Obsahu nevyžiadanej pošty je venovanej tak málo pozornosti, že ju rôzne skupiny môžu použiť na utajenú komunikáciu. Postačí ak do reklamného textu alebo fiktívneho digitálneho podpisu pod správou vložia utajený text a neodhalí ju ani intenzívny dozor.
Táto myšlienka nie je nová. O steganografii (skrytom vkladaní dát) sa toho nemálo napísalo v súvislosti s obrázkami na internete a s webovými fotografiami. Nová doba si však žiada nové metódy a tak môže prísť na rad nevyžiadaná pošta. Ak budete pri komunikácii s protistranou používať šifrovanie, môžete na seba upozorniť "všadeprítomný dohľad". Niektoré krajiny umožňujú používať iba štátom povolené šifrovania. Ak však využijete nepozornosť okolia, máte vyhraté. Poznáte niekoho okrem tvorcov filtrov, kto by sa zaujímal o obsah nevyžiadanej pošty? Pravdepodobné je i to, že váš ISP nevyžiadanú poštu archivovať nebude – nákladovosť sa snažia minimalizovať všetci.
Internetový server Spammimic spustil prevádzku jednoduchej aplikácie, ktorá vám vygeneruje skrytú správu a pripraví ju pre odoslanie e-mailovým klientom. V ponuke je tvorba textových reklamných správ bez zabezpečenia, ale i jednoduché doplnkové zabezpečenie heslom. Namiesto reklamného textu je možné pozornosť zmiasť fiktívnym PGP podpisom, ktorý nie je ničím iným, ako správou upravenou do "nečitateľného formátu" algoritmom, ktorý sa používa na vkladanie súborových príloh do správ. Pre záujemcov o služby servera je možné využiť zabezpečené spojenie. Ak používate Outlook Express, správa je na odoslanie pripravená automaticky, v prípade ostatných klientov môžete pre skopírovanie použiť schránku.
Tak ako dokážete správu na webe vytvoriť, dokážete ju späť z "nečitateľnej podoby" na tej istej stránke transformovať do pôvodnej formy. Adresát však musí vopred vedieť ako bude vaša správa vyzerať, aby ju odlíšil od skutočného spamu. Pomôcť mu môžete predmetom správy, ktorý do procesu nevstupuje.
Zdá sa vám to byť detinské? Realizácia projektu možno áno. Samotná podstata a možné hrozby však už nie.