SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Titan Quest - Diablo na mytologický spôsob

Vitajte v Clickfeste – ja klikám, ty klikáš, všetci klikáme. Odborne nazývané “Akčné RPG”. Masy nepriateľov, tony predmetov a túžba stať sa najlepším. Jednoduchý princíp s vynikajúcou hrateľnosťou, ktorý ale bez premysleného návrhu nefunguje. Napodobiť ús

Vitajte na Clickfeste – ja klikám, ty klikáš, všetci klikáme. Odborne nazývané “Akčné RPG”. Masy nepriateľov, tony predmetov a túžba stať sa najlepším. Jednoduchý princíp s vynikajúcou hrateľnosťou, ktorý ale bez premysleného návrhu nefunguje. Napodobiť úspech Diabla sa snažilo už mnoho titulov. Ako dopadol najnovší klon?

Budeme sa k Titan Questu (ďalej TQ) po rokoch vracať, alebo ho po prvom prejdení odložíme na poličku? Nuž, na tieto otázky, vám, milé deti, bohužiaľ neodpoviem. Kebyže mám na túto hru napísať úplne objektívnu a korektnú recenziu, museli by ste si na ňu počkať ešte minimálne pol roka (a to by ma Kordi asi zabil). Hra, ako je táto, ukáže, čo všetko v nej je, až po čase. Kto prepadol Diablu II , vie, o čom hovorím. Nedá sa povedať, či sú postavy dobre vyvážené, ani či budem kvôli nejakému super vzácnemu predmetu hrať stále dookola. Týmto chcem len povedať, že článok berte skôr ako dojmy z hrania, než nejaký konečný rozsudok.

Skryť Vypnúť reklamu

Príbeh
Veľa vecí ale už o TQ povedať môžeme. Je to akčné erpégé odohrávajúce sa v dávnych dobách plných harpijí, medúz, minotaurov, satyrov a podobnej hávede (nielen) z gréckej a egyptskej mytológie. Čo čert nechcel, všetky tieto kreatúrky mali poslednou dobou veľmi plodné obdobie, strašne sa premnožili a naviac sú agresívnejšie ako inokedy. Plienia všetko, čo im vojde do cesty, nezastavia sa ani pred opevnenými mestami a veselo podpaľujú domy aj s ich obyvateľmi. Celé staroveké Grécko, Egypt a dokonca ani Čína si s nimi nevie poradiť. Povráva sa, že ich povolal mocný Titán, ktorý má určité nevyriadené účty s Diom a jeho partiou. Tam, kde nemôže zasiahnuť ani ruka božia, kde stroskotávajú celé armády, tam musí prísť hrdina. Ako vidíte, príbeh nič moc, ale kvôli nemu sa takéto hry predsa nehrajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Postava
Ide nám skôr o toho hrdinu. Či to bude mocná čarodejka, alebo udatný obrnený bojovník, je už na vás. Výber je naozaj veľký, každý hrdina si môže vybrať 2 z 8 špecializácii, čo je šikovne vymyslený systém, ktorý dáva dokopy (kombinačné číslo en nad ká sa rovná... a to som si myslel, že to v živote nebudem potrebovať:) 28 možností (+8, keď si vyberiete iba jednu špecializáciu). Z toho sa už dá urobiť pekná kôpka stratégií, ako si vyvíjať postavu. Skillov síce nie je až tak veľa, ale aj tak je tu dosť priestoru na ich kombináciu a rôzne spôsoby používania.

Vybavenie
Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou každej diablovky sú predmety. Tých je naozaj požehnane a všetky okrem epických a legendárnych (najlepšie veci, veľmi vzácne) sa dajú ešte vylepšiť relikviami a charmami. Vypadávanie vecí tu má svoju logiku, a tak zo zabitej príšerky získate presne to, čo mala na sebe. Ak má na sebe napr. epické brnenie, ihneď to zbadáte. Hlavným zdrojom predmetov ale nie sú monštrá, oveľa viac vecí získate z truhlíc. Po zabití bossa (ktorých je počas jedného aktu niekoľko) čaká hlavná odmena v najväčšej z truhlíc, z jeho tela málokedy padne niečo lepšej kvality.

Skryť Vypnúť reklamu

Príbeh máme, hrdinu tiež, vyzbrojený sme taktiež, môžeme sa do toho pustiť.

GRAFIKA 9 / 10
Na grafiku poviem iba 2 slová: absolútne úchvatná. No dobre, tak ešte niečo. Hardvérovo náročná. Dnešná mainstreamová karta si s ňou ale poradí. Neviem, čo vychváliť prv, či efekty kúziel, absolútne ostré textúry, odlesky na hladine vody alebo modely používajúce normálové mapovanie, ktoré dáva povrchom hĺbku a tie potom vyzerajú božsky. Možno perfektne dynamické tiene. Engine toho zvláda naozaj veľa. Skvelé sú tiež animácie, najmä tie „posmrtné” využívajúce ragdoll efekt. Predmety sú spracované do najmenších detailov a niekedy je škoda, že sa na postavu musíte dívať z výšky, z ktorej ich nemožno poriadne obdivovať. Niežeby niekto zakázal zoomovať, no ak chcete mať o dianí okolo seba dobrý prehľad, musí byť kamera dosť vysoko. Oko každého narcisa zato určite poteší, že v hlavnom menu (a aj na character screene) má svojho avatara pekne priblíženého a môže si s ním otáčať, koľko sa mu zachce. Pri hre sa kamerou otáčať nedá, čo je len dobre, pretože by to spôsobilo jedine stratu orientácie. Prostredia, ktoré vašou hrdinskou nohou pošliapete, sú väčšinou navrhnuté tak, aby vám vo výhľade nič nezavadzalo, ale keď už sa to stane, zavadzajúci predmet sa spriehľadní a problém je vyriešený. Bezproblémové sú aj prechody medzi dungeonmi alebo mestami. Všetko je plynulé, žiadne loading screeny. Designovo sú na tom lokácie opäť veľmi dobre, keďže nie sú náhodne generované, môžu byť oveľa prepracovanejšie. Prostredie je pestré a bohaté, efektné sú najmä prechody obilím alebo vysokou trávou, či výhľady z útesov. Máločo sa dá grafike vytknúť, nenapadá mi žiadne slabšie miesto. Pre diablistov je to skok do inej dimenzie.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Pri prezeraní predmetov oceníte chytrú vychytávku, ktorá zobrazuje vedľa prezeranej veci aj predmet, ktorý máte na príslušnom mieste na sebe. To celkom šetrí čas a centimetre nabehané myšou po obrazovke. Inak je interface známa klasika. Klikáme a držíme. Väčšina skillov patrí na pravé tlačidlo myši alebo na klávesy 1-0, hlavný útok zas na tlačidlo ľavé. Keď už je reč o myši, bodlo by nastavenie citlivosti, niekedy je treba reagovať rýchlo a kurzor sa po obrazovke vlečie dosť pomaly. Nie veľmi logicky je spravená mapa. Chýba jej priesvitnosť a kliknutím na ňu sa nepohne postava ale mapa. Minimapa je zase nepoužiteľná kvôli svojej (ne)veľkosti. Keď už chlapci z Iron Lore okopírovali z Diabla skoro všetko, neviem prečo si nezobrali aj takéto základné (a dobre fungujúce) veci interface-u. Graficky to nevyzerá zle, ale tiež to nie je nič extra. Nejaké pozitíva by sa ešte ale našli. Tak napríklad, na character screene je dosť užitočná informácia o damage per second, čiže, koľko uberáte za sekundu. Ušetrí to dlhosiahle rozhodovania, ktorú zbraň použiť. Čo tu ale nenájdete, je percentuálna šanca na zasiahnutie protivníka. Namiesto toho vidno iba nič nehovoriace číslo. Opäť sa pýtam prečo, ale na rozumnú odpoveď neprichádzam.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10

A teraz to najdôležitejšie. Bude vás to neustále, dookola sa opakujúce zabíjenie potvoriek ešte baviť? K TQ som najprv pristupoval skepticky, mám svoje skúsenosti s viacerými podobnými hrami. No už po pár minutách som zistil, že to asi nebude až také zlé. Neviem, či ma ohúrila grafika, ale hral som ďalej a ďalej a bavilo ma to. Súboje so skupinkami nepriateľov mi prišli akési zaujímavejšie ako inde, možno aj preto, že ak sa na mňa vyrútilo veľa monštier naraz, nebolo to vôbec ľahké. Stačilo ale nájsť lepšie vybavenie a úvodní satyrovia padali jedna radosť. Nastal u mňa ten správny hlad po unikátoch (resp. epických predmetoch), a keď som našiel svoj prvý, 5 min som sa z neho vytešoval. Satyrovia nemali žiadnu šancu a harpije padali ako na páse. Ako som postupoval v levelovaní, pribúdali ďalšie skilly a hra bola ešte zaujímavejšia. Na rozdelení bodíkov po level-up-e dosť záleží a ak sa správne nerozhodnete, budete to mať oveľa ťažšie. Našťastie sú v niektorých väčších mestách ujovia
mystici, ktorí za určitý obnos umožnia skilly preorganizovať. Takže netreba začínať hru znovu, ak ste sa pomýlili alebo len chceli vyskúšať, ako nejaký skill funguje. Za toto má u mňa TQ veľké plus. Čo ma pri hraní držalo, boli aj vedľajšie questy, často sa meniace a nestereotypné prostredie i veľký počet rôznych nepriateľov. Časom som ale prišiel aj na menej priaznivé stránky hry. Dostavil sa pocit dejavú, ako keby som to už niekedy hral. TQ je proste od hlavy až po pätu okopírované Diablo 2, a predsa to staré dobré Diablo 2 nie je. Nemá to tú pravú dynamiku. Nechcem tým ale povedať, že diablisti po TQ ani nešteknú. Skôr naopak, nájdu tu veľa známych vecí a TQ môže byť pre nich príjemným oživením. Nie je ale ničím, kvôli čomu by Diablo 2 opustili. Aj tak ale ponúkne hodiny a hodiny zábavy. Svojou rozlohou troch aktov a troch obtiažností vydrží naozaj dlho. Skoro ako tie žuvačky...

Ešte je tu jedna vec ovplyvňujúca hrateľnosť, ktorú musím spomenúť - náhodné padanie hry. Niekomu to padá často, niekomu menej. U mňa konkrétne to padalo dosť často. Potom vyšiel patch, od ktorého som čakal, že to konečne spraví. No v jeho popise nič také nebolo. Aj tak som ale dúfal. Po jeho aplikovaní to padalo asi každých 5 minút a naviac sa mi úplne domr...vil save. A mohol som hrať pekne od začiatku. Neviem, ako je to možné, ale odvtedy mi hra padla iba raz. U každého sa to chová asi inak, ale isté je, že tam niekde vnútri je veľa neposlušných chrobáčikov. Ale Asi ani sami Iron Lore nevedia, kde presne sa nachádzajú, a tak pripravujú do nového patchu logovací systém, ktorý pomôže príčiny pádov lokalizovať.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Opäť zas raz neporiadny redaktor multiplayer nevyskúšal. Aj tak je že vraj dosť zabugovaný. Aspoň som si ušetril nervy.

ZVUKY 8 / 10
Všetky sample sú kryštálovo čisté a vždy výborne sedia k danému momentu. No tak všetky nie, nájde sa aj zopár divností, ako napr. streľba z luku. Ale inak si na zvuk nemožno sťažovať. Kvalitne sú nahovorené aj NPC-éčka, ktorým nechýba ani grécky prízvuk.

HUDBA 8 / 10
Jej najväčšou chybou je, že nehrá častejšie. Aj keď v menu je možnosť, aby hrala častejšie, stále sa to mi zdá dosť málo. Ide predsa o hudbu ambientnú, tak prečo by nemohla hrať stále. Niekedy je jednoducho nepochopiteľné ticho. Žánrovo sa ale skvele hodí do obdobia, v ktorom sa hra odohráva. Nebol by som proti, aby boli niektoré skladby trochu ráznejšieho charakteru, predsa, do poriadnej bitky by to sadlo viac, ale to je vec vkusu.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Tu sa s tým autori príliš nehrali. Neobdarili potvory práve veľkými mozgami. Nikto sa nezoskupuje, žiadne strategické rozmiestňovanie, nič také. Existujú iba 2 modely správania – podľa jedného na vás nepriateľ zaútočí ihneď, ako vás zbadá, v druhom zase čaká, kým sa dostanete blízko alebo zaútočíte vy. Tu, kde mohli autori najviac zlepšovať, nespravili nič, a to je škoda. Boje by tak boli oveľa väčšou výzvou. Aspoň že ňou sú ďalšie 2 obtiažnosti.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,5 / 10
Nie je to zlé, ale niečo tomu chýba... Šablóna Diabla 2 je dobrým základom, no zdá sa mi, že sa autori báli pridať nové veci, aby náhodou niečo nepokazili. Aj tak Iron Lore odviedli poriadny kus dobrej roboty a hra má všetko, čo má poriadne akčné RPG mať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 868
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 695
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 959
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 691
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 940
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 585
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 089
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 580
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 490
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 334