Emgeton X3 Cult - gigabajt hudby do dlane

MP3 prehrávač má byť spoľahlivý, dostatočne malý na to aby neprekážal, kvalitne vyhotovený, jednoducho ovládateľný a jeho výstup má mať akceptovateľnú kvalitu. Zdá sa, že čoraz viac je dôležitejšie to čo prehrávač dokáže, a nie aké "opičky" ponúka jeho di

splej.

Emgeton uviedol na trh model s označením X3 Cult, ktorý v kompaktnom kovovom tele do dlane ponúka kvalitnú elektroniku na 8 vrstvovom plošnom spoji, pričom energetika bola optimalizovaná tak, aby ste si mohli s jediným alkalickým monočlánkom formátu AAA vychutnať až 15 hodín nepretržitej reprodukcie.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo prehrávača je i napriek jemnému vzhľadu podporenému oblými krivkami vyhotovené z hliníka s kvalitnou povrchovou úpravou, na ktorého bočniciach a čelnej strane použil výrobca plastové dielce. Kým pláštenie pozostáva kompletne z kovu, pri dotyku prehrávača vás nezastihne neosobný kovový chlad. Práve naopak. Prehrávač je koncipovaný tak, aby vás zaujal nielen na pohľad, ale i na dotyk. Čelnému panelu dominuje výmenný farebný kryt, pod ktorým sa ukrýva zobrazovací OLED panel. Ovládacou centrálou je päťsmerový ovládač s praktickým joystickovým vyhotovením, ktorý je osadený v tvarovanej priehlbine, ktorá poskytuje dostatok priestoru i pre hrubšie palce. Plastový priezor ktorý prekrýva displej je dostatočne hrubý aby sa vo vrecku nepoškodil, páčka iba jemne vystupuje nad povrch tela, aby sa nezachytávala o vrecko. Ak uchopíte prehrávač do ruky, máte nutkanie prevaľovať ho medzi prstami ako hračku.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici nájdete trojicu mikrospínačových tlačidiel s popiskami, ktoré dopĺňa posuvný zámok funkcie hold. Kým palec ovláda joystick, ukazováky oboch rúk môžu pracovať s tlačidlami aby vyvolali ponuky funkcií a umožnili vám vykĺznuť z menu. Mikrospínače spoľahlivo umožňujú chod tlačidiel, gombíky nemajú nadmernú vôľu, vyhotovenie je na úrovni. Otázna zostáva povrchová úprava plastového dielca. I keď je nástrek tlakovo fixovaný, pri menej pozornom zaobchádzaní sa môže časom zošúchať.


FOTO - MILAN GIGEL

Plastový diel prechádza celou zadnou časťou až na ľavú bočnicu, kde je vytlačené krédo Emgetonu. Pri bočnom pohľade je zrejmý jemný prechod vrchnej ostrejšej hrany do oblúka. Prehrávač sa pohodlne drží v ruke a vkĺzne do ktoréhokoľvek vrecka oblečenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane nájdete okrem samolepiaceho štítku s výrobným číslom i pevný kovový úchyt, na ktorý je možné navliecť šnúru pre nosenie na krku. Styčná plocha prehrávača s podložkou je vďaka nakloneniu závesu minimálna, takže by sa nemala poškrabať ani pri intenzívnejšom používaní. Otázne je však umiestnenie sériového čísla - časom by sa mohlo zošúchať alebo by sa mohla samolepka úplne z tela odrolovať. Pri dvojročnej záruke nie je isté, či dokážete preukázať predajcovi že ide o prehrávač ktorý ste si zakúpili v konkrétnom dátume. Vzhľadom na jediného importéra na trhu by však nemal byť pri riešení takýchto situácií problém.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane sa nachádza 3,5mm jack konektor, ku ktorému pripojíte slúchadlá tvoriace súčasť dodávky. Hneď vedľa neho sa nachádza akustický priezor mikrofónu, ktorý vás prekvapí svojou citlivosťou pri zázname hovoreného slova. Snímacia charakteristika je skôr všesmerová ako smerová, intenzívnejšia dynamika okolitého prostredia nerobí riadiacemu čipu pri digitalizácii problémy. Pozornosti by nemala ujsť ani jemná štrbina pod plastovým štítkom, pomocou ktorej môžete nahradiť zelený panel za iný.


FOTO - MILAN GIGEL

Na opačnom konci nájdete kabinet pre batériu formátu AAA, ktorý má tradičnú osvedčenú konštrukciu s posuvným uzamykaním. Kontakty sú pre dlhú životnosť pozlátené s obojstranným pružením, dvierka sú plastové. Pod gumovou krytkou sa nachádza štandardizovaný mini USB konektor štandardu USB 2.0 pomcou ktorého môžete akutalizovať firmvér, vymieňať logá a grafiku, ako aj nahrávať do internej pamäte skladby, playlisty, texty piesní a pomenovávať FM stanice. I keď si káblik zabudnete doma, je veľmi pravdepodobné že sa pri každom PC kde je digitálny fotoaparát bude potrebný "medzikus" nachádzať.


FOTO - MILAN GIGEL

Nemusíte bezpodmienečne zostať pri takom dizajne, ktorý vám výrobca ponúkol. Výmenné kryty fixované okrem západiek i obojstrannou samolepkou dokážu po mesiacoch používania oživiť váš záujem o vyhotovenie prehrávača a odstrániť každodennú rutinu. Ak nemáte radi svieže pestré farby, môžete siahnuť po tmavej metalíze. V prípade že si svoj prehrávač často balíte na cesty, použiť môžete i praktické vrecko s jemnej tkaniny, ktoré je možné v uzavretom stave zaistiť šnúrami.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávané slúchadlá sú vybavené zmenšenou krytkou konektora a "štuple" majú znásobený objem pre lepšiu reprodukciu hĺbok pomocou špeciálne tvarovaného zvukovodu. Pre začiatok sú k prehrávaču priliehavou výbavou a ich zvuk nepôsobí "lacným" dojmom.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení nájdete podrobnú dokumentáciu ilustrovanú obrázkami, takže ovládanie prehrávača zvládne s návodom i vaša stará mama. Lokalizovaný firmvér a podrobný popis funkcií sú cestou k úspechu. Okrem prepojovacieho USB kábla nájdete v balení i menšiu "kľúčenkovú" verziu na cesty a CD nosič s obslužným softvérom a ovládačmi pre staršie operačné systémy. Nechýba ani závesná šnúra na krk.


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikáciu s používateľom zabezpečuje Jednofarebný OLED displej, ktorý je skvele čitateľný vo všetkých svetelných podmienkach. Zabudovaný šetrič ho po stanovenom časovom limite vypína, do hry vstupuje i grafický screensaver. Displej má rozlíšenie 128x64 bodov, čo je dostatočné pre pohodlné zobrazenie 4 riadkov textu i grafiky.


FOTO - MILAN GIGEL

Srdcom prehrávača je čip Philips 0102, ktorý je doplnený o moderný napájací obvod. Ten minimalizuje interferencie z elektronikou, takže výstup má minimálny šum. Prehrávač dokáže pracovať s formátmi MP3, WMA a WAV vo všetkých bežných variantoch, nechýba ani prístup k obsahu textových súborov či priebežné synchronizované zobrazovanie textov piesní. Používateľské rozhranie má tradičný formát, takže ak ste sa v minulosti stretli s prehrávačmi ponúkanými firmou Emgeton, v menu sa zaručene nestratíte.

Emgeton X3 Cult okrem možnosti ukladania ľubovoľných dát do FLASH pamäti ponúka funkciu prehrávača multimédií, digitálneho diktafónu, FM prijímača a prehliadača textových dokumentov. Prepínanie medzi jednotlivými režimmi rieši samostatné grafické menu, ktoré je dostupné po zatlačení tlačidla.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávaní hudobných súborov sú priebežne zobrazované všetky informačné údaje a identifikačné reťazce uložené v tagoch. Pri reprodukcii je možné plynule riadiť jej chod, pohybovať sa môžete medzi skladbami i priamo v nich. Prehrávač podporuje prácu s playlistami a integrovaný súborový manažér vám umožní pohybovať sa v adresárovej štruktúre na kľúči. Albumy a interprétov si tak môžete v gigabajtovej FLASH pamäti prehľadne usporiadať. Ako sa už stalo zvykom, pracovať môžete i so záložkami čo oceníte pri dlhých nahrávkach hovoreného slova a registrovať môžete i obľúbené položky.FOTO - MILAN GIGEL

Výstupný zvuk je možné nastaviť a upraviť tak, aby ste ho prispôsobili slúchadlám alebo pripojeným reproduktorom a dosiahli také "zafarebenie", ktoré vyhovuje vášmu vkusu. Firmvér ponúka 6 prednastavených ekvalizérov a trojicu používateľských predvolieb, ktoré je možné v päťpásmovom systéme konfigurovať a upravovať. Ak je nahrávka zaznamenaná s príliš malým vybudením, môžete ju zosilniť. Funkcie akými je "žehlenie" MP3 artefaktov, SRS alebo WOW integrované nie sú. Niektorým používateľom by mohlo chýbať nastavenie pomeru hlasitosti medzi pravým a ľavým kanálom. I napriek tomu je však akustický výstup kvalitný a zodpovedá očakávaniam.FOTO - MILAN GIGEL

Pri prehrávaní môžete voliť hranice opakovania tak, aby sa poradie reprodukcie a opakovanie vzťahovali výhradne na konkrétny adresár, zoznam vašich obľúbených skladieb alebo na kompletný archív skladieb v prehrávači. Skladby v aktívnej skupine môžu byť prehraté raz, s neustálym opakovaním alebo v náhodnom poradí. Opakovať môžete i zvolený úsek skladby. Zaujímavé je, že z firmvéru vypadla ponuka prehrávania začiatkov skladieb, ktorú i tak nikto nepoužíval.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný FM tuner ponúka automatické vyhľadávanie staníc, pričom citlivosť prijímača je automaticky regulovaná. Lokálne prehlušujúce stanice sú pri ladení rešpektované, stanice so slabším signálom pri vyhľadávaní rovnako neujdú. Selektivita a citlivosť sú na pomerne slušnej úrovni, čo pri takomto malom prehrávači vo väčšine prípadov nie je zvykom. Prehrávač je na náš trh dodávaný s niekoľkými predvoľbami, ktoré sú vopred pomenované. Jednoduchou úpravou konfiguračného súboru môžete priradiť názvy všetkým dostupným predvoľbám, takže získate okamžitý prehľad o názvoch staníc i bez funkcie RDS či znalosti ich frekvencií. FM vysielanie je možné nielen počúvať ale i zaznamenávať do internej pamäte v definovanej kvalite.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri zázname hovoreného slova môžete využiť integrovanú funkciu redukcie šumu, ktorá spraví nahrávky zrozumiteľnejšími a čistejšími. Automatické spínanie záznamu pri detekovanom zvuku dostupné nieje, rovnako ako plánovanie - prehrávač nemá integrované interné hodiny. Pri zázname však môžete plynule meniť kvalitu a formát nahrávok podľa aktuálnych potrieb, takže môžete so spracovaním na PC začať okamžite bez nutnej konverzie. Diktafón je prakticky použiteľný, výstup má pomerne slušnú kvalitu.


FOTO - MILAN GIGEL

Čo sa týka konfigurovateľnosti prehrávača, mnoho funkcií vzhľadom na priamočiarosť firmvéru a zameranie na radového používateľa neočakávajte. Elegantne však môžete narábať so správou napájania, aby prehrávač ponúkol v teréne maximum. Nastaviť môžete rôzne časové limity pre konkrétne úspory súvisiace s podsvietením a zobrazovaním, aktivovať môžete i automatické vypínanie prehrávača. Nechýba ani rýchly prístup k formátovaniu či informácii o využitej kapacite.FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je určený pre používateľa, ktorý od svojho prehrávača očakáva kvalitné vyhotovenie, spoľahlivý chod a možnosť výmeny akumulátora v teréne. Počas testov sa prehrávač javil ako veľmi spoľahlivý, jednoducho ovládateľný a vzhľadom na svoju pevnú konštrukciu i trvácny. Ideálny je pre každodenné používanie a tých, ktorí zaobchádzajú s technikou menej šetrne ako by sa patrilo. Ak máte nezodpovedné deti - zaručene ho nerozbijú. Vysokopriepustné rozhranie USB 2.0 ponúka vzhľadom ku kapacite prehrávača rýchle prehrávanie skladieb z archívu, podsvietená páčka joysticku zjednodušuje ovládanie v noci.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.sk
Orientačná cena: 4490 Sk s DPH


FOTO - MILAN GIGEL

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.

SVET

Útoky v Madride zmenili španielsky pohľad na terorizmus

Španielsko sa v roku 2004 poučilo.

Neprehliadnite tiež

OBJEKTÍV

Vedci pripojili kamery na tučniaky a urobili úžasné zábery

Na videu prvýkrát zachytili volania tučniakov mimo súše.

Zlatá rybka potrebuje alkohol, prežije v ľade bez kyslíku

Väčšina stavovcov umrie bez kyslíku do niekoľkých minút.

Umelá inteligencia začala stavať virtuálne mestá

Neurónová sieť buduje realitu z naučených obrázkov.

Po selfies majú prísť bothies, uvidíte seba aj okolie

Čo skrývajú mobily, ak nimi snímate seba? Ukáže to nový typ fotografií a videí.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. Už aj seniori presadajú do SUV
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 7. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 8. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 27 255
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 457
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 908
 4. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 613
 5. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 574
 6. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 423
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 358
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 287
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 237
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 116