnych USB 2.0. Pre príležitostné pripojenie k internetu môžete použiť zabudovaný 56K modem podporujúci štandard V.90, dvojica 3,5 mm jack konektorov umožní pripojenie slúchadiel a mikrofónu. Prepnutím výstupu aktivujete i SPDIF, takže multikanálový zvuk nie je problémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Väčšinu zadného panelu zaberá 6 článkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 53,28 watthodín, ktorý dokáže notebook pri kancelárskej práci a surfovaní poskytnúť energiu pre 3 a pol hodiny prevádzky. Notebook je postavený na 20 voltovej platforme, dodávaný napájací adaptér má 65 wattový výkon a akumulátor nabije približne za dve hodiny. Pripravený je na cestovanie po svete, jednotlivým krajinám sa prispôsobíte výmenou napájacieho kábla. Aby ste však pri konektivite grafického výstupu neboli obmedzení iba na projektory a monitory, nechýba ani dvojzložkový S-Video výstup, ktorý pomocou štandardov PAL a NTSC umožní jednoduché pripojenie k TV prijímaču. S SPDIF výstupom získate nielen video na veľkoplošnej obrazovke, ale i priestorový zvuk na pripojenej audioaparatúre.


FOTO - MILAN GIGEL

"Pracovný panel" je prispôsobený formátom klávesnice, umiestnením touchpadu a polohou tlačidiel tak, aby ste si mali kde pohodlne oprieť ruky a súčasne sa necítili stiesnene. Priestor je rozčlenený efektívne a ergonomicky bez ohľadu na to či pracujete na stole alebo na kolenách. Touchpad má nastaviteľnú citlivosť a definovateľné horúce oblasti, s jeho ovládaním budete spokojní.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica má 87 tlačidiel a jej potlač obsahuje slovenskú i českú lokalizáciu. Chod tlačidiel je pomerne tichý s jasne rozoznateľným bodom vzopnutia, tlačidlá majú matný povrch pre isté kladenie prstov. Čo vám však môže prekážať je skrátený ľavý shift ktorého veľkosť obmedzuje tlačidlo ktoré by pri odvodení z US rozloženia namiesto z UK variantu nikomu nechýbalo. Stiesnený je aj pravý shift do ktorého zasahuje sekundárne Fn tlačidlo a šipkový blok, redukcii veľkosti neušli ani Win/App tlačidlá, ktoré môžu byť pri klávesovej automatizácii prekážkou. Na všetko sa dá zvyknúť, s trochou úpravy by však klávesnica bola omnoho pohodlnejšia. S trochou skúmania možností by sa však možno podarilo nájsť klávesnicu dodávanú pre iného výrobcu notebookov, ktorá by rozmermi snáď zapadla. Bravúrne sa výrobca vysporiadal však s umiestnením LEDiek capslock a scrolllock. Zboku nasvecujú z rámu tlačidlá ich prepínania.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri automatizácii úloh vám padne vhod skupina tlačidiel umiestnených vedľa gombíka ktorým notebook zapnete. Rýchly prístup máte k panelu pre bezdrôtovú komunikáciu, obmedziť môžete výkon systému pre lepšiu výdrž batérií či eliminovanie chladenia. Na tlačidlá si však pohodlne preprogramujete ľubovoľné funkcie, ku ktorým potrebujete rýchly prístup.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodný panel notebooku je ucelený a obliny ktoré odlepujú telo pre lepšie chladnie okolitým vzduchom sú doplnené o stabilné nožičky, ktoré prúdenie vzduchu podporujú. Väčšina komponentov je sústredená v jedinom centrálnom kabinete, takže pri rozširovaní výbavy či prístupe pre záchranu dát z disku nebude problém. Procesor si za výkonnejší vymeníte i doma, rovnako jednoducho upgradujete disk či pamäť.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je postavený na mobilnej platforme Intel Centino a čipová sada je prezentovaná tandemom 945GM a ICH 7-M. Notebook je štandardne osadený procesorom Intel Core Duo T2050, ktorý beží na pracovnej frekvencii 1,6 GHz s 533 MHz FSB zbernicou a 2 megabajtami L2 cache. Ide o výkonnú platformu, kde do budúcnosti môžete počítať s výmenou procesora za rýchlejší. Štandardne je v stystéme osadený 512 megabajtový modul pamäte DDR2-533, sloty sú však dva. Preto za úvahu stojí porozmýšľať o rozšírení na 1 gigabajt, čo akceleruje odozvu a v teréne odbremení disk. Pevný disk s kapacitou 60 gigabajtov, je postavený na 5400 otáčkovej platforme, výhodou je však zbernica SATA, ktorá zjednodušuje pripojenie disku k stolovému PC pri snahe o záchranu dát. Výrobca dodáva disky Momentus z dielní Seagate, ak však máte špeciálne nároky na úložisko, môžete bez problému siahnuť po 7200 otáčkovom disku s kapacitou 100 gigabajtov. V kabinete je osadená i WiFi karta Intel PRO Wireless 3945 a/b/g, ktorá podporuje komunikáciu so všetkými bežnými hotspotmi. Výhodou je že dvojokruhový anténny systém je osadený tak, aby ste za signálom nemuseli notebook natáčať.


FOTO - MILAN GIGEL

Nechýba však ani podpora bezdrôtových periférií. Pod špeciálnou krytkou je osadené rozhranie BlueTooth V 2.0, ktoré má vlastnú anténku pokrývajúcu 10 metrový okruh okolo notebooku. BlueTooth konektivitu využijete pravdepodobne pre mobilný internet sprístupnený pomocou mobilu. Mnoho kariet formátu ExpressCard pre tento účel na našom trhu nenájdete.


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook je do predajnej siete dodávaný tak, aby ste okamžite po jeho zapnutí dokázali pracovať. Nielenže v ňom nájdete predinštalovaný opračný systém Windows XP Professional v čeksej verzii podporený množstvom nástrojov pre produktivitu, ale počítať môžete i s balíkom Microsoft Works 8.0, Norton Internet Security, Nero, WinDVD atď...


FOTO - MILAN GIGEL

Notebook má vyvážené technické parametre a jeho výkon je dostačujúci pre väčšinu úloh, ktoré v teréne vykonávate. Rýchlu odozvu a vysoký výpočtový výkon oceníte pri komunikácii so zákazníkom, 3.5 hodinovú výdrž batérií môžete posilniť druhým záložným akumulátorom. Dôležité je, že po technickej stránke je notebook skvele zvládnutý a jeho softvérová výbava využíva všetok potenciál, ktorý si zakúpite. Vysoká mobilita s komfortom vysokého výkonu padne vhod.

Fujitsu Siemens AMILO Pro V3205 je ideálny pre používatľov, ktorí hľadajú vysokú mobilitu skombinovanú s výkonom a eleganciou. Obľúbia si ho nielen manažéri vďaka reprezentatívnemu vzhľadu a absencii obmedzení, ale aj všetci tí, čo pracujú viac v teréne ako v kancelárii za stolom a tabletové počítače im neučarovali. Jediným "prešľapom" je klávesnica a mnohí používatelia ocenia zvýšenie kapacity RAM na dvojnásobok.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.fujitsu-siemens.sk/
Orientaèná cena: od 37100 Sk bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Lyžiarka sa nevzdáva sna o olympijskej medaile.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.

Neprehliadnite tiež

Čo sa stane, ak by sa antarktické sopky pod ľadom prebudili

Jedna z nich v budúcnosti vybuchne. Nevieme len, kedy.

Prečo vám obrazovka mobilu škodí a ako zmierniť únavu očí

Modré svetlo zhoršuje spánok, videnie a spája sa aj so vznikom rakoviny.

Chobotnice si vybudovali vlastné mesto a správaním prekvapili vedcov

Biológovia objavili neďaleko východného pobrežia Austrálie chobotničie mesto, ktoré pomenovali Oktlantída.

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 5. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 9. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 946
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 7 224
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 572
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 199
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 808
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 706
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 498
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 886
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 865
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 828